Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Toruniu kandydatów w wyborach mamy wielu: na prezydenta, do Rady Miasta i sejmiku

Marek Nienartowicz
Marek Nienartowicz
Ośmioro kandydatów startuje w wyborach na prezydenta Torunia zaplanowanych na niedzielę 7 kwietnia
Ośmioro kandydatów startuje w wyborach na prezydenta Torunia zaplanowanych na niedzielę 7 kwietnia Grzegorz Olkowski
W czwartek 14 marca zakończył się okres rejestracji kandydatów chcących wystartować w wyborach samorządowych zaplanowanych na niedzielę 7 kwietnia. Ilu mamy ich w Toruniu?

Zobacz koniecznie: Tak strzela policja w Kujawsko-Pomorskiem

od 12 lat

Przypomnijmy, że wybory samorządowe zaplanowano na niedzielę 7 kwietnia. Niedziela 21 kwietnia to termin ewentualnej drugiej tury wyborów na prezydenta lub burmistrza miasta albo wójta gminy - w tych samorządach, w których w pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów.

Wybory 2024. W Toruniu jest ośmiu kandydatów na prezydenta

W czwartek 14 marca minął termin rejestracji kandydatów na prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów gmin. W Toruniu jest ich ośmiu.

Więcej informacji z Torunia i okolic przeczytasz >>>TUTAJ<<<<

Kandydatami na prezydenta Torunia są:

  • Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy),
  • Paweł Gulewski (Koalicja Obywatelska),
  • Dariusz Kubicki (komitet Kocham Toruń),
  • Adrian Mól (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Magdalena Noga (Koalicja Ruchów Miejskich),
  • Bartosz Szymanski (komitet Aktywni dla Torunia),
  • Piotr Wielgus (Lewica),
  • Michał Zaleski (KWW Michała Zaleskiego).

To największa liczba kandydatów w bezpośrednich wyborach prezydenta Torunia, czyli od 2002 roku. Dotąd najwięcej było ich w roku 2018 - sześcioro. Pięcioro kandydatów wystartowało w roku 2002, po czterech było w roku 2010 i 2014, a trzech - w roku 2006.

Wybory 2024. O miejsca w Radzie Miasta Torunia ubiegają się kandydaci dziewięciu komitetów

4 marca minął termin rejestracji list kandydatów do Rady Miasta Torunia. W wyborach do tego gremium startuje dziewięć komitetów. Wszystkie zarejestrowały listy w każdym z czterech okręgów, na które podzielony jest Toruń. W sumie jest na nich 273 kandydatów. Te komitety to:

  • Aktywni dla Torunia,
  • Koalicja Obywatelska,
  • Koalicja Ruchów Miejskich,
  • Kocham Toruń,
  • Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy,
  • KWW Michała Zaleskiego,
  • Lewica,
  • Prawo i Sprawiedliwość,
  • Trzecia Droga (Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe).

Torunianie wybierać będą 25-osobową Radę Miasta spośród wspomnianych 273 kandydatów w czterech okręgach: nr 1 (lewobrzeże, Skarpa, Kaszczorek) - 7 mandatów; nr 2 (Bydgoskie, Bielany) - 5 mandatów; nr 3 (starówka, Chełmińskie, Wrzosy, Jar) - 6 mandatów; nr 4 (Jakubskie, Mokre, Rubinkowo, Grębocin, Bielawy) - 7 mandatów.

Wybory 2024. Ile list i kandydatów w wyborach do kujawsko-pomorskiego sejmiku?

W wyborach do sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego, w okręgu nr 4 obejmującym Toruń oraz powiaty toruński i chełmiński zarejestrowane został listy siedmiu komitetów:

  • stowarzyszenia "Bezpartyjni Samorządowcy",
  • Koalicja Obywatelska,
  • Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy,
  • Lewica,
  • Polska Liberalna "Strajk Przedsiębiorców",
  • Prawo i Sprawiedliwość,
  • Trzecia Droga Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe).

Ogółem w okręgu nr 4 na tych listach jest 46 kandydatów. Z tego grona wybranych zostanie 5 radnych. Cały sejmik będzie liczył 30 radnych (ogółem wybierani są w sześciu okręgach, na które podzielono województwo). To to gremium wybierze marszałka województwa.

Dodajmy, że mieszkańcy Torunia w najbliższych wyborach samorządowych, tak jak w poprzednich, będą mogli oddać trzy głosy: po jednym na kandydata na prezydenta, kandydata do Rady Miasta (jest ona zarazem radą gminy, jak i radą powiatu) oraz kandydata do sejmiku.

Wybory 2024. Kandydaci z Torunia wiele proponują w kampanii

Kampania wyborcza toczy się od kilku tygodni. W ostatnich dniach głos zabrał między innymi kandydujący na prezydenta Maciej Cichowicz (Konfederacja/Bezpartyjni Samorządowcy), w towarzystwie posła Konfederacji Przemysława Wiplera, skrytykował plan budowy odcinka trasy staromostowej między ulicą Dekerta a Osiedlem Młodych. Ma on zagrozić, m.in. poprzez likwidację miejsc parkingowych, funkcjonowaniu znajdującego się obok Targowisku Miejskiemu. Prezydent Michał Zaleski odpowiadał, że obawy są przesadzone. Maciej Cichowicz zapowiedział też wystąpienie do wojewody o uchylenie zatwierdzonej niedawno przez Radę Miasta uchwały o ustanowieniu zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Wrzosy", gdyż radni - według niego - nie mieli pełnej informacji w tej sprawie.

Kandydat PiS Adrian Mól oraz kandydaci tego komitetu do Rady Miasta i sejmiku stworzyli program „Torunianie gotowi na czas kryzysu”. Ma on pomóc w przygotowaniu mieszkańców na różnego rodzaju zagrożenia. Program składa się dwóch filarów: kampanii informacyjnej oraz szkolenia dla chętnych.

Piotr Wielgus (Lewica) zaproponował budowę nowoczesnych osiedli komunalnych z mieszkaniami na wynajem na preferencyjnych warunkach (15 złotych za metr kwadratowy). Zaapelował też o neutralnośc religijną w Toruniu. Jego zdaniem jest ona obecnie naruszona.

Bartosz Szymanski (Aktywni dla Torunia) skrytykował obecne władze Torunia. Jego zdaniem w relacjach prezydenta Zaleskiego z torunianami brakuje dialogu. Zaproponował panele obywatelskie, laboratoria oraz lepszy system informacji o tym, co się dzieje w mieście.

Paweł Gulewski spotkał się z przedsiębiorcami skupionymi w Izbie Przemysłowo-Handlowej. Kandydat na prezydenta przedstawił swoje propozycje programowe. Przedsiębiorcy przekazali mu swoje postulaty, wypracowane na spotkaniach w IP-H.

WIĘCEJ O WYBORACH 2024 W TORUNIU PRZECZYTASZ >>>> TUTAJ <<<

KWW Michała Zaleskiego odniósł się do materiałów wyborczych kandydującego do Rady Miasta Michała Jakubaszka (PiS). Zamieszony w nim podpis i cytat prezydenta Michała Zaleskiego pochodzi sprzed lat i został użyty bez jego zgody. Zaznaczono, że prezydent nie udzielił poparcia żadnego kandydatowi spoza swojego komitetu.

Z kolei działacze Koalicja Ruchów Miejskich złożyli w Prokuraturze Rejonowej Toruń Centrum - Zachód zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydenta Zaleskiego. Chodzi o cykl jego spotkań z mieszkańcami poszczególnych osiedli miasta. Zdaniem działaczy KRM prezydent w czasie spotkań miał prowadzić agitację wyborczą, czym miał naruszyć przepisy kodeksu wyborczego. Zawiadomienie dotyczy 11 spośród 13 spotkań - tych zorganizowanych w szkołach, czyli w budynkach administracji samorządowej, Urząd Miasta odpowiada, że spotkania prezydenta nie były w żadnej mierze spotkaniami wyborczymi, a były typowo informacyjnymi i w ich trakcie nie składano jakichkolwiek deklaracji politycznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska