Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybki dostęp do bliskich

Tomasz Bielicki
Własny przenośny aparat nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale także może uratować życie. Jego popularność wśród osób powyżej 60 roku życia wciąż rośnie. Również w Polsce. 

Własny przenośny aparat nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie, ale także może uratować życie. Jego popularność wśród osób powyżej 60 roku życia wciąż rośnie. Również w Polsce. 

<!** Image 3 align=none alt="Image 185634" >

Dziś telefon komórkowy to już nie luksus, ale codzienność. Jeszcze dekadę lat temu aparaty wyglądały jak małe czarne cegły, które przypinane do pasków od spodni krępowały ruchy i wywoływały uśmiech na twarzy znajomych. Teraz każdy aparat bez problemu można schować w kieszeni albo ukryć w torebce. Na spacerze, podczas wakacyjnych wyjazdów lub w sanatorium zawsze można pozostawać w stałym kontakcie z rodziną, a w razie problemów wystarczy tylko wybrać numer do najbliższych. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór aparatu dla seniora powinien być przemyślany. W ubiegłym roku przeprowadzono specjalne badania pod tym kątem wśród Europejczyków powyżej 65 roku życia. Okazało się, że 71 proc. przebadanych Niemców twierdzi, że telefony mają zbyt wiele niepotrzebnych funkcji. Z kolei aż 81 proc. Hiszpanów było zdania, że aparaty, które funkcjonują na rynku, są zbyt skomplikowane w użyciu. Wiele modeli wyposażonych jest bowiem w zbyt dużą liczbę przycisków i funkcji, które utrudniają korzystanie z aparatów nawet wprawionym użytkownikom.

Rozmowa i SMS

Jest więc bardzo ważne, aby telefon był łatwy w obsłudze, nie posiadał zbędnych klawiszy i skomplikowanych funkcji. Nie oznacza to wcale, że już na wstępie trzeba rezygnować z wysokiej jakości jego wykonania. Czasami jest wręcz przeciwnie, ponieważ wiele firm - takich jak Emporia, Doro i Evolve - produkuje telefony komórkowe specjalnie z myślą o osobach starszych i ich potrzebach, starannie dbając o ich konstrukcję. Nie zapominajmy, że nasz telefon powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Co to oznacza?

<!** reklama>Podstawą jest menu, które powinno w jak najprostszy sposób umożliwić nam nawiązanie połączeń i wysyłanie krótkich informacji tekstowych (SMS) do znajomych. Wspomniane wcześniej badania wykazały, że aż 84 proc. seniorów, czyli zdecydowana większość, używa telefonów do rozmów, a 20 proc. z nich korzysta również regularnie z SMS-ów. Pozostałe funkcje takie jak m.in. - aparat fotograficzny, Internet, czy wszelkie dostępne w komórce gry pozostają daleko w tyle.

Duże, bardzo czytelne i wyczuwalne klawisze pozwolą korzystać z komórki bez okularów. Wielkość przycisków i odpowiedni odstęp między nimi powoduje, że klawiatura zajmuje jednak większą powierzchnię na telefonie niż zazwyczaj, co automatycznie powoduje, że ekran jest mniejszy. Rekompensatą dla użytkowników jest zazwyczaj przyjazny dla oczu monochromatyczny wyświetlacz, na którym pojawiają się wiadomości pisane odpowiednio dużą czcionką. Jej rozmiar można sobie na każdym aparacie dowolnie ustawić.

SOS z aparatu

Co jeszcze? Ważnym elementem może okazać się przycisk alarmowy, który czasami zostaje oznaczany na aparacie jako SOS. Za jego pomocą w sytuacji szczególnego zagrożenia życia lub zdrowia, możemy automatycznie powiadomić przypisaną do klawisza osobę. Jak wynika z danych, aż 90 proc. Francuzów powyżej 65 roku życia twierdzi, że ich krewni czują się o wiele lepiej, jeśli wiedzą, że w każdej chwili mogą skontaktować się z nimi telefonicznie w tak błyskawicznym tempie.

Warto jeszcze wspomnieć, że starsi użytkownicy mogą wybrać telefony wyposażone w specjalne przełączniki, obsługujące kilka funkcji, np. włączanie radia czy blokadę klawiatury. Nie trzeba zatem uczyć się żadnej dodatkowej kombinacji klawiszy. Na podobnej zasadzie w wybranych modelach można uruchomić również m.in. latarkę, która przyda się, gdy na ciemnej klatce schodowej lub w piwnicy będziemy chcieli oświetlić sobie zamek w drzwiach, a także gdy wyskoczą w domu korki.

Modele telefonów komórkowych zaprojektowane z myślą o osobach starszych mają nieco głośniejsze dzwonki i większą skalę głośności w słuchawce. Zdarzają się modele, które współpracują z aparatami słuchowymi. O wszystkie udogodnienia trzeba śmiało pytać w sklepach lub na internetowych forach. Jak zawsze warto zwrócić uwagę na baterię, która powinna wytrzymać co najmniej kilka dni. Nie należy zapomnieć, że na początku i tak każdego czeka krótki kurs obsługi. A później to wszystko idzie już z górki.

Fakt

  • Z badań przeprowadzonych przez firmę Emporia wynika, że połowa osób powyżej 30 lat samodzielnie wybiera telefon komórkowy.
  • Niemal jedna czwarta wybór zostawia innym osobom - przede wszystkim dzieciom.
  • Im starsza osoba, tym rzadziej wybiera osobiście.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska