Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stopnie alarmowe wciąż obowiązują. Czy wiesz, co oznacza BRAVO i CHARLIE-CRP? Na co powinniśmy zwracać uwagę?

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Z końcem sierpnia premier Morawiecki podpisał nowe zarządzenie dotyczące obowiązujących w Polsce stopni alarmowych BRAVO i CHARLIE-CRP. Oba wciąż obowiązują na terenie całej Polski. Na ten moment mają obowiązywać do końca listopada tego roku. Co dokładnie oznaczają stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP? O czym powinni wiedzieć obywatele?

Spis treści

Jaki jest cel wprowadzenia stopni alarmowych?

Stopnie alarmowe są wprowadzane przede wszystkim po to, aby dać sygnał służbom oraz administracji publicznej, że jest konieczność zachowania szczególnej czujności. Mogą one dotyczyć zarówno bezpieczeństwa fizycznego, jak i cybernetycznego. Dlatego też lepiej pamiętać o tym, że alarmy wciąż obowiązują. Co więcej, również obywateli zachęca się do tego, aby nie czekali biernie na rozwój wydarzeń, tylko informowali służby państwowe o pojawiających się zagrożeniach - nawet tych potencjalnych.

Stopień alarmowy BRAVO - co to takiego?

Drugi stopień alarmowy BRAVO przyjmuje charakter prewencyjnego. Jest on związany z sytuacją geopolityczną regionu, a konkretnie z różnego rodzaju pojawiającymi się działaniami tzw. ataku hybrydowego. Alarm BRAVO jest ogłoszony w związku z zagrożeniem tego typu, płynącym z Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi nie tylko względem Polski, ale i wobec innych krajów Unii Europejskiej. Alarm BRAVO również obejmuje możliwość pojawienia się problemów będących konsekwencją zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę.

Skończono prace nad deregulacją prawa budowlanego. Już wkrótce mają zacząć obowiązywać przepisy upraszczające budowę domów o zabudowie większej niż 70 metrów kwadratowych. W ramach nowych przepisów Polakom zostaną udostępnione bezpłatne projekty domów nawet na 120, 150 i 180 metrów kwadratowych. Czego dokładnie dotyczą zmiany?

Łatwiejsze budowanie domów bez pozwolenia? Będą nowe bezpłat...

Kiedy wprowadza się stopień alarmowy BRAVO?

Warto wiedzieć, że w oficjalnej klasyfikacji stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali alarmów ogłaszanych w Polsce. Z zasady można go wprowadzić, jeśli zaistnieje zwiększone oraz przewidywalne zagrożenie wystąpienia jakiegoś zdarzenia, które może mieć charakter terrorystyczny. Jednocześnie w tym przypadku mówi się też o tym, że nie ma zidentyfikowanego konkretnego celu ataku. Stopień alarmowy BRAVO obejmuje teren całej Rzeczypospolitej Polskiej.

CHRALIE-CRP - co to takiego?

Z kolei stopień alarmowy CRP dotyczy przeciwdziałania zagrożeniom pojawiającym się w cyberprzestrzeni. Tego też dotyczy ogłoszony alarm CHARLIE-CRP. Powiązany jest on z bezpieczeństwem cyberprzestrzeni. Jako trzeci w czterostopniowej skali alarmowej również dotyczy on przeciwdziałania terroryzmowi, jednak ogłasza się go w przypadku wystąpienia potwierdzonego prawdopodobieństwa, że może dojść do ataku o charakterze cybernetycznym. Również i w przypadku tego stopnia alarmowego jego działaniem jest objęte terytorium całego kraju. Z racji odrębności zakresów działania jednocześnie obowiązują oba stopnie alarmowe BRAVO i CHARLIE-CRP.

To już przesądzone. Więcej osób otrzyma bezpłatne leki. O projekcie rozszerzającym zakres bezpłatnych leków już mówiło się od jakiegoś czasu. Ostatecznie jednak dopiero teraz, gdy Prezydent Andrzej Duda podpisał stosowną ustawę, bezpłatne leki zostały rozszerzone na grupę seniorów powyżej 65. roku życia, a także na dzieci do 18 r.ż. Oto szczegóły! >>>>

To już pewne! Bezpłatne leki nie tylko dla seniorów! Prezyde...

Zadania organów państwa w ramach alarmu BRAVO

Szczegółowe zadania stojące przed organami państwa działającymi w ramach ogłoszonych alarmów konkretyzuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 25 lipca 2016 roku. W przypadku stopnia BRAVO mówimy o takich zadaniach jak:

  • Wzmożone kontrolowanie dużych skupisk ludzkich przez Policję, Straż Graniczną lub Żandarmerię Wojskową
  • Wzmożone kontrolowanie obiektów użyteczności publicznej, a także wszelkich innych obiektów, które mogą być potencjalnie celem ataków terrorystycznych;
  • Ostrzeżenie personelu o istnieniu możliwych zagrożeń;
  • Zapewnienie w trybie alarmowym dostępności członków personelu, który jest wyznaczony do wdrażania odpowiednich procedur związanych z działaniem na wypadek zdarzeń o charakterze terrorystycznym;
  • Obowiązek noszenia broni długiej, a także kamizelek kuloodpornych przez żołnierzy lub funkcjonariuszy realizujących bezpośrednio zadania związane z odpowiednim zabezpieczeniem obiektów i miejsc mogących stać się potencjalnym celem działań terrorystycznych;
  • Dodatkowe kontrolowanie osób, pojazdów i budynków publicznych w rejonach objętych zagrożeniem;
  • Wzmożenie ochrony wszelkich środków komunikacji publicznej, a także ważnych obiektów publicznych;
  • Zakaz wstępu do przedszkoli, szkół i uczelni osobom postronnym.

Jakie zadania są związane ze stopniem alarmowym CHARLIE-CRP?

W przypadku stopnia alarmowego CHARLIE-CRP możemy mówić o zadaniach typu:

  • Przegląd zasobów pod względem możliwości wykorzystania ich podczas zaistnienia ataku (o charakterze cybernetycznym);
  • Całodobowe dyżury administratorów systemów, które są kluczowe dla funkcjonowania zarówno organizacji, jak i personelu uprawnionego do decydowania w sprawach bezpieczeństwa tych właśnie systemów;
  • Przygotowanie się do uruchomienia planów, jakie zagwarantują możliwość zachowania ciągłości działania w przypadku wystąpienia potencjalnego takau - dotyczy to m.in. szybkiego, bezawaryjnego zamknięcia serwerów.
W galerii przedstawiamy wyliczenia emerytur na wrzesień 2023. Podajemy również kwoty czternastej emerytury po odliczeniu z zasady "złotówka za złotówkę". Oto szczegóły! >>>>

Od września emeryci dostaną dodatkową trzynastą emeryturę. O...

Na co mamy zwracać uwagę?

W czasie, gdy obowiązują stopnie alarmowe, powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na występowanie potencjalnych zagrożeń oraz niestandardowych sytuacji. Warto zwracać uwagę na nietypowe osoby, torby, plecaki, pakunki, walizki - zwłaszcza, gdy są pozostawione bez opieki w miejscach publicznych. Alarmować powinny nas również nietypowe samochody w pobliżu zgromadzeń ludzkich.

Od czego zależy bezpieczeństwo? Gdzie zgłaszać zagrożenia?

Wspomniane stopnie alarmowe związują obowiązkami głównie służby i administrację publiczną. Nie należy jednak zapominać, że czujność obywateli jest niezwykle istotna przy skutecznemu zażegnywaniu niebezpieczeństw. W przypadku pojawienia się potencjalnych nawet zagrożeń powinniśmy powiadomić służby pod numerem telefonu 112!

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji [Dostęp: 01.09.2023 r.]
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska