Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To dzięki potrzebie połączenia Warszawy i Berlina Toruń uzyskał dostęp do kolei

(ao)
Thinkstock
Budowa Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, linii o długości 143 km, dała torunianom nie tylko możliwość podróżowania nowym środkiem transportu, ale i dojazdu do stolicy ówczesnego Królestwa Prus.

Pierwsze połączenie kolejowe Toruń otrzymał w 1861 roku. Już kilkanaście miesięcy później gotowa była Kolej Warszawsko-Bydgoska. Miała ona za zadanie łączyć stolicę Królestwa Polskiego - m.in. przez Toruń i Bydgoszcz oraz dalej Pruską Koleją Wschodnią - z Berlinem.

Dziś dawna trasa stanowi część linii kolejowej nr 18 Kutno - Włocławek - Toruń - Bydgoszcz - Piła. Będzie ona stanowiła fragment planowanego przez Arrivę RP bezpośredniego połączenia naszego miasta z Berlinem, które w pewnej mierze nawiąże do początków toruńskiej kolei. Aby jednak znaleźć nieco bardziej współczesne przykłady kolejowych relacji obu miast, nie trzeba sięgać XIX wieku.

Pytani o podobne, bezpośrednie połączenia Torunia z Berlinem, kolejarze wskazują na początek lat 90. To wtedy, w okresie wakacyjnym, między Olsztynem a Berlinem kursował specjalny, pospieszny pociąg.

Potem nastała już era przesiadek, która trwa do dziś. Pociągi do stacji Berlin Ostbahnhof odjeżdżają dziś z Dworca Głównego kilka razy dziennie i kursują m.in. przez Gniezno oraz Poznań.

Arriva planuje kursy na nieco innej trasie. Prowadzi ona przez Toruń, Bydgoszcz, Piłę, Krzyż i Gorzów Wielkopolski i dalej na zachód, do granicy z Niemcami i samego Berlina.(ao)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska