Paweł Adamowicz
Pożegnanie

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Rozwiń
Paweł Adamowicz
Zwiń

Pożegnanie Pawła Adamowicza

Służba publiczna, ukochane miasto i drugi człowiek - te wartości były dla niego najważniejsze. Paweł Adamowicz był człowiekiem niezwykle aktywnym, zawsze życzliwym i zawsze blisko ludzi.

W niedzielę ruszają obchody 70-lecia Teatru Baj Pomorski....

W niedzielę ruszają obchody 70-lecia Teatru Baj Pomorski. Czeka nas atrakcyjny teatralny tydzień

Tomasz Bielicki

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Zbigniew Lisowski po raz pierwszy przeniesie klasyczne dzieło Witolda Gombrowicza na scenę lalkową

Zbigniew Lisowski po raz pierwszy przeniesie klasyczne dzieło Witolda Gombrowicza na scenę lalkową ©Grzegorz Olkowski

Toruński teatr lalkowy zaczynał dość nietypowo. Powstał w 1945 roku i początkowo mieścił się w... rzeźni miejskiej w Bydgoszczy. Później było już lepiej.
Zbigniew Lisowski po raz pierwszy przeniesie klasyczne dzieło Witolda Gombrowicza na scenę lalkową

Zbigniew Lisowski po raz pierwszy przeniesie klasyczne dzieło Witolda Gombrowicza na scenę lalkową ©Grzegorz Olkowski

Po roku bydgoskiej egzystencji z braku zaplecza intelektualnego i z braków lokalowych teatr został przeniesiony do Torunia - w miejsce dawnego niemieckiego teatru marionetkowego. Pierwszy skład Baja Pomorskiego wsparli wówczas studenci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W 2006 roku budynek teatru przebudowano, za co autorów koncepcji bajkowej szafy - architekta Mateusza Grochockiego i scenografa Pavla Hubičkę - nagrodziliśmy Złotą Karetą „Nowości” w kategorii „kultura”.
[break]

Zajrzymy za kulisy


Obchody 70-lecia lalkowej sceny ruszają w najbliższą niedzielę.
Od godz. 12 na rogu ul. Szczytnej i Szerokiej zostanie wystawiony wielki teatralny fotel, na którym aktorki Anna Katarzyna Chudek oraz Edyta Soboczyńska będą czytały bajki. O godz. 12.45 spod teatru wystartuje bajkowa parada, która przejdzie pod pomnik Kopernika. Następnie o godz. 13.30 w ogrodowym amfiteatrze Teatru Baj Pomorski zacznie się koncert The Best of Baj, podczas którego aktorzy zaśpiewają najlepsze piosenki ze swoich spektakli.
- Ogromne zainteresowanie budzi zawsze scena i jej zaplecze. Tego dnia będzie szansa, aby zajrzeć za kulisy. Wszystkich chętnych od godz. 14.30 osobiście będę oprowadzał po naszym teatrze - mówi Zbigniew Lisowski, dyrektor Teatru Baj Pomorski. - Przez cały tydzień w Baju Pomorskim będą odbywały się warsztaty teatralne. Pierwsze - muzyczne i aktorskie - ruszają już o godz. 14.30. Tuż po koncercie. Wszystkie niedzielne atrakcje są za darmo.

Teatralny tydzień będzie tylko wstępem do głównej części obchodów, która czeka nas 21 czerwca. Wówczas to po raz pierwszy w historii polskiego teatru zostanie pokazany „Ślub” Witold Gombrowicza z wykorzystaniem technik lalkowych. Spektakl na stałe trafi do repertuaru dopiero po wakacjach. W okresie letnim będzie go można obejrzeć na Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych w Białymstoku. Całość zapowiada się intrygująco.

W klimacie Tarantino


- Akcja dzieje się w głowie artysty, który zaprasza nas do swojej artystycznej pracowni. Lalki stylizowane są na twórczość malarza Francisa Bacona. Część z nich przypomina słynne abakany Małgorzaty Abakanowicz. Sięgamy też po twórczość Zdzisława Beksińskiego - opowiada Zbigniew Lisowski, który reżyseruje „Ślub”. - Muzykę napisał Piotra Nazaruk, ale pojawią się także piosenki Kazika, Lao Che i Marii Peszek. Czy to ukłon w stronę szerszej publiczności? Nazaruk, który szczegółowo wysłuchał moich założeń, powiedział krótko „Jeszcze tylko Quentin Tarantino na scenie i będzie OK”. W tym kierunku to wszystko zmierza.

Warto wiedzieć
- Szczegółowy program obchodów 70-lecia Teatru Baj Pomorski dostępny jest na stronie internetowej www.bajpomorski.art.pl.
- Na bezpłatne warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. 56 652 20 29 wewn. 35, 36.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

intelektualista (gość)

Zgłoś naruszenie treści

toruńskie rozterki intelektualne, powinniście posadzić sobie palmę jako symbol mani wielkości

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo