MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Toruń w okowach i ostatnia środa w miesiącu, czyli Muzeum Twierdzy Toruń zaprasza

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Zgodnie z przepisami, przedpole toruńskich fortyfikacji nie powinno być zabudowane. Jednym z wyjątków była stojąca przy Kaszowniku fabryka Drweitza, która znajdowała się nie tylko przy samych wałach, ale również koło bramy stojącej w osi dzisiejszej ul. Uniwersyteckiej.
Zgodnie z przepisami, przedpole toruńskich fortyfikacji nie powinno być zabudowane. Jednym z wyjątków była stojąca przy Kaszowniku fabryka Drweitza, która znajdowała się nie tylko przy samych wałach, ale również koło bramy stojącej w osi dzisiejszej ul. Uniwersyteckiej. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Muzeum Twierdzy Toruń, jak zawsze w ostatnią środę miesiąca, zaprasza na spotkanie poświęcone militarnej przeszłości miasta. Tym razem Adam Kowalkowski opowie o fortecznych rejonach twierdzy. Przybliży przepisy, do których musieli stosować się cywile, przedstawi wyjątki, które mogły restrykcje zignorować, a także wytłumaczy, w jaki sposób rozpoznawać zachowane do dziś oznaczenia obszarów ograniczeń zabudowy.

W bardzo bogatej, niemal 800-letniej historii Torunia niewiele jest wydarzeń, które bardziej wpłynęłyby na rozwój miasta, niż XIX-wieczne decyzje dotyczące rozbudowy twierdzy. Z jednej strony do miasta popłynęła ogromna rzeka pieniędzy, w ślad za nią przybyły zaś rzesze robotników, w dużej mierze Polaków. Toruń otrzymał wielki zastrzyk inwestycyjny i demograficzny, jednak z drugiej strony, jego rozwój przestrzenny został ograniczony dość restrykcyjnymi przepisami, które m.in. wymusiły odsunięcie przedmieść od centrum i spowodowały, że krajobraz między wewnętrzną a zewnętrzną linią umocnień zdominowały budynki szkieletowe.

Rejonom fortecznym będzie poświęcone środowe spotkanie z historią wojskowości w Muzeum Twierdzy Toruń. Tradycyjne, bo tego typu spotkania załoga najmłodszego oddziału Muzeum Okręgowego organizuje w każdą ostatnią środę miesiąca.

"Przybliżymy wykaz skomplikowanych przepisów, do których musieli dostosować się cywilni mieszkańcy fortecznego miasta oraz nauczymy uczestników rozpoznawać zachowane do dziś oznaczenia obszarów ograniczeń zabudowy i granic fortecznych działek" - zachęcają organizatorzy na facebookowym profilu MTT.

Prawo surowe, ale z wyjątkami

Określenie granic rejonów fortecznych i związanych z nimi ograniczeniami dotyczącymi zabudowy, to dopiero jedna strona medalu. Nawet w pruskiej armii zdarzały się bowiem wyjątki potwierdzające regułę, albo istniejące z innych powodów.

- Rejony obowiązywały na prawym i lewym brzegu Wisły, jednak na tym drugim nie były tak rygorystycznie przestrzegane, między innymi dlatego, że nie było tam tylu dużych skupisk zabudowy - mówi Adam Kowalkowski z Muzeum Twierdzy Toruń, który poprowadzi środowe spotkanie. - Pomimo ograniczeń, fabryka Drewitza czy cegielnia Fenskego, stała przy samych wałach. Obie jednak realizowały zamówienia dla wojska.

Rzecz jasna nie były to jedyne powody takiego wyjątkowego traktowania, o tym jednak prowadzący powie uczestnikom spotkania. Dodajmy jeszcze, że akurat mija 121 lat od zerwania fortecznych okowów.

Kiedy w Toruniu zostały zniesione forteczne rejony?

"Zniesienie rejonu ma podobno nastąpić z dniem 1 kwietnia roku bieżącego - informowała "Gazeta Toruńska" pod koniec marca 1903 roku. - Jeżeli sprawa ta przyjdzie do skutku, skończą się wcześniejsze rokowania w tej sprawie, jakie prowadzi od lat nasze miasto z fiskusem wojskowym. Jak wiadomo były grunta położone poza murami fortecznemi podzielone na pasy czyli rejony. W pierwszy rejonie nie wolno było stawiać nowych budynków, w drugim zaś można było stawiać warsztaty, dopiero w trzecim rejonie mógł każdy budować budynki. Przez obecne zniesienie rejonu będzie można również w drugim rejonie budować. Pozostanie teraz tylko jeden rejon i ten ma być znacznie zwężony. Mieszkańcy tutejszych przedmieść przyjęli tę wiadomość z radością".

Wszyscy zainteresowani zechcą w środę 24 kwietnia o godzinie 17:30 stawić się w Muzeum Twierdzy Toruń, przy Wałach gen. Sikorskiego 23. Wstęp wolny.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska