Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bydgoszczy działa jedna z dwóch komórek w kraju, monitorujących handel w sieci

Małgorzata Oberlan
Kamil Mójta
Jeśli myślisz, że sprzedaż setek czy tysięcy sztuk odzieży pod różnymi pseudonimami umknie uwadze urzędu skarbowego, to jesteś w błędzie.

Przy Izbie Skarbowej w Bydgoszczy działa jedna z dwóch w kraju obok Wrocławia) komórek tropiących nieprawidłowości skarbowe w internecie. Jej pełna nazwa to Referat ds. Kontroli Działalności Gospodarczej Prowadzonej za Pośrednictwem Komunikacji Elektronicznej.

- Pracownicy sprawdzają, co dzieje się na aukcjach internetowych i w sklepach internetowych. Szukają powiązań pomiędzy różnymi nickami (pseudonimami), jeśli oferują do sprzedaży ten sam lub podobny asortyment. Jeśli wykryją nieprawidłowości, polegające na prowadzeniu de facto sklepu internetowego, ale nielegalnego (bez zarejestrowanej działalności i odprowadzania podatków), ustalają imiennie, kto się tym zajmuje.

Informacje przekazują naczelnikom właściwych urzędów skarbowych, którzy na tej podstawie wszczynają kontrole - mówi Maciej Cichański, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Bydgoska komórka ma już na koncie większe i mniejsze sukcesy. Udało jej się na przykład ujawnić proceder nielegalnej sprzedaży przez internet obuwia sportowego na wielką skalę. Maciej Cichański nie przeczy, że oprócz własnej dociekliwości, pracownicy wspomnianego referatu korzystają z donosów.

- Gdy np. prowadzący uczciwie sklep z odzieżą handlowiec wie, że ten sam asortyment znana mu osoba sprzedaje przez internet o połowę taniej, pisze skargę. Trudno nie zrozumieć motywacji: on odprowadza podatki, nie wspominając o kosztach lokalu i zatrudnienia pracowników i nie jest w stanie konkurować z kimś, kto oferuje te same rzeczy z prywatnego mieszkania, nie płacąc podatków - podkreśla rzecznik.

Fiskus ma wiele sposobów, aby namierzyć tych, którzy sprzedają w internecie, a uchylają się od opodatkowania. Pozyskuje informacje od administratorów serwisów aukcyjnych, sprawdza wpływy na rachunki bankowe, pyta firmy kurierskie o przesyłki. Za nadużycia podatkowe związane z handlem w sieci grożą sankcje karne skarbowe.

Kary wymierzone są przede wszystkim za uchylanie się od opodatkowania - na podstawie art. 54 Kodeksu karnego skarbowego oraz oszustwa podatkowe - na podstawie art. 56 Kodeksu karnego skarbowego. Czyny te mogą być zakwalifikowane jako przestępstwa lub wykroczenia skarbowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska