Nasza Loteria

Tak wygląda toruński Kaszczorek z lotu ptaka, zobaczcie niesamowite zdjęcia!

pw
Jedna z ładniejszych dzielnic Torunia zachwyca z lotu ptaka jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Malownicze nadwiślańskie pola, osiedle park etnograficzny czy zabytkowy kościół - to wszystko uchwycił nasz fotoreporter na niesamowitych zdjęciach Kaszczorka z drona.
Jedna z ładniejszych dzielnic Torunia zachwyca z lotu ptaka jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Malownicze nadwiślańskie pola, osiedle park etnograficzny czy zabytkowy kościół - to wszystko uchwycił nasz fotoreporter na niesamowitych zdjęciach Kaszczorka z drona. Grzegorz Olkowski
Jedna z ładniejszych dzielnic Torunia zachwyca z lotu ptaka jeszcze bardziej niż zazwyczaj. Malownicze nadwiślańskie pola, osiedle park etnograficzny czy zabytkowy kościół - to wszystko uchwycił nasz fotoreporter na niesamowitych zdjęciach Kaszczorka z drona.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

Jak podaje portal Toruński Serwis Turystyczny, Kaszczorek wykształcił się z północnej części Złotorii. Dzisiejsza dzielnica Torunia, wg przekazów, należała do diecezji chełmińskiej, a własności mieli tam biskupi włocławscy i mieszczanie toruńscy. Jeden z nich, Christoph von Gierken przekazał w 1509 r. sołectwo miastu Toruniowi.

W XIII wieku w Kaszczorku osadzono zakon Begardów, którzy zbudowali tu kościół i klasztor. Prawdopodobnie właśnie od klasztoru pochodzi nazwa miejscowości, który w dokumentach z XIV wieku nazywany był "Clostirchin". Na Toruńskim Serwisie Turystycznym czytamy, że Begardów rozwiązano w 1320 roku i przeniesiono do Dobrzejewic, a parafię i klasztor przekazano dominikanom toruńskim.

Polecamy

Atrakcje Kaszczorka - najbardziej malowniczej dzielnicy Torunia

Malowniczej dzielnicy Torunia dotyczy legenda o wodniku Kaszczorku. Wg podań miał on schwytać Księżyc, gdy ten zapragnął napić się wody z Drwęcy. Wodnik miał uwięzić Księżyc na dnie rzeki. W końcu sytuację ratował Klimek - syn ratuszowego trębacza, który różdżką otworzył wody Drwęcy i uwolnił Księżyc.

Oprócz zabytkowego kościoła, jedną z głównych atrakcji Kaszczorka jest tamtejszy Park Etnograficzny - oddział toruńskiego muzeum. W skansenie można oglądać przykłady budownictwa i obiektów związanych z pracą rybaków, flisaków i szkutników. Skansen wybudowano wokół oryginalnie istniejącego gospodarstwa rybacko-rolniczego. Oprócz chat, stodół i obór, znajdują się tu m.in. piec chlebowy, suszarnia do owoców, barki rybackie, wiata rybacka, tratwy flisackie oraz prom - czytamy na portalu turystyka.torun.pl.

Kaszczorek do granic Torunia włączono w 1976 roku.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska