MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te statystyki w Kujawsko-Pomorskiem porażają! Od początku roku na drogach regionu zginęło 40 osób

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Policja jest zaniepokojona „wyczynami” wielu motocyklistów, zwłaszcza przekraczaniem dozwolonej prędkości. I dlatego wzmaga ich kontrole.
Policja jest zaniepokojona „wyczynami” wielu motocyklistów, zwłaszcza przekraczaniem dozwolonej prędkości. I dlatego wzmaga ich kontrole. KMP Bydgoszcz
Bezpieczeństwo na kujawsko-pomorskich drogach pogarsza się. To jeszcze nie jest tąpnięcie, ale bardzo niepokojące zjawisko już tak. Od początku roku zginęło 40 osób, a to o 10 więcej niż w ubiegłym roku.

- Jest problem i ten dotyczy praktycznie wszystkich kategorii uczestników ruchu drogowego, a ostatnio szczególnie motocyklistów. Robimy wszystko, aby ograniczyć zdarzenia drogowe, patrolujemy drogi, reagujemy na wykroczenia, badamy trzeźwość, analizujemy każdy wypadek, ale statystyki i tak są bardzo niepokojące – stwierdza nadkomisarz Robert Jakubas, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Dodaje, że taka tendencja nie dotyczy tylko województwa kujawsko-pomorskiego, bo ma charakter ogólnopolski.

Przyjrzyjmy się najnowszej statystyce: Od początku roku do 20 maja na drogach regionu doszło do 255 wypadków (o 20 więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, co oznacza wzrost o 8,5 proc.). W wypadkach zginęło 39 osób (więcej o 9, wzrost o 30 proc.), a rany odniosło 272 osoby (o 19 więcej, wzrost o 7,5 proc.).

Do tej statystyki trzeba doliczyć śmiertelne potrącenie mężczyzny przez manewrującą ciężarówkę na ul. Cukrowników w Świeciu 21 maja.

Wzrosty w statystyce wypadków dotyczą wszystkich kategorii uczestników ruchu drogowego. Przypomnijmy trzy śmiertelne potrącenia przez tramwaj w różnych miejscach Bydgoszczy. Dwie osoby zginęły na torowiskach w styczniu tego roku w bydgoskim Fordonie (14-latka i 74- letnia kobieta), zaś 18 maja na ul. Fordońskiej 15-latka.

Narasta problem motocyklistów w woj. kujawsko-pomorskim

Teraz, gdy mamy już typowo letnią aurę, narasta problem motocyklistów. Ich głównym „grzechem” jest nadmierna prędkość. Wypadki z ich udziałem polegają zwykle na wypadnięciu na łuku drogi i na zderzeniu z samochodem, który zmieniał pas ruchu lub skręcał w lewo w poprzeczną drogę. W tym drugim przypadku wina często spada na kierowcę auta, który wymusił pierwszeństwo przejazdu, ale współwina przypisywana jest motocykliście, który jechał za szybko.

Wśród motocyklistów policja odnotowała wzrost wypadków o 107 procent, zaś śmiertelność wzrosła o 200 procent (nie żyje 3 motocyklistów, w stosunku do jednej ofiary w ubr.).

To też może Cię zainteresować

W sobotę 4 maja w miejscowości Kolonia Nieszawa 33-letni motocyklista uderzył w przydrożne barierki. Nie odniósł poważniejszych obrażeń, ale badania alkomatem przez policjantów wykazało ponad promil alkoholu w organizmie. Mało tego – mężczyzna miał dożywotni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi, a jego maszyna posiadała tablicę rejestracyjną od innego pojazdu.

Często także, ale to dotyczy wszystkich kategorii pojazdów, przyczyną wypadków jest nieprawidłowe wyprzedzanie. Kierujący wyprzedzają na podwójnej ciągłej linii, na zakrętach, wzniesieniach lub w miejscach, gdzie mogą to robić, ale nie biorąc pod uwagę faktu, że nie zdążą wyprzedzić, bo z przeciwka zbliża się już inny pojazd.

Wierzą w moc silnika swojego auta czy motocykla i w swoje nadludzkie umiejętności, a życie to bezwzględnie weryfikuje, czasem z „ostatecznym wyrokiem” – śmiercią na miejscu!

Piesi idą, nie patrzą

- Wzrosła nam także liczba wypadków z udziałem pieszych. Teraz okazuje się, że piesi przyczyniają się do więcej niż połowy wypadków z ich udziałem – mówi Robert Jakubas.

Dwiema głównymi przyczynami tych zdarzeń jest wejście na jezdnię przy włączonym czerwonym świetle i potrącenie przez nadjeżdżający, mający pierwszeństwo pojazd oraz wejście na jezdnię na tyle blisko nadjeżdżającego pojazdu, że kierowca nie zdążył zahamować.

Na drogach giną też rowerzyści

W ostatnich dniach zginęło także dwóch rowerzystów. 20 maja w szpitalu zmarł rowerzysta potrącony 16 maja przy zderzeniu dwóch samochodów na skrzyżowaniu ulic. Sklodowskiej – Curie i Gajowej w Bydgoszczy. Przyczyna tej tragedii jest wyjaśniana przez policję pod nadzorem prokuratury.

12 maja wypadku nie przeżył (zmarł po przewiezieniu do szpitala) 71-letni rowerzysta jadący drogą przez miejscowość Łążek w powiecie świeckim. Najechał na niego od tyłu ford prowadzony przez 20 – latka.

- Kilka dni temu na pasach przez drogę krajową numer 25 w podbydgoskim Tryszczynie widziałam przejeżdżającego młodego rowerzystę, którzy trzymał w ręku telefon komórkowy, był wpatrzony w jego ekran i zapewne sms-ował lub czytał wiadomości – informuje nas czytelniczka z tej miejscowości.

Wystarczy tylko przestrzegać przepisów

- Wypadków byłoby o wiele mniej, gdyby wszyscy uczestnicy ruchu drogowego stosowali się do przepisów, zachowywali uwagę i rozwagę. Stosujmy się do przepisów i zasad ruchu drogowego! - apeluje na koniec nadkomisarz Jakubas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Te statystyki w Kujawsko-Pomorskiem porażają! Od początku roku na drogach regionu zginęło 40 osób - Gazeta Pomorska

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska