Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień z kulturą w CSW

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Wystawa Thomasa i Helke Bayrle, warsztaty z okazji Dnia na Plus dla Seniora oraz warsztaty dla dzieci w ramach XVIII Toruńskiego Festiwalu Książki to tylko niektóre z atrakcji Centrum Sztuki Współczesnej.

Wystawa Thomasa i Helke Bayrle, warsztaty z okazji Dnia na Plus dla Seniora oraz warsztaty dla dzieci w ramach XVIII Toruńskiego Festiwalu Książki to tylko niektóre z atrakcji Centrum Sztuki Współczesnej.

<!** Image 3 align=right alt="Image 197518" sub="„Kawa z mlekiem” (1967) - praca Thomasa Bayrle, którą m.in. będzie można oglądać na toruńskiej wystawie [Fot.: nadesłane]">- Rozpoczynamy nowy sezon wystawienniczy. Dla wszystkich zainteresowanych sztuką i kulturą współczesną polecam najnowszą wystawę Thomasa i Helke Bayrle - mówi Aleksandra Mosiołek, rzeczniczka Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

Thomas Bayrle jest jednym z najważniejszych niemieckich artystów. Jest jednym z przedstawicieli niemieckiego pop-artu. W tym roku znalazł się wśród 300 najlepszych artystów na tegorocznym międzynarodowym pokazie sztuki współczesnej Documenta w Kassel. To jedna z najważniejszych imprez, jeśli chodzi o pokazy sztuki współczesnej na świecie. 

Hipnotyzują widza

Prace Bayrle pokazują jego zaangażowanie w problemy społeczno-polityczne. Artysta ręcznie tworzy graficzne wzory nazywane superstrukturami. Są to obrazy o hipnotyzującym i mocnym działaniu, które powstają w wyniku powtarzania motywów pokazywanych w komercyjnych obrazach. Przede wszystkim Thomas Bayrle stara się pokazać w swoich pracach najważniejsze problemy współczesnego świata, np. nadkonsumpcję, przeludnienie czy zanieczyszczenie środowiska. Oprócz wystawy prac, którą można oglądać od piątku, Centrum Sztuki Współczesnej prezentuje również serię dokumentalnych filmów o sztuce, których autorką jest Helke Bayrle. <!** reklama>Jest to artystka urodzona w Toruniu, która wyjechała do Niemiec w czasie II wojny światowej. Filmy dokumentalne o sztuce, które zrealizowała, to wywiady z najważniejszymi artystami sztuki współczesnej. Wystawa, którą w CSW można oglądać do 30 grudnia, została przygotowana wspólnie z Muzeum Sztuki Współczesnej we Frankfurcie nad Menem.

Przegląd filmów Herzoga

W najbliższy piątek placówka przy Wałach Generała Sikorskiego zaprasza również na otwarcie projektu filmowego „Inne światy Wernera Herzoga”.

- Jest to pierwszy tak obszerny przegląd filmów ikony kina współczesnego w Polsce - mówi Aleksandra Mosiołek. - Oprócz filmów dla widzów, przygotowano również specjalną wystawę multimedialną. Nie można przegapić również świetnego dokumentu o Marinie Abramović „Artystka obecna”. Jest to ikona body artu i performance’u. Artystka od czterdziestu lat poddaje swoje ciało ekstremalnym doświadczeniom, a widzów swoich dzieł wprowadza w różne stany emocjonalne.

W ten sam dzień w Czytelni Centrum Sztuki Współczesnej zaplanowano wernisaż ekspozycji „Książkowe znaleziska”.

Natomiast w czwartek w tym samym miejscu odbędą się warsztaty twórcze dla dzieci i dorosłych zorganizowane przez Dział Edukacji placówki z okazji XVIII Toruńskiego Festiwalu Książki.


Warto wiedzieć

Co, gdzie, kiedy w CSW?

Wystawa Thomasa i Helke Bayrle - od 5 października do 30 grudnia, na wernisaż wstęp wolny

Otwarcie wystawy „Książkowe znaleziska” - 12 października, czytelnia Centrum Sztuki Współczesnej, godzina 17, wstęp wolny

Otwarcie retrospektywy Wernera Herzoga - 12 października, godzina 20.30, wstęp wolny

Marina Abramović - Artystka obecna - Kino Centrum - 9 i 11 października, godzina 21.25, bilety - 11 i 13 zł

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska