Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na kleszcze! Są wyjątkowo aktywne

Mariola Lorenczewska
Wybierając się na łono natury trzeba mieć się na baczności
Wybierając się na łono natury trzeba mieć się na baczności Sławomir Kowalski
Wyjątkowo w tym roku łagodna zima spowodowała, że kleszczy jest więcej i uaktywniły się wcześniej niż zazwyczaj. Nie oznacza to jednak, że mamy rezygnować z chodzenia do lasu, czy parku. Trzeba po prostu być czujnym i zdawać sobie sprawę z zagrożenia.

Kleszcze można spotkać nie tylko w lasach, ale i w takich miejscach, jak parki, przystanki, place zabaw, łąki.

- Kleszcze lubią też chodzić po trawie. Nie widać ich tam. A mogą się przyczepić. Także w mieście - mówi Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni toruńskiego magistratu.

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu Hanna Wolska przestrzega - kleszcze odpowiedzialne są za przenoszenie wielu drobnoustrojów chorobotwórczych dla człowieka, z których największe znaczenie mają bakterie wywołujące boreliozę z Lyme oraz wirusy powodujące kleszczowe zapalenie mózgu.

Czytaj też: Sprawczyni śmiertelnego wypadku pozostanie w areszcie

Nowe przypadki tych chorób notuje się od początku maja, gdy częściej przebywamy w lesie, na spacerach w parkach, co stanowi ryzyko ukłucia przez te pajęczaki. Na terenie Torunia i okolic od wielu lat nie wystąpił przypadek kleszczowego zapalenia mózgu, natomiast co roku zgłaszanych jest kilkadziesiąt przypadków boreliozy. Od 1 stycznia do 30 kwietnia w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu zarejestrowano 14 przypadków boreliozy, spośród których trzy wymagały pobytu w szpitalu.

W analogicznym okresie 2016 roku było 11 przypadków boreliozy, w tym cztery skończyły się w szpitalu.

Najlepszym sposobem ochrony przed kleszczowym zapalenie mózgu jest zaszczepienie się przeciwko tej chorobie (zalecane osobom osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, rolnikom, młodzieży odbywającej praktyki oraz turystom i uczestnikom obozów i kolonii.” Przeciwko boreliozie dotąd nie opracowano szczepionki.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy wdrożyła metodę pozwalającą na zbadanie kleszcza usuniętego z miejsca wkłucia, pod kątem przenoszenia przez niego krętków Borrelia burgdorferi. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie odpowiedzi, czy kleszcz był źródłem zakażenia krętkiem wywołującym boreliozę, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów zachorowania i ewentualnego leczenia. Należy dostarczyć kleszcza w całości bądź w kawałkach w szklanym lub plastikowym naczyniu (dostępnym w aptekach) do Pracowni Wirusologicznej Oddziału Mikrobiologii i Parazytologii Lekarskiej WSSE w Bydgoszczy, ul. Kujawska 4 (Pracownia Wirusologiczna: tel. 52 376 18 59).

Przeczytaj także: Więcej obcokrajowców w pośredniakach

Jak zminimalizować ryzyko zachorowania na choroby odkleszczowe? Zabezpieczać się i być czujnym, np. nosić na spacerach ubranie chroniące całe ciało. Starannie oglądać ciało po wyjściu z lasu czy parku. Po powrocie do domu wziąć prysznic. Stosować środki odstraszające (repelenty), które powodują, że człowiek jest niewyczuwalny dla kleszczy. Nie siadać na zwalonych pniach drzew, jest to bowiem ulubione miejsce przebywania bardzo żarłocznych młodocianych form kleszczy, tzw. nimf. Kleszcza należy szybko usunąć, zaraz po zauważeniu, najlepiej pęsetą.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska