Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowa, słowa, słowa... Te zapomniane i już niemodne

Szymon Spandowski
„Podgórz Widmo”, któremu kibicowaliśmy dwa lata temu, powstał przy wsparciu finansowym Fundacji Orange. Toruński dom kultury był jedyną tego typu instytucją w województwie, która otrzymała dofinansowanie z tego źródła.
„Podgórz Widmo”, któremu kibicowaliśmy dwa lata temu, powstał przy wsparciu finansowym Fundacji Orange. Toruński dom kultury był jedyną tego typu instytucją w województwie, która otrzymała dofinansowanie z tego źródła. Jacek Smarz
Zespół Domu Muz odniósł kolejny sukces. Przygotowane w toruńskim domu kultury laboratorium językowe dostało w Narodowym Centrum Kultury bardzo wysokie noty i odpowiednie dofinansowanie.

W toruńskim Domu Muz mogłaby powstać specjalna komórka zajmująca się pisaniem ciekawych projektów z wielką szansą na dofinansowanie. W ubiegłym roku uczniowie kilku szkół po obu stronach Wisły tropili muzy, korzystając z dotacji Ministerstwa Kultury, które opracowany w Toruniu projekt przywitało z otwartymi ramionami.

„Podgórz Widmo”, któremu kibicowaliśmy dwa lata temu, powstał przy wsparciu finansowym Fundacji Orange. Toruński dom kultury był jedyną tego typu instytucją w województwie, która otrzymała dofinansowanie z tego źródła. To było spore osiągnięcie, a Podgórz, jedyny fragment Torunia poważnie zniszczony podczas II wojny światowej, możemy dzięki niemu poznawać do dziś.

**Czytaj też:

Ile zarabia kasjerka w Biedronce, Lidlu, Kauflandzie, Auchan po podwyżkach?

**

Tym razem lokatorzy toruńskiego Parnasu postanowili zapolować na słowa: zapomniane, niemodne, wypchnięte z codziennego słownika przez różnego rodzaju chwasty językowe.

- Sami łapiemy się na tym, że nie ma już dla nas rzeczy wspaniałych czy niezwykłych, prawie wszystko jest obecnie super albo mega - mówi Marta Siwicka, rzeczniczka Domu Muz. - Będziemy szukali zamienników dla różnego rodzaju masakr. Będziemy również eksperymentowali ze słowami.

Uczniowie toruńskich szkół, bo do nich to wszystko jest adresowane, nie tylko będą odkrywali zamienniki i poznawali znaczenie, ale również sprawdzą, jakie słowa mają kształty, jakie kryją się za nimi zapachy. Łowcy słów będą także polowali na wymierające regionalizmy. Całość ma być podana w ciekawy i niebanalny sposób, co akurat jest dla Domu Muz czymś typowym.

Zobacz też

Trudno wyobrazić sobie żużlowe mecze bez dziewczyn wskazujących żużlowcom pola startowe przed każdym wyścigiem. Podprowadzające z Motoareny znają wszyscy. W naszym redakcyjnym archiwum znaleźliśmy za to zdjęcia ich poprzedniczek, jeszcze ze stadionu przy ul. Broniewskiego.

Dziewczyny i żużel. Podprowadzające Apatora z Broniewskiego ...

Na pomysł „Lingolatorium - Laboratorium wymarłych słów” wpadła Elżbieta Chrulska, animatorka Domu Muz przy ul. Podmurnej. Projekt został zgłoszony do Narodowego Centrum Kultury, jego autorki starały się o wsparcie przyznawane w ramach programu „Ojczysty - dodaj do ulubionych”. Zadanie nie było łatwe, ponieważ o dotacje ubiegali się twórcy 400 projektów nadesłanych z całej Polski. Kiedy jednak przyszło co do czego, toruńskie Lingolatorium znalazło się na szesnastym miejscu. Dom Muz na ratowanie ojczystego języka otrzyma 30 tysięcy złotych. Polowanie na słowa rozpocznie się jesienią.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska