MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tam zginęli ludzie! Policyjna mapa Polski w wakacje szybko zapełnia się czarnymi punktami

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Wypadek 26 czerwca na DK10 w Zielonczynie, w którym zginął 59-latek kierujący cysterną scania. Kierowca drugiej scanii – ciężarowej – doznał poważnych obrażeń
Wypadek 26 czerwca na DK10 w Zielonczynie, w którym zginął 59-latek kierujący cysterną scania. Kierowca drugiej scanii – ciężarowej – doznał poważnych obrażeń Fot. KMP Bydgoszcz
W dopiero co rozpoczęte wakacje na drogach całego kraju zginęło już 58 osób, w tym na kujawsko-pomorskich - 8. Policja i eksperci ruchu drogowego apelują o rozsądek.

To dane z niedzieli (30 czerwca) zaczerpnięte bezpośrednio z "Mapy wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym w okresie wakacji 2024", którą aktualizuje codziennie Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Ostatni wypadek w Kujawsko-Pomorskiem miał miejsce w sobotę 29 czerwca wieczorem na drodze krajowej nr 15 w podtoruńskiej Małej Nieszawce. Według wstępnych ustaleń policji, kierowca osobowego mercedesa (62 lata) zjechał na przeciwny pas ruchu, gdzie doszło do czołowego zderzenia z volkswagenem busem. Na razie nie wiadomo dlaczego mercedes zjechał ze swojego pasa. Jego kierowca zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala. W busie jechało 9 osób, którym udzielono pomocy medycznej.

Najwięcej wypadków, bo dwa, wydarzyło się między Toruniem a Bydgoszczą na owianej złą sławą drodze krajowej nr 10. W jednym z nich zginęły dwie osoby. Jedna osoba zginęła na DK 10 między Bydgoszczą a Nakłem. We Włocławku zginął motocyklista, który najechał na słup.

To też może Cię zainteresować

Do groźnego wypadku, który wszakże nie został odnotowany na mapie ze skutkiem śmiertelnym, doszło także w niedzielne popołudnie 30 czerwca na drodze wojewódzkiej nr 538 w miejscowości Słup (gm. Gruta). W dwóch autach znajdowało się łącznie 9 osób, w tym troje dzieci, ale tylko jedna (pasażerka volkswagena) odniosła obrażenia. Przyczyną wypadku było wymuszenie pierwszeństwa przez kierującą (44 lata) fordem.

Teraz ryzyko wypadków rośnie

Latem, gdy na drogi wyjeżdża więcej pojazdów, a pogoda sprzyja szybszej jeździe, ryzyko wypadków znacząco wzrasta.

- Jak wynika z badań, wraz ze wzrostem temperatury wzrasta poirytowanie i zmęczenie kierowcy, obniża się koncentracja oraz wydłuża czas reakcji. Z przeprowadzonych testów wynika także, że czas reakcji kierowcy wydłuża się nawet o 22 procent gdy prowadzi pojazd, w którym temperatura wynosi 27 stopni w porównaniu do jazdy przy 21. Z tego powodu przed ruszeniem w trasę należy zadbać o odpowiednie warunki w aucie – instruuje podkom. Remigiusz Rakowski, specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy.

Z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) wynika, że o tej porze roku (w szczególności w czerwcu, lipcu i sierpniu) dochodzi do ok. 30 proc. wszystkich wypadków drogowych.

Słoneczna pogoda sprzyja przekraczaniu dopuszczalnej prędkości przez kierowców, a to skutkuje większą liczbą zdarzeń. W okresie wakacji rośnie także udział wypadków z udziałem dzieci oraz użytkowników jednośladów.

Podróżując samochodem...

Eksperci ITS radzą, aby przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny samochodu, ważność przeglądu i polisy ubezpieczeniowej.

Zweryfikujmy poziom płynów eksploatacyjnych. Jeśli jest zbyt niski – uzupełniamy braki. Sprawdzamy ciśnienie w oponach i stan bieżnika – jego głębokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm. Ustawiamy lusterka i lampy, uwzględniając obciążenie samochodu. Oprócz trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy, pakujemy do pojazdu kamizelki odblaskowe, które są wymagane w niektórych krajach Europy (w Polsce nie).

W samochodzie warto wozić ze sobą oświadczenie na wypadek zdarzenia drogowego (także w wersji angielskojęzycznej, gdy wybieramy się za granicę). W aucie miejmy także apteczkę, która zawiera rękawiczki ochronne, bandaże, kompresy, opaski opatrunkowe, plastry, płyn do odkażania, folię termoizolacyjną, maseczkę do resuscytacji, nożyczki ratownicze.

W podróż zabieramy także wodę – przyda się nie tylko do picia, ale również w przypadku awarii układu chłodzenia. Zabezpieczamy bagaż i luźne przedmioty na czas podróży.

Skupienie na drodze to kluczowy element bezpiecznej jazdy – nikt i nic nie powinno rozpraszać kierowcy. Zabrania się kierowcy rozmawiać przez telefon komórkowy trzymany w ręku, ale rozmowa przez urządzenie głośnomówiące też może powodować rozproszenie uwagi.

Dzieci do 150 cm wzrostu przewozimy w urządzeniach zabezpieczających odpowiednio dobranych do wagi i wzrostu dziecka.

od 7 lat
Wideo

Rusza Strefa Czystego Transportu w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tam zginęli ludzie! Policyjna mapa Polski w wakacje szybko zapełnia się czarnymi punktami - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska