Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruń odkrywany na nowo

Tekst i zdjęcia: Szymon Spandowski
Świętując rok toruńskich zabytków, przedstawiamy Państwu kolejne atrakcje miasta, o których dziś pamiętają w zasadzie tylko historycy. Zapraszamy też do pomocy w poszukiwaniu następnych.

Świętując rok toruńskich zabytków, przedstawiamy Państwu kolejne atrakcje miasta, o których dziś pamiętają w zasadzie tylko historycy. Zapraszamy też do pomocy w poszukiwaniu następnych.

<!** Image 2 align=none alt="Image 188091" sub="Brama kolejowa jest obiektem ciekawym, ale bardzo trudno dostępnym">15 lat temu toruńska starówka znalazła się na liście skarbów UNESCO. Z tej okazji Rada Miasta ogłosiła rok 2012 rokiem toruńskich zabytków, natomiast Towarzystwo Miłośników Torunia ogłosiło plebiscyt poświęcony zabytkom zapomnianym, zaniedbanym czy niedocenionym. W zasadzie taka akcja powinna trwać przez cały czas, ponieważ dzieje większości starych budynków w mieście są dla większość jego mieszkańców nieznane.

<!** reklama>Patrząc np. na kamienicę przy ulicy Sukienniczej 20 większość z nas zobaczy tylko odrapany budynek i zapewne go minie bez specjalnego zainteresowania. Gdyby na jego ścianie znajdowała się tabliczka informująca o przeszłości tego miejsca, być może byłoby inaczej, jednak taki sposób informowania turystów o atrakcjach miasta, sprawdzony gdzie indziej, u nas jakoś nie może się rozwinąć. Niepozornego na pierwszy rzut oka budynku nie należy mijać obojętnie, ponieważ...

<!** Image 3 align=none alt="Image 188091" sub="W obecnej Galerii Twórczości dziecka mieściła się kiedyś gospoda murarzy">- Mieściła się tu Gospoda Zjednoczonych Cechów, gdzie przez kilka stuleci odbywały się wszystkie najważniejsze uroczystości i obrzędy związane m.in z przyjęciem do cechu - opowiada dr Michał Targowski, historyk z UMK. - Na starych zdjęciach widać jeszcze zdobiące ten budynek piękne wywieszki cechowe, które dziś znajdują się w Muzeum Okręgowym. Takie miejsce byłoby idealne do tego, by pokazać, jak rozkwitała gospodarka dawnego Torunia. Na pewno byłaby to ciekawa atrakcja Nowego Miasta, które przecież, w odróżnieniu od kupieckiego Starego Miasta, miało ogromne tradycje rzemieślnicze.

<!** Image 4 align=none alt="Image 188091" sub="Niepozorna kamieniczka przy ulicy Sukienniczej przez kilka stuleci kryła w swoim wnętrzu Gospodę Zjednoczonych Cechów">Muzeum rzemiosła Toruń, który niemal całą swoją uwagę skupia na piernikach, jeszcze nie posiada, choć całkiem łatwo można by było takie zorganizować. Przechowywane dziś w Ratuszu Staromiejskim wywieszki cechowe są tylko niewielkim fragmentem pamiątek cechowych, jakie się w Toruniu zachowały. Budynków dawnych gospód cechowych również w mieś cie nie brakuje. Wszyscy z pewnością kojarzą Gospodę Pod Modrym Fartuchem, która chyba jako jedyna w mieście w jakiś sposób wciąż jeszcze pielęgnuje swoje gastronomiczne tradycje. Nie opuszczając jednak Rynku Nowomiejskiego, można trafić na kolejny budynek, w którym kiedyś znajdował się podobny lokal. Tam, gdzie dziś rozwijają skrzydła młodzi artyści, dawniej jedli, pili i bawili się członkowie cechu murarzy.

W ramach roku toruńskich zabytków, wspólnie z ToMiTo staramy się odkryć Toruń na nowo, bardzo licząc na Państwa pomoc. Szukamy ciekawych obiektów, którymi miasto może się pochwalić, ale tego nie robi, ponieważ te atrakcje leżą daleko od szlaków turystycznych. Kto wie, może dzięki temu uda się je umieścić w centrum zainteresowania?

Pierwszą taką zgłoszoną przez Państwa perełką na uboczu jest brama kolejowa. Obiekt pamiętający lata 80. XIX wieku rzeczywiście jest dziś rarytasem, niestety jednak dla zwykłych turystów niedostępnym. Bez odpowiedniego sprzętu do pomieszczeń ukrytych dziś pod częścią ronda Pokoju Toruńskiego nie można się dostać.


Czekamy na kolejne propozycje

Wspólnie z ToMiTo czekamy na Państwa propozycje niedocenionych zabytków, które warto by było przypomnieć. Poszukiwania będą trwały do czerwca, gdy akcja zostanie podsumowana, a najbardziej aktywni jej uczestnicy - nagrodzeni. Kandydatów do przypomnienia można zgłaszać elektronicznie: [email protected], lub korzystając z poczty tradycyjnej: Redakcja „Nowości”, ul. Podmurna 31, 87-100 Toruń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska