Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczepienia przeciwko wściekliźnie: lekarze weterynarii przypominają o obowiązku

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Fot. ilustracyjne.
W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia. Fot. ilustracyjne. Seidler Slawomir
W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej trzeciego miesiąca życia.

Obejrzyj wideo: Wystawa pamiątek kopernikańskich

od 16 lat

Szczepienia przeciwko wściekliźnie są obowiązkowe w przypadku psów. Jeśli chodzi o koty, lekarze weterynarii rekomendują szczepienia zwłaszcza w przypadku czworonogów, spędzających czas na dworze i mających kontakt z innymi zwierzętami. Psy powinny być szczepione w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Wścieklizna przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową. Wirus może dosięgnąć także ludzi. Wg danych WHO, wścieklizna co roku powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce. W Polsce wirusa przenoszą głównie lisy.

Polecamy

- W naszym regionie nie ma ognisk wścieklizny, jednak w kraju, zwłaszcza na Mazowszu, w ostatnim czasie się pojawiły - mówi Violetta Hermann-Krupińska, powiatowy lekarz weterynarii w Toruniu. - Procent zaszczepionych zwierząt w województwie kujawsko-pomorskim mógłby jednak być większy, więc zachęcamy do profilaktycznych szczepień.

Co robić w przypadku ugryzienia?

Okres inkubacji choroby jest różny i zależy m.in. od ilości wprowadzonego do organizmu wirusa, jego zjadliwości, miejsca zranienia czy wieku zwierzęcia. Przyjmuje się, że zwykle trwa od kilku dni do ponad 7 lat, przy czym przeważnie wynosi od kilku do 90 dni u małych zwierząt i do 180 dni w przypadku dużych zwierząt.

Polecamy

Objawy zakażenia wścieklizną u psów to niepokój, nadmierna pobudliwość, włóczęgostwo, spożywanie niejadalnych przedmiotów, wzmożony popęd płciowy, agresja, ochrypłe szczekanie, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadaniem języka, zez, niedowłady kończyn i inne porażenia. Podobne objawy występują u kotów.

W przypadku ugryzienia ranę należy najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem oraz skontaktować się z lekarzem.

Czytaj także na nowosci.com.pl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska