Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W sobotę o 20:30 Grudziądz na godzinę spowiją ciemności

Marcin Dutkowski
"Godzina dla Ziemi" to akcja, która odbywa się od 2007 roku w ostatnią sobotę marca. Ludzie i korporacje na całym świecie na 60 minut wyłączają światła i urządzenia elektryczne w domach i biurach.

"Godzina dla Ziemi" to akcja, która odbywa się od 2007 roku w ostatnią sobotę marca.

Ludzie i korporacje na całym świecie na 60 minut wyłączają światła i urządzenia elektryczne w domach i biurach. W ten sposób manifestują swoją troskę środowisko. Do powiększającego się z roku na rok grona uczestników tego przedsięwzięcia należy również Grudziądz. Dlatego też w sobotę, 31 marca, o 20.30 na godzinę zgaśnie iluminacja spichrzy.

- Zachęcam grudziądzan, by przyłączyli się do akcji i tego dnia wyłączyli światło również w swoich domach - mówi prezydent Robert Malinowski.

- Zrobię to - zapewnia pani Mirela (nazwisko do wiadomości redakcji), mieszkająca przy ulicy Legionów, po czym dodaje: - Oczywiście, o ile nie zapomnę. Rachunki za prąd są coraz wyższe. Jeśli mogę sprawić, że będą chociaż trochę niższe, to czemu nie?

Przez godzinę spędzoną bez światła zaoszczędzimy niewiele energii, ale warto wyrobić sobie dobre nawyki kontrolowania jej zużycia. Wystarczy tylko zmienić swoje przyzwyczajenia i na przykład korzystać ze światła tylko w tych pomieszczeniach, w których przebywamy, wyłączając je tam, gdzie nie jest potrzebne.

- Oczywiście, nie popadajmy w skrajność i przy porannej krzątaninie, gdy kilkakrotnie mamy potrzebę korzystać z łazienki, nie wyłączajmy światła za każdym wyjściem - radzi Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa. - Gdy mamy zainstalowane świetlówki kompaktowe, to często je włączając i wyłączając w znamienitym stopniu skracamy ich czas życia, a przy okazji przeprowadzamy ich rozruch, który charakteryzuje się większym poborem energii, jak również gorszym strumieniem świetlnym.

Powinniśmy unikać spania przy włączonym telewizorze, radiu czy komputerze. Jeśli lubimy w ten sposób zasypiać, powinniśmy korzystać z funkcji automatycznego wyłączania.

- Ładowarka do telefonu czy innych urządzeń posiadających wewnętrzne akumulatory nie musi być włączona na stałe do gniazdka. Urządzenia pozostawione w stanie czuwania również pobierają energię - przypomina Beata Ostrowska. - W zależności od zastosowanych układów zasilających oraz odbiorników podczerwieni w nowszych produktach, skutkuje to trwałym obciążeniem kilkoma watami, jednak kiedy przemnożymy to przez liczbę odbiorników zainstalowanych w domu, robi się już kilkadziesiąt watów. Plagą jest też notoryczne pozostawianie komputerów w stanie czuwania po opuszczeniu stanowiska pracy.

Pralkę należy uruchamiać tylko wtedy, kiedy zgromadzony jest pełny ładunek. Oszczędzać energię można też w kuchni. Gotując, należy używać pokrywek i zawsze dopasowywać średnicę garnka do wielkości płyty. Piekarnik można natomiast wyłączyć przed końcem pieczenia, bo zachowa ona odpowiednią temperaturę do końca. Aby zwiększyć wydajność sprzętu, należy regularnie rozmrażać lodówkę, czyścić kuchenkę mikrofalową i piekarnik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska