Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Toruń upamiętnił 84. rocznicę zsyłki Polaków na Sybir

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
W piątek uczczono 84. rocznicę masowych zsyłek Polaków na Sybir
W piątek uczczono 84. rocznicę masowych zsyłek Polaków na Sybir Wojtek Szabelski/UMT
W piątek, 9 lutego złożono wiązanki i zapalono znicze pod pomnikiem przy VI LO im. Zesłańców Sybiru w Toruniu. W ten sposób uczczono kolejną rocznicę masowych zsyłek Polaków w głąb Rosji.

Budowa dróg na osiedlu Jar

od 7 lat

Uroczystości w Toruniu

Toruński samorząd podczas uroczystości patriotycznej reprezentowali prezydent Michał Zaleski oraz radny Michał Rzymyszkiewicz. Odbyła się ona przy pomniku odsłoniętym w 2016 r. obok VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru przy ul. Wojska Polskiego. Tego samego dnia w kościele Chrystusa Króla została odprawiona msza św. w intencji zesłańców. Organizatorem obchodów był toruński Oddział Związku Sybiraków.

Warto przypomnieć, że projekt pomnika opracował Adam Kołodziej. Został on wykonany z granitu strzegomskiego. Przedstawia bryłę w kształcie prostopadłościanu o wymiarach: długość 120 cm, szerokość 30 cm, wysokość 240 cm. Składają się na nią dwie płaszczyzny o wysokości 120 cm. Górna część polerowana – symbolizuje Rzeczpospolitą – Ojczyznę. Pięć otworów w tej części to symbol pustki powstałej w społeczeństwie polskim po dokonaniu pięciu deportacji Polaków w czasie II wojny światowej. Prosta linia oddzielająca obie płaszczyzny to horyzont za którym, daleko znajduje się utracony dom rodzinny. Dolna część pozostająca bez obróbki, surowa to ZSRR, kraj zesłania, miejsce obce. Jakby w odbiciu lustrzanym wtłoczone w te trudne warunki zostało pięć grup Polaków-Zesłańców oderwanych od kraju. U podnóża pomnika znajduje się mała płyta z napisem „Zesłańcy Sybiru”.

Polecamy

Uroczystość patriotyczna odbyła się 9 lutego, bo to właśnie w tym czasie w 1940 roku władze Związku Sowieckiego zorganizowały wywózki na Wschód obywateli polskich. Pierwsza z nich objęła głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, wojskowych i właścicieli ziemskich. Wywożeni trafiali do północnych regionów ZSRS, w okolice Archangielska oraz do Irkucka, Kraju Krasnojarskiego i Republiki Komi. Pierwsza wywózka była największa, objęła ok. 140 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska