Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń, budżet obywatelski 2024. Najciekawsze projekty, które powstaną w przyszłym roku

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Na Bydgoskim ma powstać "zielony tunel zakochanych" wraz z "kolorową ulicą". Zielony tunel ma powstać w okolicy zejścia do mostka przez Martówkę. W parku pojawi ma się pojawić zadaszenie w formie pergoli i być utwardzona nawierzchnia. Na ten pomysł zagłosowało 366 osób i będzie kosztował 50 tysięcy złotych.
Na Bydgoskim ma powstać "zielony tunel zakochanych" wraz z "kolorową ulicą". Zielony tunel ma powstać w okolicy zejścia do mostka przez Martówkę. W parku pojawi ma się pojawić zadaszenie w formie pergoli i być utwardzona nawierzchnia. Na ten pomysł zagłosowało 366 osób i będzie kosztował 50 tysięcy złotych. Grzegorz Olkowski
W ramach budżetu obywatelskiego w przyszłym roku zrealizowanych będzie 50 zadań za łącznie 7,5 miliona złotych. Wśród nich m.in. "tunel zakochanych" na Bydgoskim Przedmieściu czy postawienie w mieście wielkoformatowego napisu "Toruń". Co jeszcze? Wybraliśmy najciekawsze propozycje, które wskazali mieszkańcy.

Obejrzyj wideo: Nudzisz się w Toruniu? CSW zaprasza na wakacyjne wycieczki tematyczne!

od 16 lat

Kilka milionów na miejskie projekty

W tym roku mieszkańcy głosowali w budżecie obywatelskim już po raz jedenasty. Na projekty przeznaczono 7,5 miliona złotych. 2,2 miliona złotych stanowi pulę na osiem projektów ogólnomiejskich. Pozostałe 5,3 miliona będzie rozdzielone pomiędzy 13 osiedli. Najwięcej projektów powstanie na Bydgoskim Przedmieściu, Chełmińskim i Wrzosach - po sześć.

Toruń, budżet obywatelski 2024. Projekty ogólnomiejskie

Wśród zwycięskich projektów ogólnomiejskich znalazł się m.in. remont Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt przy ulicy Przybyszewskiego. W ramach zadania, które otrzymało 3336 głosów, wyremontowany będzie główny budynek schroniska. Prace pochłoną 949 022 zł.

Drugim najdroższym projektem ogólnomiejskim, który wybrali mieszkańcy, jest zadanie "Kolacje (drugi posiłek) dla przebywających w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn". Dzięki mieszkańcom przebywający w schronisku potrzebujący przez cały rok będą mieli zapewniony drugi posiłek. Za tym projektem zagłosowało 946 osób i będzie kosztował 850 tysięcy złotych.

- Kolacje, drugi posiłek dla przebywających w Miejskim Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn to jeden z pierwszych projektów skierowanych do ludzi potrzebujących pomocy. Do tej pory w budżecie obywatelskim często zgłaszane były projekty adresowane do zwierząt wymagających wsparcia, ale te kierowane do potrzebujących osób nie były popularne - komentuje Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji w toruńskim ratuszu.

Wśród wybranych projektów znalazło się także utworzenie w przestrzeni miejskiej wielkoformatowego napisu "Toruń". Projekt dostał 628 głosów. Napis ma powstać przy placu Rapackiego, Bulwarach Filadelfijskich, przy al. Solidarności, przy Wałach gen. Sikorskiego lub w Dolinie Marzeń. Zadanie ma kosztować 111 978 zł.

Toruń, budżet obywatelski 2024. Co powstanie w poszczególnych dzielnicach?

Wśród projektów "dzielnicowych" zdecydowana większość dotyczy zieleni. Sporo zadań zakłada sadzenie nowych drzew i kwiatów w różnych miejscach Torunia. Na Bydgoskim i Bielanach, za 100 tysięcy złotych, ma być zasadzonych setka drzew.

Również na Bydgoskim ma powstać "zielony tunel zakochanych" wraz z "kolorową ulicą". Tunel ma powstać w okolicy zejścia do mostka przez Martówkę. W parku ma się pojawić zadaszenie w formie pergoli i być utwardzona nawierzchnia. Na ten pomysł zagłosowało 366 osób i będzie kosztował 50 tysięcy złotych.

Na Chełmińskim więcej zieleni ma się pojawić na rondzie u zbiegu Podgórnej, Kołłątaja i Czarlińskiego, a także przy Szkole Podstawowej 24, gdzie powstanie nowy chodnik z kostki ekologicznej. Dodatkowo pielęgnację mają przejść tamtejsze żywopłoty.

Dwa ciekawe projekty wybrano na Rudaku. Pierwszy z nich zakłada uporządkowanie i zabezpieczenie schronów, a także inwentaryzację przyrody i zabezpieczenie wydmy w okolicy ulic Strzałowej, Podgórskiej i Stara Droga. Koszt to 200 tysięcy zł. Z kolei w rejonie ulicy Rypińskiej 72 zagospodarowane będzie tamtejsze niewielkie wzniesienie na górkę saneczkową za 125 tysięcy zł.

Budżet obywatelski w Toruniu. Co powstanie na starówce i Wrzosach?

Za 40 tysięcy złotych do Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy Szczytnej 13 trafią urządzenia ułatwiające korzystanie biblioteki osobom z niepełnosprawnościami. Drugim projektem, który będzie zrealizowany na starym mieście, będzie remont placu zabaw w Fosie Zamkowej wraz z nasadzeniami drzew i krzewów za 216 tysięcy złotych.

Jeśli chodzi o Wrzosy, oprócz kilku zadań związanych z sadzeniem zieleni, mieszkańcy wybrali zorganizowanie festynu rodzinnego w rejonie sklepu "Intermarche" i bloku przy ulicy Watzenrodego 5 za 25 tysięcy złotych, a także bezpłatne zajęcia artystyczne, sportowe i prozdrowotne dla mieszkańców. Mają się odbywać w wynajętych pomieszczeniach i okolicznych parkach.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska