Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To Ci się należy za wypadek przy pracy. Aktualne świadczenia dla pracujących po wypadku

redpp
Wideo
od 16 lat
Każdemu z nas może zdarzyć się wypadek przy pracy. Dotyczy to zarówno pracowników fizycznych, jak i biurowych. Z zasady wypadek jest wydarzeniem losowym, którego nie da się przewidzieć, realnie na nie przygotować. Każdy pracownik z ubezpieczeniem w ZUS może starać się o odpowiednie rekompensaty za wypadek przy pracy. Co może dostać pracownik? Co mu przysługuje?

Spis treści

Ryzyko wypadku przy pracy

Z zasady każdy pracownik w mniejszym lub większym stopniu jest narażony na wypadek przy pracy. Może to dotyczyć zarówno miejsca świadczenia pracy, jak i np. powrotu z podróży służbowej. Jeśli wypadek jest szczególnie poważny, powrót do zdrowia może zająć nie tyle dni, ile tygodnie, a nawet miesiące. Wtedy też ważne okazuje się, że były terminowo odprowadzane składki na ubezpieczenie wypadkowe. Jeśli dana osoba nie podlegałaby ubezpieczeniu, po wypadku nie miałaby środków do życia. Co do zasady osoby na umowie o pracę lub umowie zleceniu mają składki ubezpieczeniowe opłacane przez pracodawcę bądź też zleceniodawcę. W innych przypadkach (np. umowa o dzieło) to pracownik samodzielnie musi opłacać swoje składki.

Wypadek przy pracy - co jest tak określane?

Za wypadek przy pracy uznaje się zdarzenie nagłe, wynikające z przyczyny zewnętrznej (związane z czynnikami zewnętrznymi), do którego doszło w powiązaniu z pracą i doprowadziło do urazu, a nawet i śmierci. Wszystkie te przesłanki muszą wystąpić łącznie, aby można było mówić o wypadku przy pracy. Zdarzenie nagłe, czyli takie, które wystąpiło w ciągu maksymalnie jednej dniówki.

Zdarzenie mające związek z pracą jest takim, jeżeli nastąpiło:

  • W trakcie wykonywania czynności bez polecenia pracodawcy, ale na rzecz pracodawcy;
  • Podczas wykonywania zwykłych czynności lub też poleceń przełożonych;
  • W czasie, gdy pracownik jest do dyspozycji pracodawcy podczas drogi między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązków.

Co z innymi sytuacjami?

Są też inne przypadki, które uprawniają do skorzystania z ubezpieczenie, ponieważ są traktowane na równi z wypadkiem przy pracy. Dotyczy to tych wypadków, które dotkną pracownika:

  • Podczas szkolenia w samoobronie;
  • Podczas podróży służbowej, gdy pracownik nie świadczy pracy - o ile wypadek nie jest wynikiem postępowania pracownika niezwiązanego z wykonywaniem zadań pracowniczych.
  • W trakcie wykonywania zadań zleconych przez organizacje związkowe działające u pracodawcy.

Wypadek przy pracy a wynagrodzenie

Przede wszystkim ubezpieczony w wyniku wypadku przy pracy może korzystać ze zwolnienia lekarskiego - co jest podstawą otrzymania zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego. Nie wystarczy jednak L4 - pracownik, aby otrzymać 100% wynagrodzenia podczas zasiłku wypadkowego, musi udowodnić, że nie przyczynił się do powstania tego zdarzenia. Przy działaniu umyślnym lub w związku z rażącym zaniedbaniem wypadek przy pracy poskutkuje wypłatą jedynie 80% podstawy wynagrodzenia.

Wypłata zasiłku wypadkowego

Zasiłek ten wypłaca ZUS maksymalnie przez 182 dni (czyli przez pół roku). Po tym czasie, w razie dalszej niezdolności do pracy, przysługuje już świadczenie rehabilitacyjne (na maksymalnie 12 kolejnych miesięcy - również w wysokości 100% podstawy.

Świadczenia za wypadek przy pracy

Wśród zasiłków można wymienić rentę rodzinną, szkoleniową, a także zasiłek wyrównawczy oraz zasiłek chorobowy. Jest ich jeszcze więcej, a wszystkie omawiamy w galerii:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska