MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W marcu 2024 r. emerytury zostały poddane waloryzacji. O ile wzrosły te świadczenia? Zobacz szczegóły dotyczące nowych kwot

mfred
O tyle wzrastają emerytury w marcu
O tyle wzrastają emerytury w marcu
Wyczekiwana waloryzacja emerytur staje się faktem. W marcu emeryci i renciści otrzymują wyższe, zwaloryzowane świadczenie. W jakiej wysokości teraz emerytury otrzymują seniorzy? Od 1 marca świadczenia w ramach podstawowej, corocznej waloryzacji wzrastają o 12,12 procent. Zobacz jakiej wysokości emerytury otrzymają uprawnieni do tego świadczenia.

Prawa emerytalne nabywamy w chwili osiągnięcia tego wieku. Trzeba spełnić jeszcze jeden warunek[/b], czyli podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu. Wysokość emerytury zależy od wysokości i długości okresu opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne.

Wiek emerytalny w 2024 roku

Wiek emerytalny w Polsce na razie pozostaje bez zmian. Jest on różny dla kobiet i mężczyzn.

  • wynosi 60 lat dla kobiet

  • 65 lat dla mężczyzn

Niektórzy mogą wybrać się na wcześniejszą emeryturę. Kobieta, która osiągnie wiek 55 lat może wcześniej zakończyć swoją aktywność zawodową. Ale musi przepracować 30 lat. W to wlicza się czas pracy, czyli tzw. lata składkowe (praca na etacie, działalność gospodarcza) i lata nieskładkowe (m.in. zwolnienia lekarskie, urlop wychowawczy czy rehabilitacja).

Mężczyzna musi mieć 60 lat, by przysługiwała mu wcześniejsza emerytura. Czas pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze musi trwać 15 lat.

Terminy wypłat emerytur

Bez względu na to kiedy przechodzimy na emeryturę jedno się nie zmienia. ZUS wskazuje w decyzji termin wypłaty świadczenia. Środki na konta lub za pośrednictwem listonosza trafiają do seniorów zawsze w jednym z siedmiu terminów: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca.

Jeżeli jeden z tych dni przypada w dni wolne od pracy, wtedy zazwyczaj świadczenie trafia do emerytów dzień lub dwa dni wcześniej. Tak też będzie w tym miesiącu.

Marzec jest pierwszym miesiącem z wyższymi wypłatami. Coroczna waloryzacja zostanie przeprowadzona 1 marca. Zobacz o ile więcej otrzymają emeryci i renciści.

Do kolejnej waloryzacji emerytur może dojść we wrześniu lub październiku 2024 r. Stanie się tak, jeśli inflacja w pierwszej połowie roku będzie wyższa niż 5 proc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska