Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudne decyzje budżetowe

Karolina Rokitnicka
Thinkstock
Radni powiatu golubsko-dobrzyńskiego zmienili w ubiegłym tygodniu budżet. W związku z tym, że chodziło o zwiększenie tegorocznego deficytu o niemal 6 milionów złotych, nie zabrakło gorącej dyskusji na ten temat.

Uchwale budżetowej została poświęcona sesja nadzwyczajna. Klub SLD uważa, że radni mieli za mało czasu na analizę ważnych zmian w budżecie. Radna Elżbieta Arbart, w imieniu klubu SLD złożyła formalny wniosek o wycofanie uchwały z porządku sesji.

Niepotrzebne komisje?

- Radni mieli za mało czasu na zapoznanie się z materiałami. Nie zajmowała się nimi komisja finansowa. Sprawy budżetowe są niezwykle ważne i nie może kluczowym uchwałom towarzyszyć pośpiech - uzasadniała wniosek radna Elżbieta Arbart.

Wiesława Alechniewicz, przewodnicząca komisji budżetowej przyznała, że nie obradowano nad uchwałami.
- Było za mało czasu do sesji nadzwyczajnej, by zwołać komisje. Chciałam też, by każdy z radnych mógł wyrazić swoje zdanie na ten temat, nie tylko członkowie komisji budżetowej - mówi Wiesława Alechniewicz.
Starosta Wojciech Kwiatkowski stwierdził, że komisja budżetowa tą uchwałą nie musiała się zajmować, że dyskutować można też na sesji.

Radny Mieczysław Kończalski był odmiennego zdania:
- To po co są komisje? Wyobraźmy sobie obrady Sejmu nad ustawami, które w komisjach sejmowych nie są dyskutowane. Uchwały bez opinii komisji to naruszanie procedur. Już od jakiegoś czasu mamy sesje nadzwyczajno-budżetowe. Ta uchwała jest pod wybory, a za rok, przy takim zadłużeniu, może być duży problem z realizacją budżetu - mówił.

Zagrożone inwestycje?

Skarbnik powiatu Małgorzata Chojnacka wyjaśniła, że uchwała budżetowa z deficytem w wysokości 5,9 mln zł to konsekwencja wcześniejszych uchwał.

- Mówimy o tym deficycie od początku roku. Radni wyrazili zgodę na zaciągniecie kredytu na lata 2014-2021. Teraz rusza procedura - mówiła podczas sesji skarbniczka.

Nie ma wątpliwości, że jeśli teraz radni nie wyraziliby zgody na zwiększenie deficytu, zagrożone byłyby powiatowe inwestycje, które trwają. Przypomnijmy, że z niemal 6 mln złotych pożyczki prawie połowa pójdzie na dostosowanie golubskiego szpitala do wymogów unijnych. Resztę powiat przeznaczy na inwestycje drogowe: około 5 kilometrów nakładek na drogach, budowę chodników oraz remont dwóch mostów.

Przy okazji podjęta została dyskusja nad zobowiązaniami powiatu. Radny Kończalski pytał o tzw. ukryty deficyt, czyli zobowiązania samorządu przerzucone na przyszły rok.

- Wynoszą one 1,93 miliona złotych - wyjaśniła skarbnik Małgorzata Chojnacka.

Za wnioskiem klubu SLD w sprawie zdjęcia uchwał było dwoje radnych. W głosowaniu nad budżetowymi zmianami większość radnych była za przyjęciem uchwały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska