MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital bez leków

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Kobieta z chorobą Alzheimera dostaje krwotoku. Trafia do szpitala i powstaje problem. Kto powinien zapewnić jej niezbędne leki? Zalecenia Narodowego Funduszu Zdrowia nie są jednoznaczne.

Kobieta z chorobą Alzheimera dostaje krwotoku. Trafia do szpitala i powstaje problem. Kto powinien zapewnić jej niezbędne leki? Zalecenia Narodowego Funduszu Zdrowia nie są jednoznaczne.

- Mama od prawie dwóch lat przebywa w zakładzie przy ulicy Ligi Polskiej w Toruniu. Gdy dostała krwotoku z przewodu pokarmowego, karetka zawiozła ją do szpitala przy ulicy Batorego. Tam stwierdzili, że leki na Alzheimera, które mama stale bierze, powinniśmy dostarczyć my albo zakład - denerwuje się Wojciech Sobociński, syn chorej. - Tłumaczyli, że na chirurgii takich po prostu nie mają.<!** reklama>

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy przy ul. Ligi Polskiej odmówił przekazania leków, bo... nie może tego robić. W czasie pobytu w szpitalu chora nie jest przecież ich pacjentką.

- To są spory kompetencyjne i nas jako rodzinę nie powinny obchodzić - uważa Wojciech Sobociński.

Kobieta wróciła po trzech dniach do zakładu.

- To jest odwieczny problem - uważa Grażyna Śmiarowska, dyrektor Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego. - Dotyczy każdej sytuacji, w której nasz pacjent trafia do jakiegokolwiek szpitala. Błąd tkwi w przepisach, które jasno nie precyzują, kto leki psychiatryczne pacjentowi powinien zapewnić.

W szpitalu powołują się na rozliczenia z NFZ według tak zwanych jednorodnych grup pacjentów. Zgodnie z nimi Fundusz płaci za leczenie tylko tego schorzenia, na które chory został do szpitala przyjęty. Tyle że pacjenci mają przeważnie więcej chorób.

Andrzej Przybysz, wicedyrektor ds. medycznych szpitala miejskiego przy Batorego, przyznaje, że sam chciałby wiedzieć, jak należy rozwiązać kwestię leków w takich przypadkach.

- W praktyce prosimy o leki, które pacjent wcześniej dostawał. Niezbędne staramy się zapewnić. Jeśli trzeba, sprowadzamy - zaznacza dr Andrzej Przybysz. - W okresie pobytu pacjenta w szpitalu nie może być realizowana na niego żadna recepta w aptekach otwartych.

W NFZ twierdzą, że ostatnio często pojawiają się takie wątpliwości. Najnowsza wykładnia szefostwa Funduszu jest jednoznaczna - szpital ma zapewnić wszystko, co jest związane z leczeniem, w tym leki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska