Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szron na głowie, w sercu maj

Grzegorz Młokosiewicz, Zbigniew Juchniewicz
I znaleźliśmy się w wieku trudna rada/że się człowiek przestał dobrze zapowiadać/ale za to z drugiej strony cieszy się/że się również przestał zapowiadać źle...

I znaleźliśmy się w wieku trudna rada/że się człowiek przestał dobrze zapowiadać/ale za to z drugiej strony cieszy się/że się również przestał zapowiadać źle...

<!** Image 2 align=none alt="Image 165492" sub="Kto powiedział, że senior powinien pielić grządki i opiekować się wnukami? Na zdjęciu: zabawa taneczna w jednym z domów pomocy społecznej / Fot. Tymon Markowski">... śpiewali kiedyś Starsi Panowie Dwaj, którzy choć mieli już szron na głowie i nie to zdrowie, to w sercu ciągle maj. Chciałoby się, aby i inni rodacy nie pierwszej już młodości byli równie pełni wigoru, dowcipu i zapału do zabawy.

Zająć się wnukami

Emerytura dla większości z nas oznacza problem nadmiaru wolnego czasu. Po kilkudziesięciu latach przepracowanych w firmach, fabrykach czy instytucjach, przejście na emeryturę oznacza gwałtowną zmianę trybu życia. Już nie trzeba wstawać o określonej godzinie, ale można sobie ułożyć tak plan dnia, żeby nie ogarnęła nas wszechobecna nuda.

<!** reklama>Oczywiście są i tacy, dla których sensem życia na emeryturze jest ogródek działkowy.

- Dla mnie nie ma lepszego relaksu niż przejażdżka rowerem na działkę - zapewnia Feliks Jankowski z Torunia, dla którego sensem życia na emeryturze stały się grządki, altanka i śpiewające od wiosny ptaki. - Od kilku lat jestem samotny i zapełnienie tej pustki była dla mnie bardzo istotne. Na szczęście, wiele lat temu, jeszcze z żoną, kupiliśmy sobie działkę. Gdy oboje pracowaliśmy, nie było zbyt wiele wolnego czasu na jej zagospodarowanie. Teraz to się diametralnie zmieniło.

Pani Elżbieta, choć jeszcze pracuje zawodowo, już intensywnie myśli o przejściu na emeryturę. A przede wszystkim wie, co będzie na niej robiła. - Mam dwoje wspaniałych wnuków i poświęcę ich wychowaniu cały swój wolny czas, którego teraz jeszcze zbyt wiele nie mam - przekonuje.- Za pięć miesięcy, gdy definitywnie zakończę karierę zawodową, wszystko odrzucę w kąt i zajmę się Kacperkiem i Tomaszkiem. Córka z mężem są bardzo zapracowani i wiem, że tylko czekają na moją emeryturę.

Na deptaku w Ciechocinku...

Dla pana Ludwika z Torunia sensem życia na emeryturze stały się dancingi, organizowane w Ciechocinku.

- Mam niezłą emeryturę, trochę sobie jeszcze dorabiam i będąc samotnym co kilka dni jadę na dancing - mówi z dumą. - Poznałem tam wielu wspaniałych ludzi, utrzymujemy ze sobą kontakt, bywa, że spotkamy się przypadkiem w którymś z sanatoriów w Polsce.

Przejrzeliśmy ofertę dla seniorów klubów osiedlowych największych spółdzielni mieszkaniowych. Okazuje się, że propozycji jest bardzo wiele. Na przykład w Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej kluby na osiedlach zapraszają seniorów na gimnastykę dla pań i dla seniora, zajęcia w klubie filatelisty, do Klubu Seniora, na zajęcia w Chórze Seniora „Echo”, lekcje haftu w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku i spotkania w Klubie Samotnych Serc.

W osiedlowym klubie „Sobótka” funkcjonują dwie sekcje tenisa stołowego (dla pań i panów), dwa chóry, sekcja gimnastyki dla seniorek i sekcja gier karcianych.

- Dla członków spółdzielni w zaawansowanym wieku dostępna jest oczywiście biblioteka, zajęcia w sekcji integracyjno-dyskusyjnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klub Krótkofalarski - mówi Mariola Krelska, instruktor oświatowo-kulturalny w klubie „Kameleon” należącym do Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Toruniu. - Zainteresowanie osób starszych udziałem w poszczególnych zajęciach jest bardzo duże. W każdej z grup bierze udział około 30 osób w wieku emerytalnym, albo jeszcze czynnych zawodowo, ale oczekujących już na przejście na emeryturę. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się gimnastyka dla pań, tylko wielkość sali ogranicza liczbę uczestniczek.

Cyklicznie organizowane są też wyjazdy do Opery Nova w Bydgoszczy, a czasami także wycieczki turystyczno-krajoznawcze.

Podobną ofertę dla mieszkańców, już niepracujących zawodowo, mają kluby osiedlowe Spółdzielni Mieszkaniowej „Na Skarpie”. Seniorzy mogą spędzać wolny czas uczestnicząc w turniejach brydżowych albo biorąc udział w wycieczkach. Dla seniorów organizowane są też wieczorki taneczne w osiedlowym klubie.

Z kolei w klubach Spółdzielni Mieszkaniowej „Rubinkowo” seniorzy mają szanse poświęcić wiele wolnego czasu, na przykład, na naukę obsługi komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska