Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Schrony w Toruniu. Zaglądamy pod Muzeum Etnograficzne

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Państwowa Straż Pożarna w całym kraju zinwentaryzowała ponad 234 tysiące obiektów budowlanych służących do schronienia ludności. Sprawdzanie, gdzie mieszkańcy mogą się schronić w razie zagrożenia, trwało też w Toruniu. Tak wygląda schron pod Muzeum Etnograficznym.
Państwowa Straż Pożarna w całym kraju zinwentaryzowała ponad 234 tysiące obiektów budowlanych służących do schronienia ludności. Sprawdzanie, gdzie mieszkańcy mogą się schronić w razie zagrożenia, trwało też w Toruniu. Tak wygląda schron pod Muzeum Etnograficznym. Grzegorz Olkowski
Państwowa Straż Pożarna w całym kraju zinwentaryzowała ponad 234 tysiące obiektów budowlanych służących do schronienia ludności. W Toruniu też sprawdzono, gdzie mieszkańcy mogą się schronić w razie zagrożenia. Zajrzeliśmy do jednego z toruńskich schronów.

Obejrzyj wideo: Wystawa pamiątek kopernikańskich

od 16 lat

Miejsca, które mogą być schronieniem dla ludności, sklasyfikowano jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). PSP przekonuje, że pojemność tych obiektów przekracza populację Polski. W przypadku zagrożenia ma się znaleźć miejsce dla ponad 49 milionów osób.

Polecamy także

Straż sprawdziła, gdzie są schrony

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP, podsumował akcję na konferencji prasowej 6 kwietnia: - To było ogromne wyzwanie dla Państwowej Straży Pożarnej. Blisko 13 tys. strażaków brało udział w inwentaryzacji. Zadanie trwało 85 dni, to ponad 171 tys. godzin roboczych.

- Nikt przez ostatnie dekady nie podejmował się tego tematu. To pierwszy krok wielkiej akcji, którą musimy w Polsce przeprowadzić. Chcemy edukować społeczeństwo poprzez Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze i lekcje w szkołach. Musimy informować ludzi, jak się zachowywać w sytuacji zagrożenia - dodaje komendant PSP.

Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA podkreśla, że ostatnia inwentaryzacja to dopiero początek drogi. – Oczywiście na to są potrzebne pieniądze. Po to wprowadzamy ustawę o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej, która tworzy Fundusz Ochrony Ludności. Środki z tego funduszu byłyby także przeznaczane na ochronę ludności czy też obrony cywilnej. Mamy nadzieję, że wkrótce rząd przyjmie tę ustawę i będzie można ją procedować w Sejmie. W tej chwili trwają jeszcze rozmowy z samorządami - mówi Maciej Wąsik, wiceminister MSWiA.

W ramach inwentaryzacji powstała aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki której można sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe miejsca schronienia lub schron. Mapę można sprawdzić TUTAJ i pod adresem www.schrony.straz.gov.pl.

Gdzie schrony w Toruniu?

W Toruniu obecnie są 24 schrony przeciwlotnicze. Ponadto torunianie w razie wojny mogliby skorzystać z 70 elementów pruskich fortyfikacji. Jeden ze schronów znajduje się pod Muzeum Etnograficznym.

Polecamy

Wejścia do schronu na poziomie -1, który zbudowano wraz z budynkiem administracji muzeum w 1961 roku, chronią podwójne, wzmocnione drzwi. W czasie pokoju schron jest wykorzystywany jako magazyn. W przypadku zagrożenia i wydanego polecenia od wojewody pomieszczenia muszą być opróżnione w ciągu trzech dób, by mogli się w nich schronić ludzie.

- Powierzchnia schronu to 105 metrów kwadratowych, może przebywać w nim 120 osób - mówi Jan Szymański, specjalista ds. obrony cywilnej w Muzeum Etnograficznym.

Schron jest standardowo wyposażony w filtry, które umożliwiają przepływ świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń pod ziemią - urządzenie działa na prąd, ale w razie braku energii, można uruchomić ręcznie. Spod ziemi, w razie zasypania głównego wyjścia, można się wydostać przejściem ewakuacyjnym - kilkumetrowym, niewielkim korytarzem, z którego wyjście znajduje się w innej części terenu muzeum.

Polecamy na nowosci.com.pl:

Schrony w Toruniu znajdują się także tu:

  • Miejska Przychodnia Specjalistyczna przy ul. Uniwersyteckiej 17 – 150 miejsc na 266 m kw.
  • Ul. Odrodzenia przy Muzeum Etnograficznym - 100 miejsc na 110 m kw.
  • Muzeum Etnograficzne na Wałach gen. Sikorskiego 19 – 85 miejsc na 105 m kw.
  • Urząd Marszałkowski na pl. Teatralnym – 100 miejsc na 270 m kw.
  • Collegium Maximum UMK przy pl. Rapackiego 1 – 80 miejsc na 82 m kw.
  • Dom Studencki nr 2 przy ul. Mickiewicza 6-8 – 100 miejsc na 150 m kw.
  • Dom Studencki nr 3 przy ul. Moniuszki 16-20 – 120 miejsc na 136 m kw.
  • Ul. Studzienna 20 – 50 miejsc na 39 m kw.
  • Ul. Działowskiego 11 – 107 miejsc na 152 m kw.
  • UI. Raszei 1 – 360 miejsc na 571 m kw.
  • PGE przy ul. Ceramicznej 6 – 168 miejsc na 429 m kw.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska