Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmieci po nowemu od A do Z

Redakcja
Od 1 lipca samorząd przejmie obowiązki właścicieli nieruchomości. Burmistrz w imieniu wszystkich mieszkańców podpisze umowę z jedną firmą, wyłonioną w przetargu.

Od 1 lipca samorząd przejmie obowiązki właścicieli nieruchomości. Burmistrz w imieniu wszystkich mieszkańców podpisze umowę z jedną firmą, wyłonioną w przetargu.

<!** Image 2 align=none alt="Image 209761" sub="Wybrana firma wywozowa, podobnie jak obecnie PGK, odbierze segregowane śmieci co najmniej raz w miesiącu [Fot. Paweł Kędzia]">Zmiany systemu gospodarowania odpadami wymusiła nowa ustawa „śmieciowa”, która zrzuca na gminy dotychczasowe obowiązki właścicieli nieruchomości. Co się zmienia?

Nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi będą dotyczyły właścicieli nieruchomości zamieszkałych, na których ciąży obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i została określona metoda obliczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Jak informowaliśmy, opłata stanowi iloczyn liczby mieszkańców danej nieruchomości oraz stawki 10,80 zł przy selektywnej zbiórce odpadów lub 17 zł w przypadku odpadów zmieszanych.

Jak zapewniają w magistracie, nie trzeba wypowiadać dotychczasowej umowy z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej na odbiór odpadów, ponieważ 30 czerwca umowa wygaśnie.

PGK obsługuje 96 proc. mieszkańców. Klienci innych firm powinni dowiedzieć się u swojego operatora, czy trzeba wypowiedzieć umowę. Z sygnałów przekazywanych naszej gazecie wynika, że większość firm wysyła stosowne informacje do swoich klientów.

Do 31 marca należy złożyć wypełnioną deklarację, którą można otrzymać w Urzędzie Miejskim przy ulicy Kamionka 23 lub pobrać ze strony internetowej: brodnica.pl lub umbrodnica.bip.e-zeto.eu, gdzie można również wypełnić formularz. Deklaracje składamy w pok. nr 108 Urzędu Miejskiego w Brodnicy. - Obowiązek składania deklaracji ma właściciel nieruchomości, którym jest również współwłaściciel, użytkownik wieczysty oraz jednostka organizacyjna czy osoba posiadająca nieruchomość w zarządzie lub w użytkowaniu - informuje Sławomir Wetzel z Urzędu Miejskiego. - Zatem za mieszkańców budynków pod zarządem spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych deklarację będą składały ich zarządy.

Na każdą nieruchomość musi zostać złożona oddzielna deklaracja. W deklaracji określamy kolejno: 1) przyczynę jej złożenia (pierwsza deklaracja czy zmiany do pierwotnie złożonej), 2) status osoby składającej deklarację (właściciel, współwłaściciel), 3) dane identyfikacyjne właściciela, 4) dane nieruchomości, której dotyczy deklaracja (również należy podać nr ewidencyjny działki), 5) liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość, 6) czy będziemy segregować odpady komunalne, 7) powierzchnię terenów zielonych na posesji, pojemność kompostownika (jeżeli jest) oraz chęć posiadania pojemnika na bioodpady.

Zmiany liczby osób mieszkańców trzeba zgłosić do Urzędu Miejskiego w terminie do 14 dni od zaistnienia sytuacji, składając deklarację zmieniającą z określeniem zmiany i daty jej zaistnienia. Opłaty za zagospodarowanie odpadów należy uiszczać gotówką w kasie Urzędu Miejskiego lub przelewem na rachunek bankowy do 20. dnia każdego miesiąca.

- Urząd Miejski nie będzie wystawiał żadnych faktur, jak do tej pory firma świadcząca usługi wywozowe odpadów komunalnych - podkreśla Sławomir Wetzel. - Jedynym dokumentem, na podstawie którego będzie dokonywana płatność, jest deklaracja, a jeśli nie będzie złożona - decyzja wydana przez burmistrza.

<!** reklama>Za opłatę właściciele nieruchomości otrzymają pojemniki i worki do selektywnej zbiórki odpadów z wyjątkiem pojemnika na odpady zmieszane, którego posiadanie - jak dotychczas - jest obowiązkiem właściciela.

W Brodnicy będą prowadzone trzy Punkty Selektywnej Zbiorki Odpadów Komunalnych (PSZOK), do których mieszkańcy będą mogli nieodpłatnie dostarczać odpady selektywnie zebrane bez ograniczeń ilościowych, z wyjątkiem limitowanych do 300 kg rocznie od nieruchomości lub lokalu odpadów budowlanych i rozbiórkowych, zebranych w sposób selektywny pochodzących z drobnych prac nie wymagających pozwolenia na budowę czy zgłoszenia robót budowlanych.

PSZOK Centralny zostanie zlokalizowany na składowisku przy ul. Ustronie i przyjmie wszystkie rodzaje selektywnie zebranych odpadów. Natomiast PSZOK-i w siedzibie PGK przy ulicy Gajdy oraz w SP nr 2 przy ul. Kolejowej będą przyjmowały selektywnie zebrane odpady w postaci: szkła, tworzyw sztucznych, metali, makulatury, opakowań wielomateriałowych, odpadów biodegradowalnych, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, opakowań po chemikaliach i inne odpady problemowe.

Centralny PSZOK będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7-16 oraz w sobotę w godz. 7-14. Pozostałe będą czynne co drugi dzień w godzinach pracy Centralnego PSZOK-u. Każda nieruchomość jednorodzinna będzie wyposażona w pojemnik na zmieszane odpady, nieopisany albo z opisem „odpady zmieszane”; żółty worek z opisem „plastik” do gromadzenia tzw. „frakcji suchej” (plastik, metale, makulatura, opakowania wielomateriałowe), ale bez szkła; worek w kolorze zielonym z opisem „szkło” do gromadzenia szkła.

Jeżeli właściciel zdeklaruje się, to otrzyma również pojemnik brązowy z opisem „bioodpady” lub „bio” na odpady biodegradowalne. - Zalecamy składować odpady biodegradowalne w przydomowych kompostownikach, co oszczędza miejsce na kolejny pojemnik - zwraca uwagę Sławomir Wetzel.

Budynki wielorodzinne będą wyposażone w pojemnik na zmieszane odpady, pojemnik żółty z opisem „plastik” (plastik, metale, opakowania wielomateriałowe), pojemnik niebieski „makulatura” lub „papier”, pojemnik zielony z opisem „szkło” oraz pojemnik brązowym z opisem „bioodpady” lub „bio” do gromadzenia odpadów biodegradowalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska