Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udało się uzbierać 5500 zł dla niepełnosprawnej Oliwii

Mirosława Kruczkiewicz
Scena ze spektaklu „Ewelina płacze” TR Warszawa w reżyserii nagrodzonej na festiwalu Anny Karasińskiej
Scena ze spektaklu „Ewelina płacze” TR Warszawa w reżyserii nagrodzonej na festiwalu Anny Karasińskiej Marta Ankiersztajn/archiwum teatru
Od kilku tygodni „Nowości” apelowały o wpłaty dla Oliwii Więcławskiej i udało się! Zebrane 5500 zł pozwoliło zamówić specjalną wannę.

Kochają albo szukają miłości. Pracują, niekoniecznie w wymarzonym miejscu. Spotykają się z przyjaciółmi. Dzielą wynajmowane pokoje. I chodzą na manifestacje, stając na ulicy naprzeciwko siebie: jedni z KOD-em, drudzy z nacjonalistycznymi hasłami i kukłą Żyda do spalenia...

Zobacz także: Teatr Buffo "Romeo i Julia" 3D w Toruniu [ZDJĘCIA]

„Pospolite żywoty martwych Polaków” były ostatnią konkursową prezentacją Festiwalu Debiutantów „Pierwszy Kontakt”. Studenci i absolwenci białostockiego Wydziału Lalkarstwa Akademii Teatralnej w Warszawie pod wodzą reżysera Marcina Wierzchowskiego pokazali poruszający spektakl o współczesnych młodych mieszkańcach Białegostoku. Zainspirowani reportażami Marcina Kąckiego „Biała siła, czarna pamięć” opowiadali o swoich rówieśnikach, ludziach z wielonarodowościowym rodowodem, spadkobiercach burzliwej przeszłości swego regionu, dziś podzielonych.

Nie do podrobienia

W Toruniu zakończył się 4. Festiwal Debiutantów „Pierwszy Kontakt”. Decyzją jury dwie równorzędne główne nagrody za debiuty reżyserskie (po 7 tysięcy złotych) przyznano Annie Karasińskiej za spektakl „Ewe-lina płacze” przygotowany w TR Warszawa oraz Jakubowi Skrzywankowi za „Cynkowych chłopców” z Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Zobacz także: Kierowcy Ubera w Katowicach dali się sprowokować taksówkarzom ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Nagrodziliśmy dwa bardzo różne przedstawienia. „Ewelina płacze” to debiut Anny Kara-sińskiej, której kolejny spektakl będzie miał w czerwcu premierę w Starym Teatrze w Krakowie na koniec dyrekcji Jana Klaty. Reżyserka już znalazła własny, świeży język teatralny i swoje osobne miejsce w polskim teatrze. Potrafi wykorzystać możliwości aktorów i tworzy teatr nie do podrobienia. Jakub Skrzywanek, którego nagrodziliśmy za „Cynkowych chłopców”, okazał się reżyserem w dobrym tego słowa znaczeniu zuchwałym. Przedstawił wojnę jako show, rewię, jednocześnie dobitnie ukazując jej dwuznaczność, jej śmiercionośną siłę. W opowieść o wojnie napisaną przez białoruską nob-listkę Swietłanę Aleksijewicz wplótł polską mitologię. Spektakl stał się uniwersalną wypowiedzą o traumie, jaka dotyka tych, którzy na wojnie walczą i ich najbliższych - powiedział nam juror, krytyk teatralny Jacek Wakar.

Gdzie ci mężczyźni?

Główną nagrodę aktorską w wysokości 7 tysięcy złotych zdobyła Anny Antoniewicz za rolę Snajperki w spektaklu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” z Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Przyznano też zespołową nagrodę specjalną w wysokości 6 tysięcy złotych Kolektywowi „Super-nova” z Częstochowy w składzie: Olimpia Bogusz, Alicja Czerniewicz, Zuzanna Łuczak, Urszula Mazur, Małgorzata Rytel, Helena Siekierska, Iza Zachowicz, Rafał Iwański, Jakub Klimaszewski, Dawid Kobiela, Daniel Lasecki, Rafał Pietrzak. To właśnie pod szyldem „Supernovej” młodzi aktorzy po szkole lalkarskiej w Białymstoku pokazali „Pospolite żywoty martwych Polaków”.

- Koncert był premierą płyty CD zawierającej nagrania naszego koncertu z przed roku. Tym razem towarzyszył nam znakomity perkusista Jerzy Piotrowski. Ponownie spotkaliśmy się z entuzjastycznym przyjęciem i gorącą atmosferą - mówi gitarzysta Leszek Winder z Czarnego Psa. - Pamela to wyjątkowy klub na muzycznej mapie Polski. Zespoły wystąpiły w składach: WAŻNE: MSZ ostrzega! NIe jedźcie do tych krajów! [LISTA]Czarny Pies 22.05.2017 w Hard Rock Pubie Pamela zagrał w składzie: Jan Gałach – skrzypek, multiinstrumentalista. Kompozytor i aranżer. Wielokrotny laureat licznych rankingów muzycznych. Michał Kielak – harmonijka. Główny zespół z którym koncertuje i nagrywa to legendarna Kasa Chorych. Jerzy Piotrowski – legendarny perkusista supergrupy SBB. Koncertował i nagrywał z między innymi: Czesław Niemen, Dżem, Young Power, Martyna Jakubowicz, Stanisław Sojka, John Porter, Irek Dudek i wielu innych.Mirosław Rzepa – gitarzysta , multiinstrumentalista. Współpracował, nagrywał i koncertował między innymi z grupami SBB, Krzak , Dżem, Bezdomne Psy, Błędowski-Winder Band oraz Elżbietą Mielczarek, Ryszardem Skibińskim.Krzysztof Ścierański – od wielu lat najlepszy gitarzysta basowy w Polsce. Współpracował z dziesiątkami gwiazd między innymi: Ewa Bem, Marek Grechuta, John Porter Zbigniew Namysłowski, Krzesimir Dębski, Laboratorium, String Connection, Air Condition, Republika, Wilki i dziesiątki innych.Leszek Winder – gitarzysta, kompozytor, lider legendarnej super grupy Krzak. Koncertował oraz nagrywał z wieloma muzykami tworzącymi od lat czołówkę Polskiej sceny muzycznej. Ich koncert poprzedziła grupa Bernard Maseli MaBaSo Trio.

HRPR Records ma już 9 lat! Czarny Pies + Bernard Maseli Trio [GALERIA]

- Założeniem było nagrodzenie jednej debiutującej aktorki i jednego aktora. Jeżeli chodzi o role żeńskie w wykonaniu debiutantek, było w czym wybierać. Gorzej rzecz się miała z debiutującymi mężczyznami, dlatego nie nagrodziliśmy żadnego debiutanta. Ale nasza decyzja, by uhonorować Annę Antoniewicz za rolę Snajperki w spektaklu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” była jednomyślna - tak aktorskie nagrody skomentował Juliusz Chrząstowski, juror, aktor Starego Teatru w Krakowie.

Swoje wyróżnienie przyznali też uczniowie Liceum Akademickiego UMK, którzy przez cały festiwal prowadzili bloga, dzieląc się na nim swoimi wrażeniami. Ich nagrodę dla najciekawszego spektaklu otrzymali „Cynkowi chłopcy”.

Szansa dla młodych

- Z tego festiwalu wyłonił się budujący dla młodych aktorów obraz polskiego teatru - dodaje Juliusz Chrząstowski. - Młodzi ludzie kończący szkoły teatralne dostają od teatrów szansę. O tym świadczy fakt, że oglądaliśmy tutaj aż 25 debiutów aktorskich.

- Toruński festiwal ukazał różnorodność polskiego teatru. Mam nadzieję, że nie tylko „Pierwszy Kontakt”, ale wszystko, co się w polskim teatrze i wokół niego dzieje, będzie tę różnorodność wspierać, a nie ją rugować - podsumowuje Jacek Wakar.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska