Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To był babski rok!

Dominika Kucharska
Piotr Ulanowski
W 2014 roku na wielu płaszczyznach pokazałyśmy, że płeć piękna to także płeć niezwykle kreatywna, silna, walcząca o swoje prawa i mająca wiele do powiedzenia. A pamiętajcie, apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Drogie Panie, działamy! Przybywa kobiecych inicjatyw w naszym regionie. Aktywizują i zrzeszają się mamy, bizneswomen i kobiety, które przez długi czas rezygnowały z siebie na rzecz innych
- dzieci, partnera, zajęć niedających im satysfakcji. Wydarzenia, które prezentujemy poniżej są jedynie ułamkiem tego, co działo się w Bydgoszczy i Toruniu w mijającym, 2014 roku. Wiecie, co cieszy najbardziej? To, że mieliśmy z czego wybierać. Zaczynamy wspominanie…

Mamę ciągnie do biznesu

Co robią młode mamy w naszym regionie? Oczywiście przede wszystkim opiekują się swoimi brzdącami, ale kto powiedział, że nawet tonąc w pieluszkach nie można wpaść na genialny biznesowy pomysł. Strzałem w dziesiątkę okazały się spotkania Klubu Przedsiębiorczych Mam, organizowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Biznesmamy spotykały się regularnie, a w czasie, gdy one dowiadywały się jak marzenia o własnej firmie zamienić w rzeczywistość, ich dzieci bawiły się beztrosko pod okiem wolontariuszek. W tym roku dobyło się 7 spotkań, m.in., „Asertywna Mama - wartościowa Kobieta” i „Czy można z sukcesem połączyć bycie idealną mamą z pracą zawodową, pasją, lub prowadzeniem własnej firmy?”. Podsumowaniem projektu był plebiscyt „Przedsiębiorcza MAMA - Bydgoszczanka”. Zwyciężyła Agata Pamuła, założycielka wypożyczalni sprzętu dla dzieci Dziecioteka, Stowarzyszenia Rodzin Bydgoskich Kropka i Fordońskiego Klubu Mam. Liczymy na kontynuację.

Pani Czesia pełna pasji!

Dla nas - osób tworzących „Miasta Kobiet” - rok 2014 był bardzo ważny. W kwietniu świętowaliśmy pierwsze urodziny naszego miesięcznika! W każdym numerze prezentujemy niezwykłe kobiety z regionu, a obchodząc roczek postanowiliśmy nagrodzić panie, które trafiały na nasze okładki. Z tej okazji zorganizowaliśmy plebiscyt zatytułowany „Kobieta z Pasją”. Czytelniczki i Czytelnicy oddawali głosy na kandydatki, które urzekły ich swoim talentem, osobowością i wspomnianą pasją. Zwyciężyła pani Czesława Marciniak - niezwykły człowiek, oddana pedagog, specjalistka terapii uzależnień, trenerka interpersonalna, instruktorka programów profilaktycznych, socjoterapeutka. Przez 21 lat była pedagogiem szkolnym, przez 14 lat zastępcą dyrektora Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji Terapii Uzależnień i Profilaktyki BORPA, od 38 lat jest wykładowcą na bydgoskich
uczelniach.

Magdalena Środa o prawach kobiet

To temat, o którym trzeba mówić głośno i jak najwięcej. Czemu? Bo prawa kobiet w wielu sferach wciąż bywają spychane na margines. Tegoroczne, dwudzieste już toruńskie spotkanie z cyklu „Colloquia Torunensia” skupiło się właśnie na tym. W jubileuszowej debacie o prawach kobiet, która odbyła się w Ratuszu Staromiejskim, wzięli udział, m.in., prof. Magdalena Środa - filozofka i etyczka, ks. prof. Paweł Bortkiewicz - teolog moralny, dr hab. Aleksandra Derra - filozofka (UMK) i dr Aneta Gawkowska - socjolog feminizmu. „Colloquia Torunensia” to jesienne spotkania naukowe, których tematyka dotyczy dialogu społecznego i międzykulturowego. Cykl nawiązuje do wydarzenia historycznego w Toruniu - Colloquium Charitativum z 1645 r.

Kompletując sukcesy

Zgromadzić sto kobiet i ich sto marzeń w jednym miejscu – takie zadanie postawiły sobie już po raz trzeci organizatorki Charmsów Biznesu. Tegoroczne największe spotkanie kobiet biznesu w naszym regionie odbyło się w październiku. - Razem kompletujemy wymarzone sukcesy, które jak Charmsy wnoszą radość i satysfakcję do naszego życia. Z roku na rok jest coraz lepiej! Dowodem na to jest fakt, że liczba zgłoszeń zdecydowanie przekracza założoną przez nas ilość miejsc dla uczestniczek. W tym roku naszym gościem był profesor Bralczyk. Jeśli ktoś wcześniej uważał go za gwiazdę, to na Charmsach Biznesu mógł się przekonać, że to przede wszystkim przesympatyczny człowiek, który wychodzi, staje przed słuchaczami i przez godzinę czaruje - mówi Joanna Czerska-Thomas, jedna z organizatorek Charmsów Biznesu. „Miasta Kobiet” z dumą patronują tej inicjatywie.

Przemoc - ciążący problem

„Więcej (z) Konwencji, mniej przemocy – stanowisko kobiet aktywnych wobec odrzucenia Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej” - to tytuł dyskusji, która odbyła się w listopadzie w Bydgoszczy, a udział wzięła w niej, m.in. Kazimiera Szczuka. Uczestniczki próbowały wypracować stanowisko po odrzuceniu Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. - To, że konwencja stała się tematem politycznym, jest niebezpieczne - tłumaczyła znana feministka. Sprawa jest bardzo istotna, bo założone tylko w 2014 roku „Niebieskie Karty” policjanci liczą w dziesiątkach tysięcy. Debata została zorganizowana w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet przez Nieformalną Grupę Inicjatywną i Ruch Kobiet Twojego Ruchu. W 2014 roku przeciwko przemocy wobec kobiet protestowano także w inny, ale za to bardzo oryginalny sposób. W walentynki Bydgoszcz włączyła się do ogólnoświatowej akcji One Billion Rising. Panie i panowie wytańczyli na ulicy swój sprzeciw wobec przemocy w stosunku do kobiet.

Małe ważne rzeczy

Niezwykle miłym akcentem na koniec 2014 roku było Kryształowe Serce - wyróżnienie dla dziennikarzy „Miast Kobiet”, które przyznała Europejska Unia Kobiet. Statuetki wraz z dyplomami wręczono na spotkaniu z okazji 20-lecia sekcji polskiej EUK w Toruniu. Redaktorkę prowadzącą Emilię Iwanciw uhonorowano za „pracę na rzecz kobiet i budowanie społeczeństwa obywatelskiego”, a Janusza Milanowskiego, za cykl rozmów z paniami z różnych środowisk. - Dzięki miesięcznikowi „Miasta Kobiet” w świadomości społecznej zaistniały kobiety, które nieraz robią rzeczy małe, ale bardzo ważne. Bez waszej dziennikarskiej pracy pozostałyby w cieniu - podkreśliła Aleksandra Łukomska-Smulska, przewodnicząca sekcji toruńskiej EUK. Kryształowe Serca wręczała naszym dziennikarzom Barbara Bielicka-Malinowska, przewodnicząca polskiej sekcji EUK w Warszawie. Sekcja toruńska EUK od 13 lat jest najsilniejszą spośród wszystkich polskich sekcji tej organizacji, działającej non profit na rzecz środowisk kobiecych. Realizuje, m.in. projekty wspierające tworzenie społeczeństwa obywatelskiego, a także wspierające kobiecą przedsiębiorczość. Dziękujemy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: To był babski rok! - Express Bydgoski

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska