Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łubiance na dachach mają solary

Redakcja
Co trzeci dom w gminie Łubianka korzysta z kolektorów słonecznych do podgrzewania wody

<!** Image 3 align=none alt="Image 207867" sub="Solary zamontowane są też na dachu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu
[Fot.: Jacek Smarz]">
Współpraca samorządu i mieszkańców gminy Łubianka przełożyła się na rekordową w województwie liczbę zainstalowanych solarów. Podobne przedsięwzięcia realizują Łysomice i Chełmża.
<!** reklama>

Gmina Łubianka przystąpiła do konkursu na unijne dofinansowanie w zakresie rozwijania infrastruktury przyjaznej środowisku.

- Gmina na potrzeby programu musiała przeznaczyć 25 proc. wartości inwestycji. W budżecie, który rocznie wynosi ok. 26 mln zł, nie było aż tylu wolnych środków - informuje Radosław Kowalski, inspektor do spraw odnawialnych źródeł energii w Urzędzie Gminy Łubianka. - Gmina zachęcała mieszkańców do wpłacenia darowizn na zaopatrzenie energetyczne gminy. Takich wpłat dokonało 680 osób, na łączną kwotę niespełna 2,1 mln złotych. Pozostałą sumę, 6,2 mln zł, gmina otrzymała ze środków RPO w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski.

Łubianka postawiła na solary, które składają się z rur próżniowych. Jeden panel liczy 10 rur. Na budynkach prywatnych w gminie instalowano od 30 do 50 rur. Podstawowy zestaw dla czteroosobowej rodziny składa się z trzech kolektorów o powierzchni ok. 3,5 mkw. i 250-litrowego zbiornika na wodę.

Solary pojawiły się na 695 budynkach, w tym na 15 publicznych, m.in. szkołach, przedszkolach, urzędzie gminy, centrach kultury czy świetlicach wiejskich.

- Kolektory są na co trzecim budynku w Łubiance i pozostałych sołectwach - podkreśla Radosław Kowalski.

- W czasie słonecznego dnia nagrzewa się woda na dwa dni - mówi z zadowoleniem Jacek Ziółkowski, sołtys Łubianki. - Pod względem nasłonecznienia ubiegły rok był dość kiepski. Dwa lata temu było trochę lepiej. Mimo to inwestycja i tak się zwraca zaledwie w kilka lat.

W trakcie realizacji podobnego przedsięwzięcia jest też gmina Łysomice. Dotychcas zainstalowano tam około 400 systemów solarnych z 605 zaplanowanych. Wartość projektu to prawie 7 milionów złotych, a dofinansowanie z RPO to 5,2 miliona złotych

Do montażu solarnych systemów ogrzewania przygotowuje się też gmina Chełmża. Projekt zakłada instalację 563 takich urządzeń. 14 z nich pojawi się na budynkach użyteczności publicznej. Trwa procedura przetargowa, która wyłoni wykonawcę. Na realizację inwestycji władze gminy otrzymały 3,4 miliona złotych wsparcia z RPO.

Instalacja solarnych kolektorów cieplnych zakończyła się też w szpitalu powiatowym w Świeciu oraz na budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

- Przyjazne środowisku, niedrogie w eksploatacji instalacje wykorzystujące energię słoneczną pozwalają znacznie ograniczyć wydatki związane z podgrzewaniem wody. Wspieramy samorządy lokalne i mieszkańców regionu w zakupie tych urządzeń, wykorzystując przy tym środki z Unii Europejskiej - mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska