Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Toruń. Policja podsumowała projekt, przygotowujący do walki z przestępczością zorganizowaną

Wojciech Pierzchalski
Wojciech Pierzchalski
Od dwóch lat policjanci w regionie szkolą się w ramach projektu wartego ponad pół miliona euro.
Od dwóch lat policjanci w regionie szkolą się w ramach projektu wartego ponad pół miliona euro. Piotr Lampkowski
Od dwóch lat policjanci w regionie szkolą się w ramach projektu wartego ponad pół miliona euro. Zajęcia mają przygotowywać do walki z przestępczością zorganizowaną. Policjanci odbyli m.in. szkolenia spadochronowe czy nurkowe, a także w zakresie technologii czy kryptowalut.

Jak funkcjonuje oddział kardiologiczny w szpitalu na Bielanach?

od 16 lat

W grudniu 2020 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy zawarli porozumienie w sprawie dofinansowania projektu "Szkolenia specjalistyczne szansą na zwiększenie skuteczności organów ścigania w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej".

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 500 tysięcy euro, z czego niespełna 440 tysięcy stanowi dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

- Projekt zakłada zapewnienie specjalistycznych szkoleń i dostępu do nowoczesnych technologii, których celem jest poprawa współpracy organów ścigania w zakresie zapobiegania, wykrywania i zwalczania przestępczości zorganizowanej - przekazuje mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Toruń. Policja podsumowała 2 lata specjalistycznych szkoleń

Podsumowanie projektu odbyło się w Muzeum Okręgowym w Toruniu 28 listopada. W Ratuszu odbyły się m.in, prelekcje, dotyczące szkoleń, jakie w trakcie projektu odbyli funkcjonariusze z regionu. W ramach zajęć, od 2021 roku, swoje kwalifikacje podniosło 873 mundurowych.

- Pozyskaliśmy środki na zakup spektrometru, będącego przenośnym urządzeniem służącym do identyfikacji środków chemicznych: odurzających, prekursorów substancji psychotropowych a także pirotechnicznych i wybuchowych - mówi podkom. Maciej Stankiewicz z wydziału kryminalnego komendy wojewódzkiej. - Na ten moment urządzenie identyfikuje 14 tysięcy substancji, także ich mieszaniny, lista ta może być aktualizowana.

Policja ma zyskać nowe wyposażenie laboratorium

Oprócz zakupu sprzętu, funkcjonariusze wzięli udział w szkoleniach, w tym spadochronowym, zrealizowanym w czerwcu tego roku. - Wzięło w nim udział 15 funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrerrorystycznego KWP w Bydgoczy. Zakres obowiązków funkcjonariuszy obejmował realizacje zadań w sytuacjach obarczonych dużym poziomem stresu. Szkolenie nauczyło policjantów logicznego myślenia, skutecznego i bezpiecznego działania oraz odporności na stres - mówi funkcjonariusz pododdziału kontrterrorystycznego w komendzie wojewódzkiej.

- Dodatkowo, w ramach projektu, planowany jest zakup sprzętu dla Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy do zabezpieczania danych oraz do demontażu i diagnozowania telefonów - dodaje mł. insp. Monika Chlebicz.

 • Moduł 1 - szkolenia w zakresie postępowania w przypadkach ujawniania opakowań (z zawartością substancji) lub substancji, co do których zachodzi podejrzenie, iż mogą one być środkiem odurzającym lub substancją psychotropową, lub materiałem wybuchowym (zagrożenia terrorystyczne).
 • Moduł 2 - szkolenia spadochronowe dla funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy:
 • Moduł 3 – szkolenia nurkowe dla funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Bydgoszczy:
 • Moduł 4 - kryptowaluty, jako narzędzie do popełniania przestępstw i prania pieniędzy
 • Moduł 5 – szkolenia z metod odzyskiwania danych z urządzeń mobilnych
 • i ich analizy:
 • Moduł 6 - kurs języka angielskiego poziom średniozaawansowany lub zaawansowany:
 • Moduł 7 - wykorzystywanie nowoczesnych technologii do wykrywania przestępstw w zakresie telefonii komórkowej i urządzeń mobilnych:
 • Moduł 8 - Szkolenie wysokościowe z wykorzystaniem technik linowych oraz ratownictwo na rzekach górskich:
 • Moduł 9 – Szkolenie dla przewodników psów wraz z psami:
 • Moduł 10 - Szkolenie z doskonalenia techniki jazdy dla 95 funkcjonariuszy WRD KWP w Bydgoszczy,
 • Moduł 11 – kurs Tactical Combat Lifesafer:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska