Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie ekowyżerka

Anna Krzesińska
Torunianie już w sobotę będą mogli nabyć prawdziwe rarytasy - żywność ekologiczną od rolników.

Torunianie już w sobotę będą mogli nabyć prawdziwe rarytasy - żywność ekologiczną od rolników.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169549" sub="Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawy i okolicznościowe kiermasze / Fot. Adam Zakrzewski">Poza warzywami, przetworami mięsnymi i mlecznymi, będą też mogli kupić soki, sałatki, makarony, różnego rodzaju mąki oraz wiele innych ekosmakołyków. Całość zaplanowano na 2 kwietnia, w godzinach 10-14. Wstęp wolny.

Również w sobotę odbędzie się spotkanie dla nauczycieli oddziałów „0” toruńskich podstawówek, poprowadzi je Barbara Szymańska. Początek o godzinie 11. Wstęp wolny, ale obowiązują zapisy pod numerem telefonu 56 622 89 43.

<!** reklama>Z kolei na 6 kwietnia zaplanowano spotkanie rozpoczynają nowy cykl „Żywot Pieśni - Pieśni Żywota”.

- Ma on na celu zapoznanie współczesnego odbiorcy z pieśniami towarzyszącymi człowiekowi w kulturze tradycyjnej w rozmaitych momentach życia, a także z obecnym losem tych pieśni. Cykl ma także stać się zachętą do wskrzeszania tradycji wspólnego śpiewu. Tym razem zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego śpiewania repertuaru wielkopostnego. Klimat spotkań współtworzyć będzie towarzysząca im wystawa eksponatów z muzealnych zbiorów sztuki ludowej o tematyce pasyjnej - wyjaśnia Jakub Kopczyński z Muzeum Etnograficznego.

Początek o godzinie 19, wstęp wolny. Druga część odbędzie się 13 kwietnia.

Cały czas można oglądać w Muzeum Etnograficznym wystawy stałe („Tajemnice codzienności”, ekspozycja w Parku Etnograficznym i Salonik prof. M. Znamierowskiej-Prüfferowej) oraz czasowe (XIX – wieczna Azja Środkowa w obiektywie Leona Barszczewskiego). Ta ostatnia prezentuje zdjęcia wykonane przez Leona Barszczewskiego, który był żołnierzem zawodowym. W 1876 r. został skierowany do Samarkandy, jednego z najdłużej zamieszkanych miast świata. Przeprowadzał tam rozpoznanie terenów, wytyczał drogi, penetrował pogranicze z Chinami i Afganistanem oraz opracowywał mapy. Podejmował także własne badania archeologiczne i etnograficzne. Ponadto odkrył starożytną części Samarkandy i zapoczątkował badania tego miejsca. Prowadził także notatki z podróży i wykonał około 3 tysięcy zdjęć własnym aparatem. Na kliszach, przechowywanych przez jego rodzinę, zachowało się około 600 fotografii.

- Wystawa to wybór zdjęć z tego zbioru, który jest własnością prywatną Igora Stojeckiego, prawnuka Leona Barszczewskiego. Na ekspozycję składa się 30 plansz ze zdjęciami oraz osobiste przedmioty Barszczewskiego związane z wyprawami. Poprzez zdjęcia poznajemy koleje losu Leona Barszczewskiego oraz oglądamy świat Tadżyków, Uzbeków, Kirgizów - mówi Jolanta Jakubowska z Muzeum Etnograficznego. (ak)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska