Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruńscy gimnazjaliści przystąpili do egzaminu

Artur Olewiński
Artur Olewiński
Wczoraj gimnazjaliści (m.in. z Gimnazjum nr 8 w Toruniu - na zdjęciu)  zdawali test z wiedzy humanistycznej, dziś zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą
Wczoraj gimnazjaliści (m.in. z Gimnazjum nr 8 w Toruniu - na zdjęciu) zdawali test z wiedzy humanistycznej, dziś zmierzą się z częścią matematyczno-przyrodniczą Sławomir Kowalski
Testy humanistyczne - z historii i WOS-u oraz języka polskiego - są już za nimi. Dziś wyzwaniem będzie część matematyczno-przyrodnicza, a jutro języki obce. W jakich nastrojach są trzecioklasiści?

Arkusze egzaminacyjne znalazły się wczoraj w rękach ponad 1500 uczniów toruńskich gimnazjów punktualnie o godzinie 9. Na początek młodzież głowiła się nad zadaniami z wiedzy o społeczeństwie i z historii. Nie zabrakło toruńskiego wątku. W jednym z analitycznych zadań egzaminowani musieli ocenić, które ze zdań opisujących życie Mikołaja Kopernika jest fałszywe.
[break]

Od Wisły po Eufrat i Tygrys

Do dyspozycji były lata panowania władców Polski oraz notka biograficzna naszego astronoma. Wystarczyło więc uważnie wczytać się w tę swoistą ściągę i gotowe. Większe problemy uczniowie mogli mieć ze zlokalizowaniem na mapie starożytnego Babilonu.
- Do wyboru były trzy możliwości, z czego jedną można było instynktownie wykluczyć, bo ewidentnie chodziło o leżący nad Nilem Egipt. Wątpliwości można było mieć przy pozostałych możliwościach, ale zdecydowałem się wybrać obszar między Tygrysem a Eufratem. Już wiem, że to dobra odpowiedź - mówi Michał z Gimnazjum nr 3. Podobnie jak jego rówieśnicy z innych szkół, nie narzeka na poziom trudności egzaminu. Z języka polskiego także.
Do rozwiązywania tego testu gimnazjaliści przystąpili o godzinie 11. Na rozwiązanie mieli 1,5 godziny - 30 minut więcej niż w pierwszej części. Tu pozytywnym zaskoczeniem była dłuższa forma pisemna, czyli stosunkowo proste opowiadanie o poznaniu w trakcie podróży celebryty. Trudniejszym zadaniem było przeanalizowanie fragmentu „Dziadów” Mickiewicza.
- W ogólnej ocenie naszych uczniów testy były dość łatwe. Na pewno byli zaskoczeni dłuższą formą wypowiedzi, czyli opowiadaniem. Liczyli raczej na rozprawkę. Nie spodziewali się też „Dziadów”. Z kolei WOS i historia w zgodnej ocenie były dość przystępne, ale lepiej zaczekać na wyniki - mówi Grażyna Sułkowska, dyrektor ZS nr 28 na Skarpie. Z podobnymi spostrzeżeniami spotkał się na szkolnych korytarzach dyrektor ZS nr 9 na Wrzosach.
- Po historii i WOS-ie dzieci wychodziły zadowolone. Z kolei po języku polskim były zaskoczone opowiadaniem. Niby jest to prostsza forma, ale uczniowie zwyczajnie nastawili się na inną formę - mówi dyrektor Maciej Gajewski i zwraca uwagę, że wszyscy poradzili sobie także z drobnymi zmianami technicznymi, które wprowadzono w tym roku.

Wyniki 19 czerwca

Dziś, podobnie jak wczoraj, uczniów czeka dwuetapowy egzamin z matematyki, biologii, chemii, fizyki i geografii. Jutro języki obce. Dla tych, którzy nie przystąpili teraz do egzaminu, wyznaczono dodatkowy termin 1, 2 i 3 czerwca. Z kolei wyniki będą znane 19 czerwca. Wcześniej gimnazjaliści mogą zapoznać się z arkuszami odpowiedzi na stronach Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska