Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po wiślanych łachach jest bardzo niebezpieczny, może skończyć się tragicznie!

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Wyspy z piasku na WiśleWyspy z piasku na Wiśle
Wyspy z piasku na WiśleWyspy z piasku na Wiśle Grzegorz Olkowski
Łachy wiślane kuszą spacerowiczów iluzją spokojnej plaży. - To są niebezpieczne ruchome piaski, które mogą stać się pułapką dla człowieka - przestrzega hydrolog z UMK.

Wisła odsłania piaszczyste „plaże”, z pozoru tylko wyglądające na bezpieczne. Miejsca kuszą spacerowiczów, którzy nieświadomi zagrożeń siadają na piaskach wyłaniających się z rzeki.

Niebezpieczne piaski

Hydrolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka przestrzega przed takimi wycieczkami. W rzeczywistości łacha to piaszczyste miejsce powstałe z materiału naniesionego przez rzekę, głównie piasku, nieutrwalonego i niezagęszczonego. [break]

- Materiału, który cały czas się przemieszcza - podkreśla dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka z Katedry Hydrologii i Gospodarki Wodnej Wydziału Nauk o Ziemi UMK. - Stąpając po takim terenie nigdy nie wiemy, w którym momencie człowiek zacznie zapadać się w piasku. Niewinnie wyglądająca piaszczysta łacha to bardzo niebezpieczna ruchoma pułapka. Człowiek zapada się w piasku z każdym kolejnym krokiem.

Ci, którzy przeżyli podobne sytuacje, opisują w sieci ku przestrodze, że bez pomocy kolegi albo przypadkowych osób nie udałoby się im wydostać. Pod warstwą piasku jest gęste błoto, i to ono działa jak kleszcze.

Ku przestrodze

Ryzykantów na łachach wiślanych w Toruniu jednak nie brakuje.

- Na tego typu sytuacje zwracamy szczególną uwagę podczas wspólnych patroli wodnych z policją oraz patroli rowerowych strażników na bulwarze, dzieci przestrzegamy przed wchodzeniem do wody bez opieki na pogadankach wakacyjnych na przykład w Piernikowym Miasteczku - mówi Jarosław Paralusz, rzecznik toruńskiej Straży Miejskiej.
W ostatnim miesiącu strażnicy byli wzywani dwukrotnie do spacerujących po łachach.

Wisła odsłania dno

Skąd biorą się rozległe piaszczyste „plaże” na Wiśle?

- Łachy powstają, gdy w rzece przez dłuższy czas utrzymuje się niski stan wody, a to oznacza też mniejszą prędkość, z jaką płynie rzeka - wyjaśnia dr Katarzyna Kubiak-Wójcicka. - W takich warunkach najcięższy materiał osadza się, odsłaniając przywleczone rumowisko. Zjawisku sprzyja brak opadów atmosferycznych, a pogłębiają upały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska