MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Toruniu poszukuje pielęgniarek. Jak wygląda ich praca? Jakie są zarobki?

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Wśród pielęgniarek zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu jest Kinga Karbowska, oddziałowa na oddziale neurochirurgii
Wśród pielęgniarek zatrudnionych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu jest Kinga Karbowska, oddziałowa na oddziale neurochirurgii Grzegorz Olkowski
Wojewódzki Szpital Zespolony w Toruniu szuka pielęgniarek i położnych zainteresowanych pracą w tej lecznicy. "Nowości" sprawdziły, co im oferuje.

Zobacz wideo: Jak działa nowa Pracownia Kardiologii Inwazyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu?

od 16 lat

Wojewódzki Szpital Zespolony przeszedł wielkie zmiany w ostatnich latach. Były oczywiście możliwe przede wszystkim dzięki rozbudowie jego kompleksu na Bielanach. Z tym wiąże się potrzeba zatrudnienia nowych osób. Wśród tych, których szpital poszukuje, są pielęgniarki i położone.

Szpital wojewódzki w Toruniu: setki pielęgniarek i położnych

Sytuacja kadrowa w tych zawodach medycznych jest oceniana jako szczególnie trudna. Po prostu brakuje personelu. Wysoka jest też średnia jego wieku. To efekt tego, że wiele pielęgniarek i położonych, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nadal pracuje w zawodach. Dzięki temu szpital rozwiązuje problemy z obsadą kadrową.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

- W szpitalu wojewódzkim sytuacja poprawiła się - przyznaje Anna Szytniewska, koordynator ds. pielęgniarstwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. - Przyczyniły się do tego także lepsze warunki pracy, będące efektem jego rozbudowy. W ubiegłym roku udało się nam przyjąć do pracy 40 absolwentów kierunków pielęgniarstwo i położnictwo. Nadal mamy jednak potrzeby kadrowe i szukamy osób, które zechcą podjąć u nas pracę.

Obecnie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pracują:

  • 692 pielęgniarki (siedem kolejnych jest w trakcie przyjmowania do pracy),
  • 153 położne (jedna w trakcie przyjmowania do pracy.

Dodajmy, że w gronie pielęgniarskim jest 36 panów.

- Gdyby udało się zatrudnić jeszcze około 30 osób, to sytuację można by ocenić jako zadowalającą. Większa obsada przydałaby się na wszystkich oddziałach, najbardziej na wewnętrznym i neurologicznym

- podkreśla Anna Szytniewska.

Sytuacja kadrowa poprawiła się dzięki lepszej dostępności do studiów z zakresu pielęgniarstwa i położnictwa. Taką ofertę w Toruniu ma Collegium Medicum UMK, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej, Kolegium Nauk Medycznych (utworzone przez Wyższą Szkołę Gospodarki oraz Izbę Pielęgniarek i Położnych) i Powiślańska Szkoła Wyższa. Na te studia trafiają też osoby, które postanowiły zmienić zawód.

- To choćby kosmetyczki, pracownicy socjalni, opiekunowie medyczni, ratownicy medyczni oraz pracownicy biurowi - wylicza Anna Szytniewska.

Pielęgniarki i położne: ile mogą zarobić w szpitalu?

Jaka jest dla nich oferta po studiach? W kontekście zatrudnienia jednym z najważniejszych czynników są oczywiście zarobki. Te z umów o pracę, określane na podstawie zapisów ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, kształtują się obecnie następująco:

  • 8186,53 złotych brutto - pielęgniarka z tytułem zawodowym magister pielęgniarstwa albo położnej z tytułem magister położnictwa z wymaganą specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa lub w dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia;
  • 6473,07 złotych brutto - pielęgniarka, położna z wymaganym wyższym wykształceniem (studia I stopnia) i specjalizacją albo pielęgniarka, położna ze średnim wykształceniem i specjalizacją;
  • 5965,38 złotych brutto - pielęgniarka albo położna z wymaganym średnim wykształceniem, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia.

Oprócz pielęgniarek i położnych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, są też te funkcjonujące w ramach kontraktów. W tym przypadku wynagrodzenie jest określane na podstawie indywidualnych ustaleń z dyrekcją szpitala. Można stwierdzić, że w wymiarze godzinowym stawki z kontraktów odpowiadają tym z umów o pracę.

- W naszym szpitalu mniej więcej po połowie jest pielęgniarek i położnych zatrudnionych na umowach o pracę oraz tych na kontraktach

- mówi Anna Szytniewska.

Dodajmy, że od 1 lipca wejdzie w życie podwyżka wynagrodzeń wyliczanych na podstawie wspomnianej ustawy. Przewidziano w niej mechanizm ustalania płac. Jest związany ze wzrostem przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej. Tę za rok 2023 Główny Urząd Statystyczny ustalił na 7155,48 złotych. Mnoży się ją przez czynniki przypisane do odpowiednich medycznych grup zawodowych. W ten sposób wymienione wyżej stawki wzrosną odpowiednio do kwot: 9230,57 złotych brutto, 7298,59 złotych brutto i 6726,15 złotych brutto.

Szpital wojewódzki w Toruniu szuka pracowników: zaprasza na Drzwi Otwarte

Godziny pracy w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym to w większości pielęgniarek i położnych dyżury 12-godzinne. 8-godzinny dzień pracy mają pielęgniarki zabiegowe oraz zastępczynie oddziałowych.

- Zakres obowiązków pielęgniarek jest bardzo szeroki, zależy od oddziału, na którym są zatrudnione - zauważa Anna Szytniewska. - Te obowiązki to na przykład na oddziałach zachowawczych, jak np. interna, udział w szeroko rozumianej diagnostyce, podawanie ogromnej ilości leków w różnymi drogami, pielęgnacja pacjenta i oczywiście dokumentacja, a w Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej: od pielęgnacji poprzez obsługę wysokospecjalistycznego sprzętu, do którego podłączony jest pacjent oraz kontrola i analiza aparatury monitorującej parametry życiowe chorego.

Polecamy: Dzieje się w Toruniu. Najlepsze zdjęcia fotoreporterów >>> TUTAJ <<<

Osoby, które bliżej chcą poznać pracę pielęgniarek i położnych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu powinny skorzystać z zaproszenia na Drzwi Otwarte. Zaplanowano je na wtorek 28 maja na godzinę 11. Zbiórka uczestników - w holu przy punkcie informacyjnym.

- To propozycja kierowana w szczególności do absolwentów kierunku pielęgniarstwa i położnictwa, ale również pielęgniarek i położnych zainteresowanych współpracą z naszym szpitalem - mówi Anna Szytniewska.

Podczas Drzwi Otwartych zaprezentowane zostaną oddane niedawno do użytku oddziały w WSZ, blok operacyjny, specjalistyczne pracownie oraz nowoczesna wielospecjalistyczna przychodnia. Będzie można obejrzeć sale chorych, miejsca pracy dla personelu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska