Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wygląda pierwsze stadium Alzheimera? Jak rozpoznać tę podstępną chorobę? Zwróć uwagę na te objawy

mfred
Choroba Alzheimera to podstępna choroba, która często niezauważona rozwija się latami. Charakteryzuje się zmniejszeniem funkcji poznawczych, zwłaszcza pamięci oraz zaburzeniami zachowania. Na jej końcu chory traci kontakt z otoczeniem. Jakie zmiany są charakterystyczne dla choroby Alzheimera? Na co zwrócić uwagę, by wcześni wykryć chorobę? Sprawdź czy charakteryzuje się choroba Alzheimera.>>>>>>SPRAWDŹ
Choroba Alzheimera to podstępna choroba, która często niezauważona rozwija się latami. Charakteryzuje się zmniejszeniem funkcji poznawczych, zwłaszcza pamięci oraz zaburzeniami zachowania. Na jej końcu chory traci kontakt z otoczeniem. Jakie zmiany są charakterystyczne dla choroby Alzheimera? Na co zwrócić uwagę, by wcześni wykryć chorobę? Sprawdź czy charakteryzuje się choroba Alzheimera.>>>>>>SPRAWDŹ
Choroba Alzheimera to podstępna choroba, która często niezauważona rozwija się latami. Charakteryzuje się zmniejszeniem funkcji poznawczych, zwłaszcza pamięci oraz zaburzeniami zachowania. Na jej końcu chory traci kontakt z otoczeniem. Jakie zmiany są charakterystyczne dla choroby Alzheimera? Na co zwrócić uwagę, by wcześni wykryć chorobę? Zobacz, czym charakteryzuje się choroba Alzheimera.

Choroba Alzheimera atakuje osoby starsze, po 60. roku życia. Jednak jej początki mogą być wcześniejsze, nie zawsze są zauważone przez pacjentów. Jest jedną z tych, które zaliczamy do nieuleczalnych. Jakie one są i kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić?

Choroba Alzheimera, czym jest?

Choroba Alzheimera prowadzi do zwyrodnienia układu nerwowego. W konsekwencji powoduje ogólne otępienie zaatakowanego przez nią człowieka. Nie do końca lekarze wiedzą jakie są przyczyny jej powstawania. Wiadomo na pewno, że atakuje osoby starsze, które skończyły 65 lat. Na początku, jak czytamy w medonet.pl, pewne zachowania mogą zostać niezauważone, gdyż przypisuje się je wiekowi i w związku z tym charakterystyczna jest mniejsza sprawność umysłowa danej osoby. Choroba Alzheimera rozwija się powoli. W konsekwencji zwyrodnienia ośrodkowego układu nerwowego i uszkodzenia kory mózgowej powoduje, że dotknięta nią osoba ma wiele problemów w życiu codziennym. Chory na Alzheimera stopniowo traci umiejętność uczenia się, liczenia, płynność mowy, orientację w czasie i przestrzeni, a także pamięć. Po pewnym czasie tracą także samodzielność i mogą wymagać stałej opieki.

Alzheimer - etapy choroby

Wyróżnia się trzy etapy trwania choroby:

  • stadium łagodne - wczesne - trwa około 20 lat, kiedy trudno jest wyodrębnić objawy
  • stadium średnio zaawansowane - umiarkowane - trwa około 2-10 lat
  • końcowe stadium choroby Alzheimera zaawansowane - głębokie - trwa -5 lat.

Polecamy

Według często stosowanej Skali Ogólnej Deterioracji można wyróżnić następujące stadia choroby Alzheimera:

  • brak zaburzeń.
  • poczucie trudności w przypominaniu słów.
  • pogorszenie sprawności zawodowej (czas trwania do 7 lat).
  • wymaganie pomocy w złożonych zadaniach, np. wypełnianie rachunków (do 2 lat).
  • wymaganie pomocy przy doborze ubrań (do 2 lat).
  • wymaganie pomocy przy ubieraniu (do 3 lat), wymaganie pomocy przy czynnościach higienicznych, nietrzymanie moczu, nietrzymanie kału.
  • ograniczenie mowy do ok. 6 słów, zrozumiały słownik budowany z pojedynczych słów, utrata zdolności chodzenia, utrata zdolności siedzenia, utrata zdolności do uśmiechania się, utrata zdolności do utrzymania uniesionej głowy

.
ZOBACZ KTÓRE OBJAWY POWINNY CIĘ ZANIEPOKOIĆ SPRAWDŹ TUTAJ

Alzheimer. Problemy chorego

U każdego chorego długość trwania poszczególnych etapów może przebiegać nieco inaczej. Zaczyna się jednak zawsze tak samo od problemów z tzw. świeżą pamięcią, czyli zapominanie, gdzie położyło się klucze, dokumenty itp. Osoby mają również kłopoty ze znalezieniem odpowiednich słów do danej sytuacji, a także opowiadanie często tych samych historii.

Choroba Alzheimera rozwija się i chory ma coraz więcej kłopotów z samodzielną egzystencją. Finalnie choroby pacjent nie jest w stanie wykonywać zwykłych codziennych czynności, nie potrafi się sam ubrać, zjeść, myć ani rozmawiać z innymi ludźmi. Nie rozpoznaje najbliższych osób, a nawet pór dnia i nocy. U chorych pojawiają się również kłopoty z chodzeniem, przez co nie wstają oni z łóżka, dodatkowo mają kłopoty z utrzymaniem moczu i stolca.

Osoby z chorobą Alzheimera nie mogą być pozostawione same sobie. Powinny być stale pod opieką specjalistów. Pierwszym symptomem, który powinni wychwycić członkowie rodziny, są kłopoty z pamięcią. Na to powinno zwrócić się uwagę lekarzowi pierwszego kontaktu.

Jak zapobiegać chorobie Alzheimera?
Czynnikiem powodującym ryzyko otępienia, jak czytamy w medonet.pl, jest nadciśnienie tętnicze, a jego pojawienie się u starszych osób zwiększa ryzyko zachorowania na Alzheimera wiele lat później. Natomiast jego obniżenie redukuje ryzyko otępienia w przyszłości.

Ważna jest aktywność zawodowa i zajęcia wymagające wysiłku umysłowego. Dzięki temu jest szansa, że choroba Alzheimera się nie rozwinie lub jej objawy ujawniają się w późniejszym czasie.

ZOBACZ KTÓRE OBJAWY POWINNY CIĘ ZANIEPOKOIĆ SPRAWDŹ TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska