MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatralny „Pierwszy Kontakt” od 20 maja

Mirosława Kruczkiewicz
Pierwszą festiwalową prezentacją będzie „Pogorzelisko”  z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie
Pierwszą festiwalową prezentacją będzie „Pogorzelisko” z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Maciej Mikulski/archiwum teatru
Synoptycy zapowiadają dobrą pogodę, nic więc nie powinno przeszkodzić plenerowym wydarzeniom towarzyszącym festiwalowi teatralnemu.

Jutro, 20 maja, w Toruniu rozpocznie się IV Festiwal Debiutantów „Pierwszy Kontakt”. To organizowany na zmianę z międzynarodowym „Kontaktem” przegląd przedstawień z całej Polski, które są reżyserskimi debiutami, bądź w których debiutuje młody aktor albo aktorka.

To oni, debiutanci, będą oceniani przez jury. W tym roku pokazanych zostanie dwanaście przedstawień. Wybrano je z sześćdziesięciu zgłoszonych.

Zobacz także: David Lynch w Toruniu!

Na scenie i przed teatrem

Sporo festiwalowych prezentacji dotyczy problematyki społecznej, wojny, pokoju.

Takie jest „Pogorzelisko” z Rzeszowa według dramatu Wajdiego Mouawada, kanadyjskiego autora pochodzącego z Libanu, w reżyserii Cezarego Ibera, które będzie pierwszym konkursowym przedstawieniem (w sobotę o godz. 17). W „Pogorzelisku” matka przekazuje w testamencie swoim dzieciom listy: do zaginionego na wojnie ojca i do nieznanego im dotąd ich brata. „Spadkobiercy” jadą na Bliski Wschód, by odnaleźć adresatów listów. Tam zetkną się z historią rodziny i horrorem wojny.

Tego samego dnia o godz. 20.45 Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego z Wałbrzycha pokaże „Cynkowych chłopców” według reportażu Swietłany Aleksijewicz. Białoruska noblistka pisze w nim o radzieckiej interwencji w Afganistanie. To reżyserski debiut Jakuba Skrzywanka.

Polecamy: Hałas nad lotniskiem w Toruniu. Aż uszy bolały!

Pierwszy festiwalowy dzień zakończyć się powinien efektownie ogniowym pokazem przed Teatrem Horzycy o godz. 22.30. Widowisko reżyseruje toruński aktor Niko Niakas. Zaśpiewa Chór Akademicki UMK.

Niedzielne prezentacje rozpoczną się czytaniem dramatu. O godz. 15 będzie można posłuchać sztuki Beniamina Bukow-skiego „Niesamowici bracia Limbourg”. Tytułowi bracia to twórcy średniowiecznych miniatur. Autor sztuki zestawia ich dzieło z dzisiejszą kulturą obrazkową.

Dwie godziny później czytane będą „Ogrody chwały” Jacka L. Zawady. Akcja dramatu rozgrywa się na planie telewizyjnego reality show.

Niedzielę zakończy (o godz. 20) „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Anny Augusty-nowicz przygotowany przez Teatr im. Kochanowskiego z Opola i Teatr Współczesny ze Szczecina. Spektakl zgarnął najważniejsze nagrody festiwalu „Klasyka Polska”. Debiutuje tu aktorka Magdalena Żak.

Zobacz także: Grzegorz Schetyna z wizytą w Toruniu [ZDJĘCIA]

Przebojowy poniedziałek

Dwa głośne spektakle znalazły się na poniedziałkowym afiszu.

O godz. 17 w klubie „Od Nowa” będzie można zobaczyć autorskie widowisko debiutantki Anny Karasińskiej „Ewe-lina płacze” z TR Warszawa. To rzecz o tożsamości współczesnego człowieka sklejonej z wielu często sprzecznych informacji i wizerunków.

O godz. 19.30 w hali „Olimpijczyk” Teatr Muzyczny z Gdyni pokaże „Kumernis, czyli o tym, jak świętej panience broda rosła” według tekstu i w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. To kolejne po m.in. książce Olgi Tokarczuk i spektaklu Piotra Tomaszuka nawiązanie w twórczości literackiej i teatralnej do średniowiecznej legendy o ludowej świętej, która, by uniknąć niechcianego małżeństwa, wyprosiła u Jezusa przejęcie jego oblicza. W głównej roli występuje Magdalena Kumorek, debiutują Marta Kwiatkowska i Jan Napieralski.

Bilety jeszcze są

We wtorek przedstawią się teatry z Kalisza i Kielc, w środę - z Bydgoszczy i Poznania, w czwartek - z Opola i Gniezna, a w piątek - z Częstochowy. Tego dnia poznamy też laureatów festiwalu, a o godz. 21.30 zagra elektroniczny duet Bass Astral.

- Można jeszcze kupić bilety na „Ślub”, „Tragedię Coriolanusa” z Kalisza i „Piaskownicę” z Gniezna. Są też pojedyncze bilety na inne spektakle - mówi Daria Szczecińska z Teatru Horzycy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska