Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki, jak co roku godny polecenia

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Przygotowania na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Na zdjęciu Dorota Czarnecka i Katarzyna Szeczyk
Przygotowania na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Na zdjęciu Dorota Czarnecka i Katarzyna Szeczyk Grzegorz Olkowski
Co widać na czaszy największego radioteleskopu? Ile słońca skumuluje 50 lusterek? O czym można porozmawiać z żywą książką? Odpowiedzi na te pytania na największym festiwalu nauki i sztuki w regionie.

Toruński Festiwal Nauki i Sztuki startuje dziś i potrwa do wtorku. W programie 150 imprez z ponad 40 dziedzin nauki i sztuki. Będą wydarzenia, których nie można przegapić.
[break]
Bez wejściówki i zapisów
Wspólnie z Anną Wielbińską, koordynatorką Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki z Biura Festiwalu wybraliśmy pięć interesujących wydarzeń, nielimitowanych wejściówkami, których nie można przegapić.
Kino na czaszy największego polskiego 32-metrowego radioteleskopu? Astronomowie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają w sobotę i niedzielę do Centrum Astronomii w Piwnicach na niezwykłe pokazy filmowe m.in. nieba z naukowym komentarzem („Laterna Astronomica”, 19-20.04, w godz. 20.30-22).
Żywa biblioteka
Kto jest w Polsce dyskryminowany i co to właściwie oznacza oraz czy traktując kogoś gorzej dyskryminujemy go? Socjologowie UMK wraz z trenerką antydyskryminacyjną spróbują nie tylko odpowiedzieć na te pytania. Zaproszą do Żywej Biblioteki w Instytucie Socjologii UMK. Będzie okazja porozmawiać z osobami, które spotkały się z wykluczeniem. Wśród żywych książek będzie np. gej, lesbijka, osoba transseksualna, rodzice lesbijki, buddystka, muzułmanin, osoba z zaburzeniem psychicznym. „Żywa Biblioteka” będzie otwarta w Instytucie Socjologii UMK 21.04, we wtorek, w godz. 13-18. Wcześniej prelekcja o dyskryminacji.
Plenerowy eksperyment
Czy można okiełznać promienie Słońca i ile energii powstanie z ich kumulacji za pomocą pięćdziesięciu lusterek? Uczestnicy imprezy „Żywy heliostat” spróbują zebrać energię słoneczną lusterkami i kierując promienie na tarczę umieszczoną na Domu Harcerza sprawdzić czy uda się ją podgrzać. Tarcza będzie wyposażona w czytnik temperatury. Warunkiem powodzenia eksperymentu jest bezchmurne niebo. „Żywy heliostat” 19 i 20.04 w godz. 13-13.30 na Rynku Staromiejskim.
Co chemicy potrafią?
W rozstawionym na Rynku Staromiejskim „Namiocie przygód” znów zagoszczą ze swoimi eksperymentami i pokazami fizycy i chemicy, wspierani przez studentów z Turcji, Hiszpanii, Włoch z Erasmus Student Network. Będzie okazja, nie tylko na udział w niebanalnej lekcji z przedmiotów ścisłych ale i poznanie kultury innych krajów. „Namiot przygód” pojawi się w niedzielę, w godz. 10-16. O godz. 14 uczestnicy imprezy stworzą łańcuch pozytywnej energii i wypuszczą w niebo balony.
Opera na piątkę
Na zakończenie festiwalu opera ze światowego kanonu, jedna z najpiękniejszych, Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego, oparta na poemacie Aleksandra Puszkina o niespełnionej miłości i zranionej dumie. Wokalnie popisywać będą się studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Kończące festiwal wydarzenie będzie jednoczenie ich egzaminem dyplomowym. Wśród publiczności zasiądzie więc jury. Wstęp na operę jest wolny. Spektakl w auli UMK, we wtorek, początek o godz. 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska