Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń. Kontrola w "Willi Chopina". Jak dom opieki radzi sobie z agresywnymi mieszkańcami? Kto podaje tam leki?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
"Willa Chopina" w Toruniu - tutaj działa prywatny dom opieki. Zapewnia całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Zdarzają się tutaj przypadki agresji wśród części podopiecznych...
"Willa Chopina" w Toruniu - tutaj działa prywatny dom opieki. Zapewnia całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Zdarzają się tutaj przypadki agresji wśród części podopiecznych... fb
Urzędnicy wojewody skontrolowali prywatny dom opieki "Willa Chopina" w Toruniu. Zainteresowani byli m.in. tym, w jaki sposób placówka radzi sobie z agresywnymi podopiecznymi. Co ustalili?

Jak dbać o choinkę, aby długo utrzymała świeżość?

od 16 lat

Kontrola w "Willi Chopina" w Toruniu była jedną z wielu, którą urzędnicy Wydziału Polityki Społecznej K-P Urzędu Wojewódzkiego przeprowadzali w tego typu placówkach w regionie. Skontrolowanie domów opieki dla osób niesamodzielnych i seniorów zaleciła wojewodom latem br. minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maciąg (w całym kraju).

Przypomnijmy, że była to reakcja na ujawnienie przez media szokujących zdarzeń, do których dochodzić miało w Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie pod Krakowem. Prowadzące go siostry miały "problemowe" dzieci m.in. przywiązywać do łóżek, bić mopem, zamykać w klatce.

Agresywni mieszkańcy "Willi Chopina". Jak sobie z nim radzi placówka?

"Willa Chopina" w Toruniu to prywatna placówka zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Zdarzają się tutaj przypadki agresji wśród części podopiecznych.

-Na podstawie przeprowadzonych rozmów z mieszkańcami, jak również oświadczeń złożonych przez dyrektora jednostki ustalono, iż personel placówki nie stosuje środków przymusu bezpośredniego. W przypadku agresji mieszkańca opiekunowie wzywają pogotowie ratunkowe. W wyjątkowych przypadkach ratownicy pogotowia dodatkowo wzywają policję. Agresywnemu podopiecznemu ratownicy medyczni podają lek wyciszający lub zabierają do szpitala psychiatrycznego - ustali kontrolerzy wojewody (cytujemy z raportu pokontrolnego).

Polecamy

W zakresie przestrzegania praw mieszkańców kontrola nie wykazała nieprawidłowości. Urzędnicy wojewody nie mieli też zastrzeżeń do warunków bytowych, sanitarnych i żywieniowych w "Willi Chopina". Zaznaczyli też, że placówka świadczy mieszkańcom usługi opiekuńcze, które stanowią realną pomoc w czynnościach życia codziennego: organizuje czas wolny, pomaga w zakupie odzieży i obuwia oraz zapewnia pielęgnację w chorobie i pomoc w korzystaniu ze świadczeń zdrowotnych.

Była jednak sprawa, która kontrolerom się nie spodobała....

Brakowało odpowiedniej osoby do podawania leków podopiecznym

Kontrolerzy odkryli, że przynajmniej we wrześniu br. nie zawsze na nocnej zmianie lub za dania w weekendy dyżur pełni osoba uprawniona do podawania leków. A tego w DPS-ie nie może robić każdy!

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

Zgodnie z przepisami osobami upoważnionymi do podawania leków są pielęgniarki oraz przedstawiciele niektórych zawodów, wskazanych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego. Nowa podstawa prawna upoważnia absolwentów szkoły prowadzącej kształcenie w wybranych zawodach do podawania leków osobie chorej i niesamodzielnej na zlecenie lekarza lub pielęgniarki.

- Są to m.in. zawody opiekuna medycznego, asystenta osoby niepełnosprawnej lub opiekuna osoby starszej. Należy przy tym podkreślić, iż dotyczy to wyłącznie tych osób, które rozpoczęły naukę w szkole w oparciu o programy nauczania uwzględniające nową podstawę programową, zgodnie z terminami wskazanymi w paragrafie 2 wymienionego rozporządzenia - objaśniają urzędnicy wojewody.

Zobacz koniecznie

Po wytknięciu braków w tym zakresie "Willa Chopina" zareagowała błyskawicznie. Krótko po zakończeniu kontroli placówka zatrudniła etatowo osobę posiadającą wykształcenie opiekuna medycznego. Urzędników poinformowała o tym na piśmie. I takie rozwiązanie kontrolerów usatysfakcjonowało.

Ostateczny wynik kontroli? Pozytywny. "W związku ze zgromadzoną dokumentacją w sprawie odstępuje się od wydania jednostce kontrolowanej zaleceń pokontrolnych" - tak kończy się raport z kontroli.

WAŻNE. Setki kontroli w kraju - szczególny nacisk na prawa mieszkańców
*Po zleceniu wojewodom kontroli DPS-ów przez ministerstwo, odbyły się ich już w całym kraju setki. Są to kontrole doraźne. Cel i zakres? "Sprawdzenie prawidłowości realizacji zadań oraz jakości świadczonych usług zgodnie z obowiązującymi standardami ze szczególnym uwzględnieniem przestrzegania praw mieszkańców".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska