Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy wieczory w „Baju Pomorskim”, od 22 do 24 listopada, można spędzić z mistrzami jednoosobowego teatru. Są jeszcze bilety na TSTJA

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Ewa Błaszczyk przedstawi monodram „Chwila, w której umarłam” o słynnej dziennikarce Orianie Fallaci
Ewa Błaszczyk przedstawi monodram „Chwila, w której umarłam” o słynnej dziennikarce Orianie Fallaci Krzysztof Bieliński/archiwum spektaklu
Hitler, Stalin, a także brytyjska premier Thatcher i słynna włoska dziennikarka Oriana Fallaci pojawią się na scenie „Baj”. Wcielą się w nich znani aktorzy.

Na 34. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora sporo będzie historii i polityki, oglądanych z dystansu, jaki daje sztuka.
- Taki dobór spektakli ma związek z obchodzoną w tym roku 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, ale i z niepokojącymi zjawiskami społecznymi, które obserwujemy współcześnie – mówi rzecznik prasowy „Baja Pomorskiego” Bartosz Adamski.

Dwie wybitne aktorki

Jako pierwsza uczestniczka, po uroczystości otwarcia zaplanowanej na godz. 18 w piątek, wystąpi aktorka znana ze sceny i ekranu, Ewa Błaszczyk. Przedstawi monodram pt. „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” według scenariusza Remigiusza Grzeli. To opowieść o jednej z najsławniejszych dziennikarek, korespondentce wojennej m.in. z Wietnamu i na Bliskiego Wschodu, autorce głośnych wywiadów z najbardziej wpływowymi i kontrowersyjnymi politykami swojej epoki, m.in. Indirą Gandhi, Jasirem Arafatem, Henry’m Kissingerem, Willim Brandtem, Muammarem Kadafim i Lechem Wałęsą.

Półtora roku temu Włoch Cristiano Bitondo otworzył restaurację przy Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Wtedy nazywała się ona „Prova Gourmet”. Biznes prowadzi razem z Jagodą, Polką którą poznał w Bolonii. I choć oboje znają się na jedzeniu, lokal nie zyskał takiej popularności, jakiej właściciele oczekiwali. Na pomoc więc została wezwana Magda Gessler i jej ekipa ze stacji TVN.

Osteria Di Bitondo w czwartek w "Kuchennych rewolucjach”. Co...

Tego samego wieczoru, o godz. 20, na scenie pojawi się wielka dama polskiego monodramu, Irena Jun. Wykonawczyni spektakli, które weszły już do historii teatru, jak „Śmierć Ofelii” i „Czarownica musi przyjść”, jedna z najbardziej cenionych w świecie odtwórczyń ról w dramatach Samuela Becketta, przedstawi „Matkę Makrynę”. To monodram oparty na biografii pewnej kobiety podającej się za zakonnicę, męczennicę za wiarę, bohaterki poematu Juliusza Słowackiego i powieści Jacka Dehnela.

Polonusy, Sowieci i tyrani

Drugi festiwalowy wieczór, rozpocznie w sobotę o godz. 16 laureat konkursu „Sam na scenie” dla aktorów amatorów Bartosz Rułka. Spektakl inspirowany „Transatlantykiem” Witolda Gombrowicza pokazuje środowisko Polaków, którzy uciekli przed wojną do Argentyny.

Wojciech Kowalski, wcieli się w „homo sovieticusa”, posiłkując się opowiadaniami Michaiła Zoszczenki o Rosjanach czasów po rewolucji. Potem staniemy oko w oko z najkrwawszymi dyktatorami XX wieku. Angielski aktor Pip Utton w spektaklu „Adolf” pokaże sposób myślenia narodu, który wynosi do władzy takich ludzi jak Hitler. Aleksander Rubinovas z Litwy przypomni wstrząsający spektakl „Koba – Stalin”, który w 2015 roku wygrał TSTJA.

Szukacie pracy? Zastanawiacie się nad zmianą pracodawcy? Stałą rekrutację do podległych sobie urzędów prowadzi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Jaką pracę i za jaką płacę można znaleźć w Służbie Cywilnej w województwie kujawsko-pomorskim? Prezentujemy oferty ---------------->

Oferty pracy w Służbie Cywilnej w Kujawsko-Pomorskiem. Jakic...

Zagra Żelazną Damę

Monodram „Jak się wszystko dziwnie plecie” Wiesława Komasy, który rozpocznie niedzielne prezentacje, będzie miał w Toruniu premierę. Scenariusz czerpie z twórczości Stanisława Wyspiańskiego i Romana Brandstaettera. Do dramatów Szekspira sięgnęli natomiast twórcy spektaklu „Fal/Staff”, który wykona Krzysztof Gordon.

W niedzielę ponownie wystąpi Pip Utton. W monodramie „Grając Maggie” wcieli się w „żelazną damę” - byłą angielską premier Margaret Thatcher. Oddechem od polityki powinno być finałowe przedstawienie festiwalu - „Zgaga” Doroty Stalińskiej na motywach powieści Nory Ephron.

Aleksander Rubinovas zagra po polsku, spektakle Pipa Uttona będą tłumaczone. Na wszystkie występy można jeszcze w „Baju” kupić bilety. Kosztują od 10 do 50 zł, karnet na całe Spotkania - 200 zł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska