Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budżet Torunia w 2024 roku. Jakie mają być wpływy, wydatki, deficyt i zadłużenie?

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Toruńscy radni poznali projekt budżetu na przyszły rok. Jego drugie czytanie i zarazem głosowanie, odbędzie się na kolejnej sesji
Toruńscy radni poznali projekt budżetu na przyszły rok. Jego drugie czytanie i zarazem głosowanie, odbędzie się na kolejnej sesji Szymon Spandowski
Toruńscy radni poznali projekt budżetu miasta na 2024 rok. Poza tym, między innymi, podnieśli opłatę za pobyt w izbie wytrzeźwień, a także przyjęli Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii dla miasta Torunia na lata 2024-2027.

Obejrzyj: Kontrowersje wokół wystawy rzeźb przy CSW w Toruniu:

od 16 lat

Jeden miliard sześćset osiemdziesiąt dwa miliony złotych, na tyle zostały oszacowane wpływy do przyszłorocznego budżetu. Planowane wydatki będą o sto dwadzieścia cztery miliony wyższe, źródłem pokrycia deficytu mają być przychody z emisji obligacji. Wśród tych wydatków jest trzysta osiemdziesiąt jeden milionów złotych przeznaczonych na inwestycje.
Zadłużenie Torunia miałoby wzrosnąć o dziewięćdziesiąt milionów, do jednego miliarda dwustu pięćdziesięciu milionów złotych. Takie są najważniejsze liczby przyszłorocznego budżetu Torunia, którego projekt został przedstawiony radnym podczas listopadowej sesji Rady Miasta. Zadłużone jest miasto, a także miejskie spółki.

Polecamy

- Planowane zadłużenie spółek miejskich na koniec tego roku wynosi trzysta dwadzieścia siedem milionów złotych - powiedziała skarbniczka Aneta Pietrzak. - Na koniec przyszłego roku zadłużenie jest szacowane na 319 milionów złotych.

Ile milionów złotych pochłoną odsetki od zaciągniętych kredytów?

Zgodnie z tym, co zostało zapisane w projekcie budżetu, same odsetki od kredytów mają w przyszłym roku pochłonąć 75 milionów złotych.

- To jest bardzo poważny problem wielu miast - powiedział prezydent Michał Zaleski. - Do tej pory były sytuacje, kiedy mieliśmy jeden z najwyższych poziomów zadłużenia. Spłaty zobowiązań były istotną pozycją w budżecie. W tej chwili jednak chyba nie ma już miasta, przynajmniej miasta odpowiedzialnego, czyli inwestującego w swój rozwój, które by nie zwiększało zadłużenia i nie zaciągało kredytów, aby się rozwijać. Starannie kontrolujemy poziom zadłużenia, zresztą nie tylko my to musimy robić, to wynika z przepisów.

Wśród wydatków na inwestycje lwią część stanowią te realizowane, bądź planowane przy wsparciu funduszy krajowych. Chodzi przede wszystkim o budowę szkoły przy ul. Strzałowej, Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage (31 milionów złotych), zagospodarowanie Bulwaru Filadelfijskiego, budowę i przebudowę kluczowych odcinków dróg (w tym skrzyżowania DK 91 i ul. Strobanda, a także brakującego odcinka trasy Staromostowej, między placem Niepodległości i skrzyżowaniem z ul. Dekerta), remonty bądź budowy gminnych lokali mieszkalnych itp. Projekt budżetu przedstawiony na sesji listopadowej, nie był ostateczny. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na posiedzeniu kolejnym.

Ile będzie kosztował pobyt w izbie wytrzeźwień?

Zanim radni zaczęli analizować procenty poszczególnych inwestycji w planowanych wydatkach, głosowali między innymi nad podwyższeniem opłat za pobyt w Izbie Wytrzeźwień. Zgodnie z przyjętą uchwałą, za pomoc i gościnę w lokalu przy ul. Kasztanowej, będzie trzeba zapłacić 390 złotych. Wcześniej płaciło się 50 złotych mniej, ale płacili tylko niektórzy, konkretnie 34 procent gości. Rosnące z roku na rok należności pozostałych przekraczają w sumie półtora miliona złotych. Radni zastanawiali się nad tym, jaki sens ma podnoszenie opłat za pobyt w izbie wytrzeźwień, skoro rachunki reguluje niewielu. Ostatecznie jednak uchwałę przyjęli. Podobnie postąpili w przypadku Gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii dla miasta Torunia na lata 2024-2027. Rada Miasta zgodziła się także, aby Miejska Pracownia Urbanistyczna przystąpiła do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru położonego przy ul. Okólnej i ul. Kościelnej.

Polecamy

Następnie Rada powołała czwarty w Toruniu Dzienny Dom Pobytu, który będzie się mieścił w kamienicy przy ul. Bydgoskiej 52. Jak informuje na swojej stronie internetowej Urząd Miasta Torunia, w nowym domu powstaną miejsca dla 30 osób – seniorów, którzy ze względu na wiek łub niepełnosprawność są osobami niesamodzielnymi i wymagają wsparcia w codziennej egzystencji. Warunki stworzone w ośrodku wsparcia zbliżone są do warunków domowych, tym samym wpisują się w założenia „Strategii rozwoju usług społecznych, polityka publiczna do roku 2030 (z perspektywą do 2035 r.)” oraz programów unijnych, z których mogą być finansowane.
Sesja trwała bardzo długo, o innych przyjętych uchwałach i rezolucjach, poinformujemy niebawem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska