Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W przejściówce można palić nawet pomimo zakazu?

Mariola Lorenczewska
Ciąg handlowy w „Macieju” mimo że zadaszony, nie jest budynkiem, a tzw. przejściówką
Ciąg handlowy w „Macieju” mimo że zadaszony, nie jest budynkiem, a tzw. przejściówką Grzegorz Olkowski
Czytelnicy narzekają na osoby palące w pasażu handlowym we wschodnim Toruniu. Jest też pytanie, co zrobić, gdy kupione mięso podejrzanie pachnie.

Pawilon „Maciej” na osiedlu „Na Skarpie” to zadaszone centrum handlowe ze sklepami, punktami usługowym.

Ustawa nie obejmuje

- Wiszą tu tabliczki o niepaleniu papierosów, ale są tacy, którzy to ignorują i trują przechodniów - mówi Czytelniczka. - Widząc palących i w dodatku pijących, zadzwoniłam na dyżurny numer Straży Miejskiej. Udało mi się połączyć po 10 minutach. Dyżurny przyjął zgłoszenie dopiero, gdy wspomniałam o pijących. Stwierdził, że nie to nie straż wywiesiła tabliczki dotyczące niepalenia i nie ona może zakaz egzekwować. Może za to np. na przystankach komunikacji miejskiej.
Zastępca komendanta Straży Miejskiej w Toruniu Jarosław Paralusz podkreśla, że ciąg handlowy w „Macieju” mimo że zadaszony, nie jest budynkiem, a tzw. przejściówką.
- Sprawdziliśmy to w Wydziale Architektury Urzędu Miasta - zaznacza. - Nie mają więc w tym przypadku zastosowania przepisy ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu miejscach publicznych. Natomiast w ustawie są wymienione m.in. uczelnie, lokale gastronomiczne i właśnie przystanki komunikacji publicznej, w obrębie których obowiązuje zakaz palenia.

Polecamy

Co na to sanepid?

- Kupiłam w dość popularnym sklepie mięsnym schab, sporo za niego zapłaciłam - mówi Czytelniczka. - Gdy wróciłam do domu okazało się, że mięso dziwnie, chemicznie pachnie. Podejrzewam, że było sztucznie odświeżane. Czy ktoś sprawdza sklepy pod tym kątem? Co na to sanepid?
- Podczas przeprowadzanych kontroli sanitarnych oceniana jest jakość oferowanych do sprzedaży produktów spożywczych, w tym i mięsa. Polega głównie na sprawdzeniu terminu przydatności do spożycia podanego przez producenta, faktur zakupu oraz oceny organoleptycznej: zapachu, wyglądu - mówi Ewa Nowak- Wąsicka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu. - Od dawna nie stwierdzano w obrocie występowania chemicznego zapachu mięsa ani praktyk z tym związanych, np. moczenia mięsa w środkach chemicznych. W przypadku zakupu produktów spożywczych o niewłaściwej jakości, towar można zwrócić do sklepu oraz powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną. Jej pracownicy przeprowadzą kontrolę w placówce.

Nie przeprowadza się badań laboratoryjnych kwestionowanej żywności dostarczonej przez osobę interweniującą, gdy ta została rozpakowana i była przechowywana w domu. Jest to jednak znaczący sygnał do przeprowadzenia kontroli sanitarnej i poboru prób przez pracowników sanepidu.

Zobacz też:

NowosciTorun

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska