Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Jakie skarby można znaleźć w śmieciach? Będziecie zaskoczeni! [zdjęcia]

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Sortownia śmieci MPO w Toruniu
Sortownia śmieci MPO w Toruniu Grzegorz Olkowski/Polska Press
Jak wygląda proces segregacji śmieci w toruńskim MPO oraz jakie skarby ludzie wyrzucają razem ze swoimi odpadami?

Zobacz wideo: Tak budują linię tramwajową na Jar

od 16 lat

Śmieci, które codziennie są wyrzucane w naszych domach kryją wiele skarbów. Poza tym, że większość z odpadów może dostać "nowe życie", to można tam jeszcze znaleźć mnóstwo ciekawych rzeczy, które wyrzuciliśmy omyłkowo bądź świadomie.

Co ciekawego można znaleźć w śmieciach?

Omyłkowo wrzucone do odpadów, cenne przedmioty, o których wiadomo, że były poszukiwane przez klientów to np. klucze, lalki, zdjęcia, pieniądze, sprzęt komputerowy, biżuteria, czy też dokumenty. Najczęściej klienci dzwonią do Biura Obsługi Klienta, a nieco rzadziej przesyłają e-mailowo zdjęcia utraconych przedmiotów. Szanse na ich znalezienie są bardzo nikłe, co przede wszystkim wynika z tego że, pojazdy odbierające odpady mają zainstalowane zgniatarki, które zgniatają przedmioty. Te następnie wpadają do masy pozostałych odpadów i nie są przez nikogo przeglądane. Natomiast ze śmieciarki trafiają na plac rozładunkowy razem z innymi odpadami.

Polecamy

W związku z tym, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania nie prowadzi żadnych statystyk związanych z cennymi rzeczami, które jakimś dziwnym trafem znalazły się w śmieciach.

Dwuetapowy proces segregacji

Żeby dowiedzieć się, co dzieje się z odpadami, które wyrzucamy do pojemników lub worków, należy prześledzić drogę śmieci w dwóch sytuacjach: pierwszej, gdy dzielimy odpady na: papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, bioodpady oraz drugiej, gdy wszystko wrzucamy do jednego pojemnika.

  • Papier – pojemnik niebieski,
  • Szkło – pojemnik zielony,
  • Metale i tworzywa sztuczne – pojemnik żółty,
  • Bioodpady – pojemnik brązowy,
  • Pozostałe odpady – do pojemnika na odpady zmieszane.

Obecnie gospodarowanie odpadami komunalnymi to przede wszystkim odzyskiwanie surowców w celu ich ponownego użycia oraz zachowanie środowiska naturalnego w dobrym stanie. Pierwszym i najważniejszym krokiem dla osiągnięcia tego celu jest segregacja odpadów tam, gdzie one powstają, czyli w naszych domach. Po wrzuceniu odpadów do poszczególnych pojemników lub worków zostają one przetransportowane wyspecjalizowanymi pojazdami (śmieciarkami) do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu, który z racji wielkości obsługiwanego obszaru pełni rolę Instalacji Komunalnej. Później odpady trafią do sortowni, gdzie nastąpi najpierw ich mechaniczna, a później ręczna segregacja.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Wyładunek odpadów odbywa się na placu rozładunkowym. Trafiają one do rozrywarki worków, potem do kabiny wstępnego sortowania i sita bębnowego, gdzie następuje podział na frakcje: podsitową i nadsitową. Frakcja podsitowa jest kierowana do stabilizacji, a potem na składowisko odpadów. Natomiast frakcja nadsitowa jest kierowana na urządzenia sortujące, gdzie przy użyciu separatorów metali żelaznych wydziela się metale, a przy pomocy separatorów optycznych tworzywa sztuczne i papier. Wyizolowane w ten sposób tworzywa kierowane są do separatora balistycznego, który rozdziela je na formy 2D (płaskie) i 3D (przestrzenne). Następnie odpady są dzielone ręcznie w kabinach sortowniczych na: papier, tekturę, butelki PET o różnych kolorach: białe, zielone, niebieskie, worki foliowe oraz opakowania po chemii gospodarczej. Odpady pozostałe po wysortowaniu papieru i tworzyw sztucznych, kierowane są do separatorów metali nieżelaznych.

Wydzielone surowce, za pośrednictwem taśm transportowych, trafiają do prasy, która je zgniata i pakuje. Tak uzyskany materiał magazynuje się, a następnie, po zgromadzeniu odpowiednich ilości przekazuje się do zakładów, które dają im "nowe życie". Ze zmieszanych odpadów odzyskuje się tylko do 10 proc. surowców, które można przetworzyć powtórnie. Pozostała część tych odpadów przewożona jest do spalarni odpadów w Bydgoszczy, w której produkuje się z nich ekologiczną, zieloną energię. W przypadku odpadów zebranych selektywnie, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Dzięki domowej segregacji, można odzyskać około 70-80 proc. surowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska