Toruńscy radni miejscy przechodzą na pracę zdalną. Decyzję o nowych cenach za odbiór odpadów podejmą w domach

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Toruńscy radni miejscy przechodzą na pracę zdalną. Kwietniowa sesja odbędzie się zgodnie z planem, jednak jej uczestnicy nie będą musieli iść do budynku przy Wałach generała Sikorskiego
Toruńscy radni miejscy przechodzą na pracę zdalną. Kwietniowa sesja odbędzie się zgodnie z planem, jednak jej uczestnicy nie będą musieli iść do budynku przy Wałach generała Sikorskiego Grzegorz Olkowski
Udostępnij:
Kwietniowa sesja Rady Miasta Torunia odbędzie się zgodnie z planem, radni będą jednak pracowali zdalnie. Testy systemu, który ma to umożliwić, rozpoczęły się w poniedziałek.

Koronawirus podcina gospodarkę, sparaliżował bezpośrednie kontakty między ludźmi, pandemia gwałtownie jednak przyspieszyła informatyzację kraju. Do grona osób, które pracują zdalnie, dołączą niebawem toruńscy radni miejscy. Wielki test czeka ich 23 kwietnia.

Polecamy

- Sesja kwietniowa będzie zdalna - mówi Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia. - Mamy już system, testujemy go od poniedziałku. Porządek ustalimy za tydzień na konwencie seniorów, również zdalnie.

Sesja, tak jak posiedzenia standardowe, będzie transmitowana w internecie. Przed sesją powinny się odbyć posiedzenia komisji. Co z nimi?

- Zwołam tylko te komisje, które muszą zająć się zmianami prawa miejscowego, pozostałe projekty nie muszą być opiniowane - dodaje Marcin Czyżniewski. - Posiedzenia komisji także odbędą się zdalnie.

Takie rozwiązania, z konieczności, stosuje coraz więcej samorządów. Jak wynika z informacji serwisu eSesja, pierwsi byli radni gminy Siechnice w powiecie wrocławskim. Zdalnie obradowali już 19 marca. Na sali posiedzeń pojawili się tylko burmistrz, przewodniczący rady oraz grupka urzędników, którzy mieli referować projekty uchwał oraz odpowiadać na pytania radnych. Obowiązujące w marcu przepisy "przeciwwirusowe" jeszcze na to pozwalały. Radni siedzieli przed laptopami w domach, z wyposażonymi w mikrofony słuchawkami na uszach. Dostawca używanego podczas sesji oprogramowania informuje, że posiedzenie odbyło się bez zakłóceń.

W programie kwietniowej sesji znajdzie się zapewne uchwała dotyczące nowych opłat za odbiór odpadów. Decyzję w tej sprawie radni mieli podjąć w marcu, jednak ze względu na pandemię, posiedzenie zostało odwołane.

- Koszty zagospodarowania odpadów rosną, jest to niezależne od nas, a system musi się sfinansować z opłat, które wnoszą mieszkańcy – mówił w marcu wiceprezydent Zbigniew Fiderewicz. – Ustawodawca, nowelizując w ubiegłym roku ustawę o czystości i porządku w gminach, wprowadził cztery metody naliczania opłaty: od osoby, od gospodarstwa, od zużytej wody i od powierzchni. My wybraliśmy metodę „od osoby”, która w naszej ocenie przez ostatnie lata się sprawdziła.

Zgodnie z przygotowanym w ubiegłym miesiącu projektem proponowana opłata za wywóz i zagospodarowanie śmieci wyniesie 16 zł od osoby w zabudowie jednorodzinnej obecnie 12 zł.), zaś w wielorodzinnej wzrośnie z 11 do 15 zł. Tyle mieliby jednak płacić tylko ci, którzy segregują odpady. Ci, którzy się do tego wymogu nie będą stosowali mieliby płacić odpowiednio 32 i 30 złotych miesięcznie. O ile w przypadku budynków jednorodzinnych winnych będzie można ustalić bez problemu, o tyle w budynkach wielorodzinnych będzie to w zasadzie niemożliwe. Jeżeli podczas kontroli okaże się, że ktoś w bloku czy kamienicy nie segreguje śmieci, konsekwencje w postaci podwójnej opłaty poniosą wszyscy. Zapis ten budzi sporo emocji, upust im dawali m.in. uczestnicy spotkań osiedlowych z władzami miasta.

Przypomnijmy, że projekt uchwały zakłada również 10-procentową ulgę dla posiadaczy przydomowych kompostowników, którzy będą w nich kompostowali odpady komunalne.

Poza tym, jeżeli rada przyjmie uchwałę, rodziny wielodzietne będą płaciły maksymalnie 64 złote, jeżeli zaś przyjdzie im zapłacić karę, to nie będzie ona przekraczała 128 złotych.

Trwa głosowanie...

Czy zapis zakładający, że wyższe opłaty za brak segregacji śmieci będą nakładane na wszystkich mieszkańców danego bloku jest sprawiedliwy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowości Gazeta Toruńska
Dodaj ogłoszenie