MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińcy w Toruniu i regionie. Gdzie pracują? Ilu jest "na bezrobociu"? Oto najnowsze dane

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Za sklepową ladą i kasą, za kierownicą, na budowie, ale przede wszystkim - przy produkcji. Tak pracują Ukraińcy w Toruniu i regionie. Ilu, jak i gdzie? Szczegóły w tekście.
Za sklepową ladą i kasą, za kierownicą, na budowie, ale przede wszystkim - przy produkcji. Tak pracują Ukraińcy w Toruniu i regionie. Ilu, jak i gdzie? Szczegóły w tekście. Pixabay
Za sklepową ladą, kierownicą autobusu, na budowie, ale i głównie przy produkcyjnej taśmie - tak pracują dziś obywatele Ukrainy w Toruniu i regionie. Ilu dokładnie i gdzie? Ilu zarejestrowało się jako osoby bezrobotne?

Najnowsze dane dotyczące pracy Ukraińców w województwie kujawskim pomorski, a także w samym Toruniu i powiecie toruńskim dotyczą I kwartału bieżącego roku - od stycznia do końca kwietnia. Podał je właśnie w raporcie Wojewódzki Urząd Pracy.

Ponad 12 tysięcy zatrudnionych tylko w jednym kwartale. Gdzie?

Od stycznia do końca kwietnia br. w całym województwie pracodawcy zgłosili zatrudnienie dokładnie 12 tysięcy 770 obywateli Ukrainy. W całej Polsce w tym okresie takich zatrudnień było 351 tysięcy 700.

Warto tu od razu dodać, że od wybuchu wojny w Ukrainie w naszym województwie pracodawcy zgłosili już takie zatrudnienie aż 74 tysiące 539 razy. W kraju natomiast - 2,2 miliona. Nie jest więc żadną przesadą stwierdzenie, że obywatele Ukrainy to ogromna rzesza pracowników.

A jak jest w Toruniu i najbliższej okolicy? Od początku roku do końca kwietnia pracę powierzono w mieście 1.449 obywatelom Ukrainy. To drugi wynik w regionie - na pierwszym miejscu jest Bydgoszcz z liczbą 5.899 zatrudnionych. W powiecie toruńskim natomiast zatrudniono w tym okresie 990 Ukraińców - i jest to naprawdę wysoki wskaźnik na tle innych powiatów w regionie.

Gdzie najczęściej pracują Ukraińcy w naszym regionie? Na pierwszym miejscu jest zdecydowanie przetwórstwo przemysłowe (43,6 procent), a na drugim "administrowanie i działalność wspierająca" (18,6 proc.). Tu wyjaśnijmy, że sekcja ta obejmuje wiele rodzajów działalności wspomagających działalność gospodarczą, ale niewymagających specjalistycznej wiedzy.

Miejsce trzecie to transport i magazyny (11,2 proc.), a czwarte - budownictwo (9,4 proc.). W handlu oraz naprawie pojazdów zatrudniono mniejszy odsetek Ukraińców - 5,2 proc. Podobnie jest w gastronomii i hotelarstwie (4 proc.). Dlaczego? Tam, gdzie konieczny jest dobry kontakt z klientem niezbędna jest dobra znajomości języka polskiego. A z tym obcokrajowcy, przynajmniej ci świeżo przybyli, mają kłopot.

Ukrainiec na etacie? Rzadko! Najczęściej pracuje na umowie-zleceniu

Ukraińcy w Toruniu i regionie rzadko pracują na etatach. Najczęściej - i tak znów okazało się w pierwszym kwartale br. - zatrudniani są na umowach-zleceniu. Tak było w aż 75,6 proc. przypadków.

Praca na umowie na czas nieokreślony powierzona została zaledwie w 4,4 proc. przypadków. Rzadko też zawierano z Ukraińcami umowy o pracę na czas określony (4,1 proc.) czy umowy agencyjne (3,7 proc.).

Jeśli chodzi o konkretne grupy zawodów, w jakich w Toruniu i regionie zatrudniono teraz przybyszy ze wschodniej granicy, to najczęściej były to takie profesje: wykonawcy prac prostych (41,5 proc.), robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (28,4 proc.),operatorzy i monterzy maszyn (14,3 proc.) oraz sprzedawcy w handlu i pracownicy usług (5,8 proc.).

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Obywatel Ukrainy "na bezrobociu" to rzadkość - nie tylko w Toruniu

Tak w Toruniu, jak i całym województwie Ukraińcy ze statusem osoby bezrobotnej, zarejestrowanej w Urzędzie Pracy, to margines. Zdecydowana większość obcokrajowców ze Wschodu chce pracować i zarobkować. Nawet, jeśli najczęściej podejmuje się prac zdecydowanie poniżej posiadanych kwalifikacji i umiejętności.

W Toruniu w I kwartale br. zarejestrowanych "na bezrobociu" było tylko 55 Ukraińców, a w powiecie toruńskim - 22. W poszczególnych powiatach regionu takich bezrobotnych ze Wschodu najczęściej jest od kilku do dwudziestu osób. W całym regionie natomiast - 528 osób. W odniesieniu do całych tysięcy obywateli Ukrainy pracujących w naszym województwie to absolutny margines.

Nieliczni zarejestrowani w województwie jako bezrobotni to najczęściej: kobiety (88 proc.), w wieku od 35 do 44 lat (205 osób), z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym (33 proc.). Całkiem sporo jednak takich bezrobotnych ma wykształcenie policealne (28 proc.), a nawet wyższe (26,9proc.). Najrzadziej na bezrobociu rejestrują się Ukraińcy z konkretnym fachem w ręku, czyli ludzie z wykształceniem zasadniczym zawodowym (tylko 1,5 proc.).

WAŻNE. Od początku wojny w Polsce pracę powierzono 2,2 milionom Ukraińcom

  • Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie (24 lutego 2022 roku), do końca kwietnia 2024 roku:
  • pracodawcy z województwa kujawsko-pomorskiego przekazali łącznie 74 539 powiadomień o podjęciu pracy przez obywateli Ukrainy (w Polsce było to 2,2 mln. powiadomień);
  • w powiatowych urzędach pracy województwa zarejestrowano 7110 obywateli Ukrainy (w Polsce zarejestrowało się 136,5 tys. osób z Ukrainy).
  • Na terenie Polski w dniu 14 maja 2024 roku przebywało 952,1 tys. obywateli Ukrainy z nadanym numerem PESEL, w tym 31,4 tys. w województwie kujawsko-pomorskim.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska