Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozruchy nowej elektrociepłowni!

Artur Olewiński
Nową elektrociepłownię w Toruniu można było obejrzeć m.in. podczas drzwi otwartych. Zainteresowanie zwiedzaniem nietypowej atrakcji było duże.
Nową elektrociepłownię w Toruniu można było obejrzeć m.in. podczas drzwi otwartych. Zainteresowanie zwiedzaniem nietypowej atrakcji było duże. Jacek Smarz & EDF
W nowej toruńskiej elektrociepłowni rozpoczęły się dziś pierwsze testy rozruchowe. Na początek EDF uruchomił jedną z dwóch turbin gazowych. Kolejne urządzenia nowego zakładu będą uruchamiane etapowo.

- Rozruch, czyli testowanie, polega na cyklicznym uruchamianiu i wyłączaniu poszczególnych urządzeń produkcyjnych - obu turbin gazowych z kotłami odzysknicowymi oraz kotłami szczytowo-rezerwowymi z wykorzystaniem paliwa. Podczas rozruchu urządzeń sprawdzone zostanie funkcjonowanie wszystkich instalacji i systemów technologicznych - informuje Julita Karpińska, rzecznik EDF Toruń i dodaje, że pełny proces rozruchowy potrwa kilka miesięcy.

Tymi pracami zajmuje się grupa głównych kontraktorów projektu - dostawców urządzeń i realizatorów instalacji - General Electric, VKK Standardkessel i Babcock Borsig Steinmüller GmbH – Bilfinger.

– Podczas rozruchu z nowych kogeneracyjnych instalacji wytwórczych po raz pierwszy wyprodukowane zostaną ciepło i energia elektryczna. Kogeneracyjna produkcja ciepła i energii elektrycznej z nowej elektrociepłowni zwiększy efektywność energetyczną systemu ciepłowniczego w Toruniu, a także będzie stabilizować system elektroenergetyczny, co wzmocni bezpieczeństwo energetyczne regionu – podsumował Robert Kowalski, prezes zarządu EDF Toruń.

**

Czytaj też: Nowatorska operacja w szpitalu na Bielanach [ZDJĘCIA]**

Przedstawiciele EDF Toruń podtrzymują, że rozpoczęcie złożonego procesu uruchamiania nowego obiektu planowane jest w pierwszej połowie 2017 roku. Wiadomo już, że gaz do elektrociepłowni dostarczy - na mocy umowy zawartej w czerwcu - PGNiG. Gaz popłynie nowym gazociągiem o długości 10 kilometrów.

Warto wiedzieć, że zasadniczymi elementami, które składają się na wartą 550 mln zł elektrociepłownię, są dwa turbozespoły z turbiną i generatorem, a także z urządzeniami pomocniczymi. Do tego doliczyć trzeba sześć kotłów oraz mierzący 45 metrów wysokości akumulator ciepła. Mieści się w nim w sumie 12 tys. ton wody.

Zobacz także

Przed sądem trwa proces w sprawie zabójstwa w drugi dzień świąt Roberta R.

To był tragiczny finał urodzin

Do czego służy taki akumulator? To jedno z rozwiązań, które obniżą koszty wytwarzanego w Toruniu ciepła. Dzięki niemu EDF będzie mógł uruchomić bloki gazowe w okresie, w którym koszt energii elektrycznej będzie najwyższy. Pozwoli to zmniejszyć koszt wytwarzanego w tym procesie ciepła.

Na tym nie koniec. Produkując jednocześnie i prąd, i ciepło, EDF dostanie dopłatę w postaci tzw. żółtych certyfikatów. Na obniżenie kosztów produkcji wpłynie zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przez EDF. Tymczasem cena emisji tego związku chemicznego będzie stale wzrastać. Trzeba też dodać, że w przyszłości wzrost cen ciepła w Toruniu nie będzie wyższy niż dopuszczalny wskaźnik wzrostu wytworzenia dla instalacji kogeneracji gazowo-olejowych w Polsce.

Szerzej na ten temat: Będą podwyżki cen ciepła?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska