Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tradycja też robi wrażenie

Dominika Kucharska
Dr hab. ADAM SUDOŁ, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, historyk, politolog, dyrektor Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, mówi o skarbach tego muzeum i o najciekawszych muzeach świata.

Dr hab. ADAM SUDOŁ, profesor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, historyk, politolog, dyrektor Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, mówi o skarbach tego muzeum i o najciekawszych muzeach świata.

<!** Image 2 align=right alt="Image 170445" sub="Fot. Dominika Kucharska">Czy w czasach, gdy budowane są bardzo nowoczesne muzea, interaktywne, pełne technologicznych rozwiązań, jest nadal sens tworzyć muzea tradycyjne?

To pytanie koresponduje z moimi planami unowocześnienia ekspozycji w naszym muzeum, uatrakcyjnienia prezentacji tego wszystkiego, czym dysponujemy w Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego. To jedyne tego typu muzeum w Polsce. Właśnie wróciłem z międzynarodowej konferencji w Londynie. Odwiedziłem tam znakomite muzeum Władysława Sikorskiego, które jest wręcz świętym miejscem dla mieszkających w Londynie Polaków. Dlaczego o tym mówię? Gdyby wprowadzono tam nowoczesne rozwiązania, to, moim zdaniem, naruszałoby to powagę tego miejsca. Są muzea, które powinny pozostać w tradycyjnej formie. Z jednej strony jestem za nowoczesnymi muzeami i na pewno jest to forma, w kierunku której będziemy zmierzać - dzieciom i młodzieży nie wystarcza już samo oglądanie eksponatów, chcą ich dotknąć, obejrzeć film o nich. Z drugiej strony, te stare, tradycyjne muzea często nie mają ani odpowiedniego miejsca, ani możliwości finansowych. Niestety, modernizacja wiąże się z ogromnymi nakładami pieniężnymi. Co do naszego muzeum, to nie wykluczam na przykład, że niektóre z posiadanych przez nas zbiorów zostaną udostępnione także w Internecie.

Czym śmiało moglibyśmy pochwalić się poza granicami naszego regionu?

Takich rzeczy jest wiele. Już po raz drugi nasze zbiory były wystawiane w Warszawie, na wystawie organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Odbyła się ona z okazji święta polskiej służby zagranicznej. Posiadamy srebra generała Sikorskiego. Nasze muzeum otrzymało je od Wandy Poznańskiej, żony konsula generalnego. Znajduje się u nas również oryginalna nadbitka traktatu ryskiego. To także dar od państwa Poznańskich. Wśród zbiorów naszego muzeum wyróżniłbym działa sztuki, takie jak chociażby pięć grafik Jana Piotra Norblina pochodzących z XVIII wieku. Za jakiś czas będziemy także w posiadaniu jednej z grafik Rembrandta i wtedy chyba już nie będę musiał nikogo namawiać, aby odwiedził nasze muzeum! Mamy również ostatnie, oryginalne nagranie przemówienia generała Władysława Andersa, zachowane w bardzo dobrym stanie technicznym.

Do unikatowych zaliczam także liczne rękopisy, jak chociażby listy Heleny Sikorskiej, żony generała Sikorskiego.

<!** reklama>W zbiorach muzeum znajduje się także wyjątkowe wydanie dzieła Henryka Sienkiewicza...

To prawda. Pierwsze wydanie„Quo Vadis” z 1897 roku, w języku angielskim otrzymaliśmy ze Stanów Zjednoczonych. Mało kto wie, że większość utworów Sienkiewicza była najpierw wydawana po angielsku, a dopiero później w języku polskim. W Stanach bardzo chętnie czytano Sienkiewicza.

Bardzo dużo Pan podróżuje. Jakie jest najpiękniejsze muzeum, które Pan zwiedził?

Może zaskoczę Panią, ale największe wrażenie zrobiły na mnie muzea watykańskie. Odwiedziłem je kilkanaście lat temu i akurat były one świeżo po renowacji, więc efekt był jeszcze wiekszy. Watykan ma przeogromne zbiory, a wśród nich dzieła największych mistrzów. Faktycznie widziałem w świecie wiele muzeów - w Londynie, w Montrealu, w Petersburgu, w Moskwie. Kolejnym muzeum spośród nich, które wprawiło mnie w zachwyt, było Muzeum Narodowe w Kairze, a najbardziej - znajdujące się tam mumie. Nie chodzi mi przy tym jednak o mumie ludzi, ale o mumie... zwierząt. Zabytki Egiptu są niesamowite. Zwiedzając Dolinę Królów, wchodząc wąskim korytarzami do starożytnych grobowców miałem wrażenie, że powstały one wczoraj. Czerwień, złoto, czerń były tak żywe. Każde muzeum ma unikatowe zbiory, nieraz trzeba po prostu dobrze poszukać i dokładnie się przyjrzeć...

Warto wiedzieć

Ceny biletów

  • Muzeum Okręgowe w Toruniu - bilet normalny 10 złotych, ulgowy 6 złotych.
  • Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy im. Leona Wyczółkowskiego - normalny 5 złotych, ulgowy - 3 złote, rodzinny - 12 złotych (do 5 osób, minimum dwie osoby dorosłe i jedno dziecko)
  • Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu - normalny 7 złotych, ulgowy 3,50 złote.
  • Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu - normalny 8 złotych, ulgowy 6 złotych, rodzinny 22 złote (dwie osoby dorosłe i dwoje dzieci).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska