Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzono 1494 kierowców. U żadnego nie stwierdzono obecności alkoholu

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
Dariusz Bloch
Policjanci co jakiś czas przeprowadzają kontrole pod hasłem „Trzeźwy poranek”. Bardzo rzadko zdarza się, aby w czasie takich kontroli nie zatrzymano żadnego kierowcy pod wpływem alkoholu!

Akcja „Trzeźwy poranek” polega na tym, że wcześnie rano na drogach w kilku miejscach powiatu jednocześnie pojawiają się patrole, by sprawdzać przez pewien czas wszystkich przejeżdżających kierowców.

Tak było w ostatni czwartek na drogach powiatu golubsko-dobrzyńskiego. Kontrole trwały przez 4 poranne godziny. W tym czasie funkcjonariusze z powiatu golubsko-dobrzyńskiego sprawdzili trzeźwość prawie półtora tysiąca kierowców.

- To był naprawdę trzeźwy poranek, bo u żadnego z nich nie stwierdzono nawet najmniejszej obecności alkoholu - mówi Justyna Skrobiszewska z policji w Golubiu-Dobrzyniu. - Co zresztą nas, nie tylko jako policjantów, ale i użytkowników dróg, bardzo cieszy.

To drugi taki przypadek

Sami funkcjonariusze z Golubia-Dobrzynia przyznają jednak, że niestety z takim przebiegiem podobnych kontroli nie mają często do czynienia. W tym roku to dopiero drugi taki przypadek. Pierwszy był w kwietniu - w czasie podobnej akcji wszyscy sprawdzeni kierowcy byli trzeźwi.

Te dwie kontrole bez pijanych kierowców nie oznaczają jednak, że prowadzący auta z promilami zniknęli z ulicznego krajobrazu dróg. Tylko w kwietniu na drogach powiatu golubsko-dobrzyńskiego zatrzymano siedmiu pijanych kierowców.

W tym samym czasie w powiecie toruńskim wpadło prawie 50 osób, które prowadziły auta po pijanemu lub pod wpływem narkotyków.

Droższa nowelizacja

Policjanci przypominają, że w połowie maja weszła w życie nowelizacja przepisów ruchu drogowego, która zaostrzyła również kary dla osób, które prowadzą auta pod wpływem alkoholu.

Nadal za takie przestępstwo grozi do dwóch lat więzienia, ale minimalny okres, na który zabiera się prawo jazdy, wynosi teraz trzy lata, najdłuższy natomiast sięgnął 15 lat. Kierujący pojazdami w stanie nietrzeźwym muszą także liczyć się teraz z wysokimi karami finansowymi.

Na mocy nowych przepisów, gdy ktoś zostanie skazany za prowadzenia auta po pijanemu pierwszy raz, zapłaci co najmniej 5000 złotych nawiązki. Druga taka wpadka, niezależnie od kary więzienia i zabrania prawa jazdy, wiąże się także z co najmniej 10 tysiącami złotych grzywny.

Pieniądze te przekazywane są na konta organizacji zajmujących się pomocą osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska