W służbie polskim skrzydłom

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
W styczniu tego roku minęło 25 lat od powstania toruńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Został on zawiązany 26 stycznia 1986 roku z inicjatywy instruktora Edmunda Klimka.

W styczniu tego roku minęło 25 lat od powstania toruńskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Został on zawiązany 26 stycznia 1986 roku z inicjatywy instruktora Edmunda Klimka.

<!** Image 2 align=none alt="Image 166029" sub="Do klubowej tradycji należą uroczystości związane z „jubileuszowymi urodzinami” kolegów nestorów, którzy są obdarowywani statuetkami o symbolice lotniczej / Fot. Nadesłana">Był on pilotem sportowym, zawodowym, wielkim społecznikiem i wychowawcą wielu pokoleń pilotów. To jemu przypadła rola objęcia stanowiska prezesa klubu, którą pełnił do 1993 roku.

Toruński klub to organizacja społeczna skupiająca długoletnich działaczy i zasłużonych członków Aeroklubu Polskiego, seniorów oraz sympatyków lotnictwa. Ma też charakter towarzyski, choć oczywiście nie tylko.

- Przez te lata braliśmy udział w organizacji wielu imprez sportowych lub festynów odbywających się na toruńskim lotnisku. Pomocą służymy bezpłatnie. Obecnie bierzemy udział w przygotowaniach do szybowcowych mistrzostw świata - mówi Andrzej Dorociński.

<!** reklama>Klub zajmuje się także propagowaniem szeroko pojętego lotnictwa wśród młodych ludzi. Jego członkowie odwiedzają na przykład szkoły w regionie, w których są klasy o specjalizacji wojskowej lub służb mundurowych. Klub nawiązał współpracę z klubami seniorów lotnictwa z Bydgoszczy i Inowrocławia oraz z IV Oddziałem Związku Polskich Spadochroniarzy w Inowrocławiu.

Członkowie klubu zbierają też materiały, które w przyszłości posłużą do opracowania historii toruńskiego lotnictwa w 100-lecie jego utworzenia. Zgromadzono już materiały kronikarskie, przetworzono kilkaset, często unikalnych fotografii o tematyce lotniczej, utrwalonych zdarzeń oraz ludzi, którzy kiedyś rozsławiali dobre imię polskich skrzydeł. Organizowane są wyjazdy na imprezy i pokazy lotnicze oraz rocznicowe podróże historyczne. Do dobrej tradycji należą uroczystości związane z „jubileuszowymi urodzinami” kolegów seniorów – nestorów, którzy są obdarowywani statuetkami o symbolice lotniczej. Odwiedzane są także przez członków klubu miejsca pochówku kolegów, którzy opuścili jego szeregi. Seniorzy wykonują okolicznościowe znicze, które zanoszą na groby zmarłych.

W 1999 roku z inicjatywy członków Klubu Seniorów Lotnictwa, podjęto starania o pozyskanie budynku po byłej warowni znajdującej się na terenie lotniska. Klub otrzymał ten obiekt. Wymagał on jednak kapitalnego remontu, który został przeprowadzony w większości przez członków Klubu. Uroczyste otwarcie nowej siedziby, „Domku Seniora”, nastąpiło w połowie października 2000 roku. „Domek Seniora” i teren wokół niego, stanowi chlubę klubu i jest stałym elementem wizerunku Aeroklubu Pomorskiego. Członkowie Klubu Seniorów Lotnictwa dbają o porządek i prowadzą prace konserwacyjne na rzecz utrzymania terenu wokół „Domku seniora”.

- Klub Seniorów Lotnictwa jest organizacją otwartą i z radością oczekuje na nowych członków i sympatyków lotnictwa. Informacje na jego temat można zasięgnąć pod numerami telefonów 56-62-32-31 lub 600-839-972 - dodaje Andrzej Dorociński.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie