MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Bożego Ciała w Toruniu. Którędy i o której przejdą procesje przez Toruń?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Procesja Bożego Ciała przejdzie także ulicami parafii św. Andrzeja Apostoła na Jarze
Procesja Bożego Ciała przejdzie także ulicami parafii św. Andrzeja Apostoła na Jarze Agnieszka Bielecka
Procesje przejdą przez Toruń w czwartek 30 maja. Okazją jest święto Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Jakie sa trasy i terminy toruńskich procesji?

Boże Ciało. To święto o wielowiekowej tradycji

Przypomnijmy, że uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie świętem Bożego Ciała, obchodzona jest dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To święto ruchome. Przypada w czwartek po oktawie święta Zesłania Ducha Świętego. Jego termin ściśle zależy od daty Wielkanocy.

Boże Ciało jest świętem nakazanym, także radosnym i dziękczynnym. Po raz pierwszy było obchodzone w 1246 roku w Leodium (Liege) w dzisiejszej Belgii. W 1317 roku ustanowiono je jako święto dla całego kościoła zachodniego. W Polsce wprowadził je biskup krakowski Nanker w 1320 roku.

Polecamy: Pierwsza Komunia Święta uczniów SP nr 16 w parafii pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa na Rubinkowie [zdjęcia]

W ramach obchodów święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa wierni uczestniczą w mszy świętej oraz w procesji do czterech ołtarzy. Jej najważniejszy element to monstrancja z Najświętszym Sakramentem.

Boże Ciało 2024 w Toruniu. Oto trasy i terminy procesji

W Toruniu największa i najdłuższa procesja Bożego Ciała przejdzie przez starówkę. Wierni przejdą też przez inne osiedla. Oto trasy i terminy procesji.

Starówka
Procesję rozpocznie msza święta o godzinie 9 w katedrze świętych Janów, której będzie przewodniczył ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Wiesław Śmigiel. Po niej procesja przejdzie ulicami Kopernika, Piekary i Panny Marii do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, przy którym znajdzie się pierwsza stacja. Na trasie nie będzie tradycyjnych ołtarzy. Druga stacja znajdzie się przy kościele Ducha św. na Rynku Staromiejskim. Potem procesja przejdzie ulicami Szeroką i Królowej Jadwigi na Rynek Nowomiejski. Tu przy kościele św. Jakuba będzie trzecia stacja, czwarta - przy kościele garnizonowym św. Katarzyny, do którego wierni dotrą ulicą św. Katarzyny.

Podgórz
Po mszy św. o godzinie 9 w kosciele bł. ks. Stefana Frelichowskiego przy ulicy Szubińskiej procesja przejdzie ulicami Szubińską, Bliską i Daleką, po czym ulicą Szubińską wróci do kościoła.

Podgórz
Procesja wyruszy po mszy św. w kościele świętych Piotra i Pawła przy ulicy Poznańskiej, która rozpocznie się o godzinie 9.30. Przejdzie ulicami: Poznańską, Prüfferów, Iwanowskiej, Witkowskiego, Galona, Letnią, Drzymały i Poznańską. Około godziny 11.45 w kościele zostanie odprawiona kolejna msza św.

Stawki
Po mszy św. o godzinie 9 w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przy ulicy Hallera procesja przemierzy ulice:
Hallera, Kniaziewicza, św. Wojciecha, Radiową, Plebiscytową, Powstańców Wielkopolskich, Domachowskiego i ulicą Hallera powróci do kościoła. Tu, bezpośrednio po jej zakończeniu, zostanie odprawiona kolejna msza św.

Rudak
Po mszy św. w kościele Opatrzności Bożej przy ulicy Okólnej o godzinie 10 procesja przejdzie ulicami Kościelną, Starą Droga, Pana Tadeusza i Telimeny.

Czerniewice
O godzinie 10 na parkingu między blokami przy ulicy Gardzielewskiego zostanie odprawiona msza św. polowa. Po niej procesja przejdzie do kościoła Matki Bożej Łaskawej. Po jej zakończeniu w świątyni przy ulicy Włocławskiej zostanie odprawiona kolejna msza św.

Kaszczorek
Po mszy św., która rozpocznie się o godzinie 8.15, z kościoła Podwyższenia Krzyża św. przy ulicy Wieżowej wyruszy procesja. Przejdzie ulicami: Szczęśliwą, Światowida, Dożynkową, Turystyczną i Wieżową. Po powrocie do kościoła zostanie w nim odprawiona msza św. recytowana.

Bielawy
Po mszy św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ulicy Szczecińskiej o godzinie 10, czyli około 10.40 na osiedle wyruszy procesja. Przejdzie ulicami Szczecińską, Olsztyńską, Czekoladową, Lubą, Suwalską i Krynicką, którą wróci do kościoła.

Skarpa
Parafia bł. Marii Karłowskiej tym razem nie organizuje procesji wspólnie z pozostałymi parafiami z osiedla Na Skarpie. Przejdzie ona po mszy św. odprawionej o godzinie 8.30 w świątyni przy ulicy Konstytucji 3 Maja ulicą Teligi, deptakiem między blokami przy ulicy Kusocińskiego, ulicami Malinowskiego, Kosynierów Kościuszkowskich i Konstytucji 3 Maja, po czym wróci na plac kościelny.

Skarpa
O godzinie 8.30 w kościele Maksymiliana Kolbego przy ulicy Wyszyńskiego procesja przejdzie ulicą Konstytucji 3 Maja do kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Tu około godziny 11 zostanie odprawiona msza św.

Rubinkowo
Po mszy św. odprawionej o godzinie 8 w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ulicy Rydygiera procesja wyruszy ulicami Rydygiera, Łyskowskiego, Przybyłów i Niesiołowskiego. Będzie jej przewodniczył biskup pomocniczy toruński Józef Szamocki. Przejdzie do kościoła Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Na placu przy tej świątyni około godziny 10 zostanie odprawiona suma odpustowa.

Mokre
Po mszy św. o godzinie 10 w kościele Chrystusa Króla procesja ulicami Wojska Polskiego, Bażyńskich, Batorego, Chrobrego i ponownie Wojska Polskiego. Po jej zakończeniu kolejna msza św. w świątyni.
Mokre/Chełmińskie
W tym roku inna niż w poprzednich latach będzie trasa procesji w parafii Matki Bożej Zwycięskiej. Po mszy św. o godzinie 10 w kościele przy ulicy Podgórnej wierni przejdą ulicami: Podgórną, PCK. Dekerta, Rejtana, Bartosza Głowackiego, Wiązową i ponownie Podgórną. Po powrocie do kościoła około godziny 12 zostanie w nim odprawiona msza św.

Koniuchy
Po sumie o godzinie 12.30 procesja ulicami Kozacką, Koniuchy, Kozacką i św. Faustyny.

Bydgoskie
Po mszy św. odprawionej o godzinie 9.30 w kościele św. Michała Archanioła na Rybkach procesja wyruszy na ulice: Rybaki, Konopnickiej, Mickiewicza i Klonowica.

Bielany
Msza św. połączona z procesją eucharystyczną rozpocznie się w kościele św. Józefa przy ulicy św. Józefa o godzinie 11. Po niej wierni przejdą do czterech ołtarzy ulicami: św. Józefa, Żwirki i Wigury, Borowiacką, Grunwaldzką, po czym wrócą na plac przy kościele.

Wrzosy
Po mszy św. o godz. 10.30 z kościoła św. Antoniego przy ulicy św. Antoniego wyruszy procesja. Wierni przejdą tradycyjną trasą na Wrzosach - ulicami: św. Antoniego, Wrzosową, Lisią i Szosą Chełmińską. Bezpośrednio po procesji w kościele, około godziny 12.30, zostanie odprawiona kolejna msza św.

Jar
Po mszy św. w kaplicy św. Andrzeja Apostoła przy ulicy Grasera o godzinie 11.30 procesja ulicami w otoczeniu świątyni,

Bydgoskie/Port Drzewny
Po mszy św. w Sanktuarium Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II przy Drodze Starotoruńskiej o godzinie 12 procesja do czterech ołtarzy rozmieszczonych wokół świątyni.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Dodajmy, że w piątek 31 maja, dzień po uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ordynariusz diecezji toruńskiej biskup Wiesław Śmigiel udzielił wszystkim wiernym diecezji oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych oraz od charakteru pokutnego tego dnia.

Więcej zdjęć z Pierwszej Komunii Świętej znajdziesz na naszej stronie: >>>>> TUTAJ <<<<<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska