MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulga na internet - ile można zyskać? Kto może z niej skorzystać? Sprawdź koniecznie!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Koniec pierwszych miesięcy nowego roku oznacza nieuchronnie zbliżającą się konieczność na wypełnienie deklaracji podatkowych za 2021 rok. Ten niemiły obowiązek może okazać się nawet zyskowny, jeśli w tym wszystkim uwzględnimy przysługujące nam ulgi podatkowe. Jedną z najczęściej wybieranych z pewnością jest ulga na Internet. Jak z niej skorzystać?WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Koniec pierwszych miesięcy nowego roku oznacza nieuchronnie zbliżającą się konieczność na wypełnienie deklaracji podatkowych za 2021 rok. Ten niemiły obowiązek może okazać się nawet zyskowny, jeśli w tym wszystkim uwzględnimy przysługujące nam ulgi podatkowe. Jedną z najczęściej wybieranych z pewnością jest ulga na Internet. Jak z niej skorzystać?WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Pixabay
Koniec pierwszych miesięcy nowego roku oznacza nieuchronnie zbliżającą się konieczność na wypełnienie deklaracji podatkowych za 2021 rok. Ten niemiły obowiązek może okazać się nawet zyskowny, jeśli w tym wszystkim uwzględnimy przysługujące nam ulgi podatkowe. Jedną z najczęściej wybieranych z pewnością jest ulga na Internet. Jak możemy z niej skorzystać?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Korzystanie z ulg podatkowych jest prawem przysługującym każdemu z nas. Oznacza to, że podczas uzupełniania deklaracji podatkowych za rok ubiegły z powodzeniem możemy skorzystać z takich udogodnień jak ulga na Internet. Podstawa prawna jasno daje nam taką możliwość. Korzystanie z Internetu oznacza możliwość odliczenia od podatku konkretnej kwoty. Tu jednak należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Ulga na Internet 2022. Co ile lat i na jakich zasadach?

Zgodnie z przepisami prawa ulga na Internet może być wykorzystana dwukrotnie w ciągu następujących po sobie lat podatkowych. Podatnik może wybrać dowolny rok początkowy, od którego zacznie odliczanie ulgi na Internet. W celu rzeczywistego uzyskania ulgi musimy mieć dokument, który będzie stanowił dowód poniesienia przez nas danego wydatku. Przede wszystkim muszą znajdować się w nim:

  • kwoty rzeczywistego wydatku,
  • dane sprzedawcy,
  • dane nabywcy.

Ulga za Internet jest możliwa do uzyskania, jeśli wypełnimy formularz PIT/0.

Polecamy

Ulga na Internet 2021 - co z pakietami i telefonami?

Prawo do skorzystania z ulgi podatkowej przysługuje również osobom korzystających z Internetu na urządzeniach mobilnych, w tym na telefonach komórkowych. Podobnie jest w przypadku korzystania z pakietów multimedialnych. Jeśli Internet jest połączony np. z telewizją, z powodzeniem możemy uwzględnić to w deklaracji podatkowej. Koniecznie powinniśmy pamiętać o tym, że przedstawiany przez nas dowód opłaty powinien uwzględniać kwotę dotyczącą bezpośrednio opłaty właśnie za Internet.

Jak uzyskać ulgę na Internet?

Skorzystanie z ulgi na Internet wymaga uzupełnienia wspomnianego wcześniej formularza PIT/0. Żądaną kwotę odliczenia od dochodu powinniśmy wpisać w części B.:

  • podczas rozliczenia się jako podatnik w pozycji 31,
  • podczas rozliczenia się jako małżonek w pozycji 32.

Ulga na Internet — Pit-36 i inne deklaracje, w których wskażemy ulgę

Tylko dla konkretnych osób jest przygotowana ulga na Internet. Kto może z niej skorzystać? Prawo to przysługuje osobom rozliczającym się poprzez formularze:

  • PIT-28 - przeznaczony jest on dla osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;
  • PIT-36 - przygotowany dla podatników korzystających ze skali podatkowej. Tu opłaty za Internet nie mogą być uwzględnione w poniesionych kosztach;
  • PIT-37 - dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Polecamy

Ulga na Internet — do jakiej kwoty przysługuje odliczenie?

Ulga za Internet może dotyczyć określonej maksymalnej kwoty. W związku z tym podatnik może rocznie odliczyć maksymalnie 760 złotych opłat za usługi Internetowe. W związku z tym, że prawo to przysługuje wyłącznie przez dwa następujące po sobie lata, ulga na Internet (podstawa prawna jasno na to wskazuje) w przypadku jednego podatnika nie wyniesie więcej niż 1520 złotych. Należy przy tym pamiętać, że niewykorzystanie limitu nie pozwala na przeniesienie go na kolejny rok. Sytuacja zmienia się jednak w przypadku małżeństw!

Ulga na Internet — małżonkowie korzystają z niej osobno!

Zgodnie z literą prawa limitowany zakres ulgi za Internet dotyczy pojedynczego podatnika. Oznacza to, że każdy ze współmałżonków ma własny, osobny limit, z którego może skorzystać. Oznacza to, że w skali roku małżonkowie łącznie mogą odliczyć od podatku 1520 złotych, a w ciągu dwóch następujących po sobie jest to aż 3040 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska