MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczą najlepiej

Justyna Wojciechowska-Narloch
W pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego zestawienia 2013 znalazła się tylko jedna szkoła z kujawsko-pomorskiego. To Gimnazjum i Liceum Akademickie UMK z Torunia. Elitarny ogólniak zajął drugie miejsce w kraju.

<!** Image 3 align=none alt="Image 203037" sub="Lekcja języka hiszpańskiego prowadzona przez Katarzynę Lewicką [Fot.: Jacek Smarz]">

Toruńskie Liceum Akademickie najlepszą szkołą w regionie i drugą w kraju w ogólnopolskim rankingu.Sukcesy na olimpiadach, wyniki matur oraz oceny wystawione przez uczelnie to kryteria rankingu „Perspektyw” i „Rzeczpospolitej”. W tym zestawieniu na drugim miejscu w Polsce jest szkoła z Torunia.

<!** reklama>

Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych zorganizowano już po raz piętnasty. Jego wyniki to przede wszystkim wskazówka dla gimnazjalistów, którzy stają przed trudnym wyborem dalszej drogi edukacyjnej.

W pierwszej dziesiątce ogólnopolskiego zestawienia 2013 znalazła się tylko jedna szkoła z kujawsko-pomorskiego. To Gimnazjum i Liceum Akademickie UMK z Torunia. Elitarny ogólniak zajął drugie miejsce w kraju.

- Bardzo się cieszymy, choć dwukrotnie bywaliśmy już na pierwszym miejscu w Polsce - mówi Arkadiusz Stańczyk, dyrektor GiLA. - Jednak to, jak pracuje nasza szkoła, nie przejawia się jedynie w rankingach. Dla nas najistotniejsze jest, że udaje się wykształcić w młodzieży potrzebę poznawania świata. Wielu absolwentów studiuje na kilku kierunkach, w uczelniach na całym świecie.

Prof. Beata Przyborowska, prorektor ds. kształcenia UMK, sukcesy GiLA postrzega jako swoistą wizytówkę toruńskiego uniwersytetu.

- Udowadniamy, że stworzony przez nas model ścisłej współpracy szkoły ponadgimnazjalnej z uczelnią daje świetne efekty. Nasz wkład w tę placówkę to nie tylko pieniądze, ale również kadra naukowa oraz uniwersytecka baza - tłumaczy prof. Beata Przyborowska. - Jakość kształcenia w tej szkole jest bardzo wysoka i wciąż pracujemy nad tym, by było jeszcze lepiej. Placówka ma swoją radę programową, która obmyśla nowe profile, nową ofertę edukacyjną i wychowawczą.

Na utrzymanie Gimnazjum i Liceum Akademickiego UMK wydaje rocznie 1 mln zł. Pozostałe 3 mln zł pochodzą z subwencji oświatowej.

W ogólnopolskim rankingu „Perspektyw” i dziennika „Rzeczpospolita” znalazło się kilkadziesiąt szkół z regionu, ale na odleglejszych miejscach.

Co ciekawe, przygotowano również zestawienie dla naszego województwa. Na pierwszym miejscu jest toruńskie GiLA. Dalej znalazły się dwa najlepsze bydgoskie ogólniaki - VI i I LO. Jest też I LO z Inowrocławia oraz I LO z Włocławka. W pierwszej dziesiątce regionu znalazły się jeszcze dwie toruńskie szkoły - IV LO z ul. Warszawskiej oraz V LO z ul. Sienkiewicza. Ranking 2013 jest jubileuszowym, piętnastym z rzędu. Dlatego jego organizatorzy stworzyli listę najlepszych ogólniaków 15-lecia. I tu kolejna dobra wiadomość. W tym zestawieniu odpowiednio na miejscach dziewiątym i dziesiątym znalazły się Gimnazjum i Liceum Akademickie UMK oraz IV LO im. T. Kościuszki z Torunia.

W jubileuszowym rankingu nie ma żadnej szkoły z Bydgoszczy.


Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska